Gdzie stosuje się bioplastik?

porady, środowisko

Kryzys klimatyczny i degradacja środowiska naturalnego zmusiły naukowców i przedsiębiorców do zmian. W efekcie powstał bioplastik, który jest alternatywą dla szkodliwego plastiku.

Czy wiesz, że plastik jest wykorzystywany w produkcji od ponad 60 lat? Obecnie można go spotkać nie tylko na sklepowych półkach, ale niestety także w oceanach, żołądkach zwierząt, a jego włókna nawet w mleku karmiących matek. Kryzys klimatyczny i degradacja środowiska naturalnego zmusiły naukowców i przedsiębiorców do zmian. W efekcie powstał bioplastik, który jest alternatywą dla szkodliwego plastiku. 

Od kiedy moda na bio?

Moda nie ma płci, szczególnie kiedy mowa o byciu eko i klasyfikowaniu mody na bycie bio jako systemu podejmowania decyzji zgodnych ze stanem środowiska czy wybieraniu produktów, które są ekologiczne. Moda na bycie bio opiera się na tym, że konsumenci, jak i producenci coraz więcej zastanawiają się nad tym, w jakich okolicznościach powstał dany produkt. Z tego powodu przybywa coraz więcej naklejek, metek czy znaczków z certyfikatami, np. ISCC Plus, które zdają się potwierdzać mądry, dobry wybór produktów, które powstały wspierając zrównoważony rozwój.

Czym jest bioplastik?

Bioplastik to biotworzywo, które jest produkowane z odnawialnych źródeł biomasy. Może być wytwarzany syntetycznie (metodą chemiczną) lub dzięki biotechnologii (korzystając z różnych mikroorganizmów i enzymów). Oznacza to, że bioplastik można uzyskać z surowców naturalnych. Wśród nich wymienia się między innymi skrobię czy odpady roślinne zawierające celulozę. Bioplastik można też uzyskać z olei roślinnych, cukrów

Czy bioplastik to biomateriał?

Tak. Przedrostek „bio” dodany do wcześniej znanych nazw to sposób na wyróżnienie i podkreślenie ekologiczności produktu. Mianem produktów „bio” określa się takie, które powstały w najmniej szkodliwych dla środowiska naturalnego i ludzi warunkach. Ogromnym problemem współczesnego świata jest stosowanie wielu toksyn i silnych środków chemicznych do produkcji wielu produktów. Bioplastik jest materiałem, który powstaje z zachowaniem norm etycznych. Nie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego tak, jak tradycyjny plastik. Co więcej, powstaje przy mniejszym zużyciu wody, której zaczyna brakować.

Tworzywa alternatywne i biomateriały – zalety stosowania

  • Powstają z odnawialnych surowców naturalnych.
  • Ich produkcja jest mniej energochłonna.
  • Są biodegradowalne w środowisku wodnym lub w wilgotnym otoczeniu.

Wykorzystanie bioplastiku

Rosnąca świadomość społeczna i chęć podejmowania decyzji, które nie szkodzą środowisku naturalnemu i planecie, jest wspierana przez rządy wielu państw i gospodarczo-polityczne związki. Warto wiedzieć, że Parlament Europejski pod koniec marca 2021 r. zatwierdził Dyrektywę, której celem jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych i stosowanych na masową skalę. Badania nad zastosowaniem biotworzyw są prowadzone od wielu lat. Dzięki temu obecnie bioplastiki można wykorzystać w różnych dziedzinach.

Najczęściej można spotkać bioplastiki wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Wykorzystuje się je m.in. do produkcji folii spożywczych (powstają np. z odpadów ryżu i łusek kakaowca) czy słomek i toreb (powstają ze szpinaku i pietruszki). Polimery są wykorzystywane także w budownictwie, motoryzacji, a także w medycynie do produkcji implantów (np. przełyku, chrząstek), szwów, plastrów naczyniowych i pokryć nerwów.

