Drewniane tarasy – na jakie drewno postawić?

dom - porady

Wielu z nas chciałoby mieć duży dom z zadbanym ogrodem, a w ogrodzie taras. Nie każdy jednak może sobie na taką przyjemność pozwolić. Dużo ludzi mieszka w blokach mieszkalnych, gdzie do swojej dyspozycji mają co najwyżej balkon. Czasem jednak trafi się duży taras albo przydomowy ogród, w którym można, jeśli ma się ochotę, wybudować taras. Także działka pod miastem to doskonałe miejsce na dom z tarasem. Jak jednak wziąć się za budowanie tarasu? Jak zaplanować taką inwestycję i jakiego drewna użyć? To bardzo istotne pytania, które zaważą nie tylko na wyglądzie, ale również na żywotności naszego tarasu.

Wybór drewna na pokrycie tarasu zewnętrznego jest ważną decyzją. Powinna być ona przemyślana. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, sprawdź serwis podłogi dębowymlyn.pl – znajdziesz tam najróżniejsze drewno tarasowe, podłogowe i inne.

Bogaty wybór

Każdy człowiek budujący taras ma do wyboru wiele rodzajów drewna oraz wiele różnych zabezpieczeń, które mają pomóc w konserwacji drewna i sprawić, że zachowa swoje właściwości przez lata. Drewno tarasowe wystawione jest na działanie wielu różnych czynników atmosferycznych, od chłodu po deszcz, a czasem nawet grube warstwy śniegu. Żeby nie zbutwiało i nie zgniło po pierwszym sezonie, musi być odpowiednio przygotowane do przebywania na zewnątrz w takich warunkach. Nie można tak po prostu wziąć jakichś desek i zbudować z nich tarasu, trzeba zaopatrzyć się w specjalne drewno tarasowe.

drewno tarasowe

Można wybrać krajowe drewno tarasowe. W Polsce rośnie wiele drzew, jednak drewno, które się z nich otrzymuje, jest miękkie i w stanie surowym raczej nie nadaje się do zbudowania z niego tarasu. Zbyt łatwo chłonie wodę i butwieje. Da się je jednak zabezpieczyć, by przedłużyć jego żywotność nawet do 15 lat. Dzięki specjalnym lakierom i olejom do drewna tarasowego, które nakłada się co dwa-trzy lata, można uodpornić je na działanie wody i innych czynników atmosferycznych, dzięki czemu przetrwa długie lata w dobrym stanie. Zaletą drewna krajowego jest jego niska, w porównaniu z drewnem egzotycznym, cena. Nie trzeba go sprowadzać z daleka, a ponadto występuje powszechnie w lasach naszej strefy. Drzewa takie jak sosny, brzozy czy dęby można spotkać w każdym lesie, nic więc dziwnego, że sosnowe, brzozowe czy dębowe deski są tańsze niż deski tekowe lub z massaranduby.

Może bardziej egzotycznie?

Drugą możliwością jest wybór drewna egzotycznego, sprowadzanego zza granicy. Gatunki rosnące na innych szerokościach geograficznych charakteryzują się twardszym i bardziej zbitym drewnem, które jest dużo mniej podatne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Wynika to z faktu nasączenia drewna dużą ilością naturalnych olejków, garbników i żywic – chronią one drewno przed szkodnikami także w naturze. Jednak te same substancje, które w naturze chronią drewno, reagują w nieodpowiedni sposób z metalami, a zwłaszcza z żelazem. Z tego względu do łączenia elementów tarasu z drewna egzotycznego lepiej nie używać gwoździ, gdyż może dojść do niekorzystnej reakcji chemicznej – drewno może się odbarwić, wygiąć czy w inny sposób uszkodzić.

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce


Łazienka w stylu boho – Jak ją zaaranżować?

Łazienka w stylu boho – Jak ją zaaranżować?

Łazienka jest obecnie wizytówką domu i miejscem, w którym nie tylko wykonujemy dane czynności higieniczne, ale także i relaksujemy się po ciężkim dniu. Z tego względu warto jest zadbać o to, by pomieszczenie to było tak samo funkcjonalne i estetyczne, przytulne i sprzyjające odczuciu relaksacji. Jednym ze stylów, który obecnie cieszy się sporym zainteresowaniem wśród projektantów wnętrz, ale nie tylko, jest styl boho. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego jak urządzić łazienkę w stylu boho – koniecznie zapoznaj się z wpisem napisanym przez projektantów ze sklepu www.lazienkiabc.pl – Zapraszamy!