Bioplastik jako ratunek dla środowiska

29 lipca 2021 r. przypadał Światowy Dzień Długu Ekologicznego, który oznaczał przekroczenie daty zadłużenia ekologicznego, polegającego na wyczerpaniu zasobów naturalnych Ziemi, jakie planeta jest w stanie odbudować w ciągu roku. Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem jasno pokazują, nie ma innej drogi, jak rezygnacja ze szkodliwych i powszechnie stosowanych materiałów. Bioplastik staje się remedium na konieczne do wprowadzenia w gospodarce zmiany, a certyfikacja ISCC sposobem na zapobiegnięcie katastrofie klimatycznej.

isccplus

Czym jest ISCC Plus?

Międzynarodowy System Certyfikacji Łańcucha Produkcji Biomasy i Biopaliw ISCC (ang. International Sustainability & Carbon Certification) daje pewność pochodzenia bioplastiku. To obecnie najbardziej zaawansowany program, który jest dedykowany dla przedsiębiorców posiadających produkty z bioplastiku i surowców naturalnych. ISCC Plus daje gwarancję, że bioplastik powstał w warunkach sprzyjających planecie. 

Dla kogo certyfikacja ISCC Plus?

  • Firmy handlowe i magazyny składowania,
  • zakłady przetwórstwa cukrowego, olejowego, itp.,
  • centra logistyczne produktów z biomasy, biopaliw, paliw płynnych i produktów rolnych,
  • wytwórcy produktów w biokomponentów,
  • punkty skupu odpadów i produktów rolnych.

Jak wygląda proces certyfikacji ISCC Plus w Polsce?

Uzyskanie certyfikatu jest możliwe, jeśli spełnia się określone wymagania. Proces uzyskania certyfikatu składa się z kilku etapów:

  1. Audyt wstępny – polega na gromadzeniu dokumentacji i wizycie w siedzibie firmy,
  2. Wdrożenie systemu ISCC Plus
  3. Ponowny audyt – ma na celu sprawdzenie, czy wdrożony system przynosi korzyści i rezultaty
  4. Kontrola zarządzania systemem – specjaliści dokonują rzetelnej oceny stosowania się do zasad ISCC Plus.

Firmy, które posiadają certyfikat ISCC Plus deklarują zrównoważony rozwój, troskę o zasoby naturalne Ziemi, a także dążenie do zredukowania emisji gazów cieplarnianych. 

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Jak stworzyć efektowną przestrzeń z płytkami wielkoformatowymi?

Jak stworzyć efektowną przestrzeń z płytkami wielkoformatowymi?

Duże płytki wielkoformatowe podbijają świat aranżacji wnętrz. Świetnie wpisują się w nowoczesne aranżacje, stanowiąc eleganckie tło dla wystrojów minimalistycznych, modernistycznych, klasycznych czy nawet utrzymywanych w stylu glamour. Do wyboru są nie tylko płytki wielkoformatowe na podłogę, ale także i na ściany albo blaty, by móc wykorzystać je niemalże w każdej przestrzeni.

Kiedy warto kupić złoto?

Kiedy warto kupić złoto?

W obecnych czasach, gdy stabilność rynków finansowych często jest podważana, coraz więcej osób zastanawia się nad alternatywnymi formami inwestycji. Wśród wielu możliwości, złoto od dawna uchodzi za jedną z najbardziej stabilnych i poszukiwanych opcji inwestycyjnych. Jednakże, pytanie pozostaje otwarte: kiedy jest właściwy moment, aby zainwestować w ten cenny metal?

Wybierasz szkołę językową? Na to zwróć uwagę!

Wybierasz szkołę językową? Na to zwróć uwagę!

Znajomość języków obcych jest bardzo ważna. Nie tylko możesz dzięki niej znaleźć lepszą pracę, ale również wakacyjny wyjazd za granicę będzie przyjemniejszy. Jak wybrać szkołę językową, aby nauka była łatwa, przyjemna i przede wszystkim – skuteczna?

Nauka francuskiego: 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego

Nauka francuskiego: 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego

Jeśli zastanawiasz się nad nauką języka francuskiego, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Proces opanowania nowego języka może wydawać się długi i żmudny. Jednak możesz zastosować sprawdzone sposoby, które przyspieszą naukę i uczynią ją bardziej przyjemną. Oto 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego!