Jak przełamać strach przed mówieniem po angielsku?

3 sty 2025 | języki obce, Nauka

szybka nauka języka

Na początek mamy dla Ciebie pocieszenie. Mnóstwo osób odczuwa lęk przed mówieniem w innym języku, szczególnie w angielskim, który jest przecież powszechnie znany i używa go mnóstwo osób. Nie jest więc tak, że coś z Tobą nie w porządku – to całkiem naturalne, choć niezbyt komfortowe. Podpowiadamy, jak poradzić sobie ze strachem – szybko i skutecznie!

Dlaczego mamy lęk przed mówieniem po angielsku?

Istnieje szereg psychologicznych barier, przez które ludzie boją się mówić po angielsku. Jedną z nich może być głębokie przeświadczenie o tym, że zostaniemy ocenieni jako osoby niedouczone, niedbałe czy słabo wykształcone, jeżeli popełnimy jakiś błąd językowy.

Jest to, rzecz jasna, błąd poznawczy – czy kiedykolwiek bowiem zdarzyło Ci się skreślić obcokrajowca, który nie potrafił wypowiedzieć słowa Szczebrzeszyn?

Inną barierą może być ta związana z perfekcjonizmem – być może oczekujesz, że Twój angielski będzie nieskazitelny, bo przecież uczysz się go już od lat, co prowadzi do paraliżu językowego w konsekwencji którego… popełniasz jeszcze więcej błędów.

Zdarza się również, że ludzie porównują się do innych. Skoro Twoi znajomi tak dobrze mówią po angielsku, a Ty nie do końca rozumiesz, o czym prowadzona jest rozmowa, to przecież nie możesz odezwać się publicznie, bo nie poradzisz sobie z uczuciem wstydu. Wszystko to da się zwalczyć – naprawdę! Ograniczenia są tylko w Twojej głowie.

Błędy są naturalnym elementem nauki i nikt nie rodzi się geniuszem. Przecież nawet rodzimi użytkownicy języka popełniają liczne gafy podczas używania czegoś, co znają przecież od urodzenia!

Jak oswoić się z mówieniem i przestać się bać?

Tak naprawdę przestań się bać jest frazesem, który może prowadzić tylko do jeszcze większej frustracji. Prawda jest taka, że istnieje tylko jedna metoda, która pomoże Ci uporać się z lękiem – jest to praktyka.

Metoda aktywnego mówienia po angielsku, która nie wymaga zakuwania słówek ani ćwiczeń gramatycznych, która na dodatek pozwoli Ci szybko i sprawnie pojąć reguły języka i mówić płynnie istnieje. To Aktywny Angielski i Metoda Aktywnego Mówienia, czyli autorski kurs online nastawiony na wymiar praktyczny.

15 minut dziennie – tyle musisz poświęcić na to, by szybko uporać się z lękiem, bo metoda obliczona jest na jak największą ilość aktywnego mówienia. To właśnie za pomocą mowy najszybciej przyswajasz język, a dodatkowo osłuchujesz się z nim (i sam ze sobą!), dzięki czemu bariera powoli znika, a Ty czujesz się coraz bardziej komfortowo.

Samodzielnie tworzysz zdania, skupiasz się na ich logice i stosownym kontekście, przestajesz czuć się niepewnie, bo zaczynasz rozumieć, na czym to wszystko polega – tak można podsumować doświadczenia związane z kursem, o których mówią jego użytkownicy.

Gwarantujemy – nic nie otwiera tak, jak praktyka i zbieranie doświadczenia empirycznego. Sprawdź, jak niewiele potrzeba, by pozbyć się uporczywego lęku, który Cię ogranicza – trzymamy kciuki za efektywną naukę języka!

Artykuł sponsorowany

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

15 ciekawostek o grawitacji

15 ciekawostek o grawitacji

Grawitacja to fundamentalna siła przyciągająca, działająca między wszystkimi obiektami posiadającymi masę. To ona sprawia, że jabłko spada z drzewa, Ziemia trzyma atmosferę, a planety krążą wokół Słońca.

14 ciekawostek o Ciągu Fibonacciego

14 ciekawostek o Ciągu Fibonacciego

Ciąg Fibonacciego to nieskończony ciąg liczb naturalnych, w którym każda liczba (po dwóch pierwszych) jest sumą dwóch poprzednich. Gdzie można znaleźć ciąg Fibonacciego w przyrodzie? Jakie są pierwsze 15 liczb ciągu Fibonacciego?

20 ciekawostek o neuroplastyczności

20 ciekawostek o neuroplastyczności

Neuroplastyczność to zdolność mózgu do zmiany swojej struktury i funkcji w odpowiedzi na doświadczenia, uczenie się i uszkodzenia. Oznacza to, że mózg nie jest „zaprogramowany” raz na zawsze – tworzy nowe połączenia neuronalne, wzmacnia te istniejące lub reorganizuje całe obszary. Proces ten występuje zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłości, chociaż z wiekiem jego dynamika maleje.

18 ciekawostek o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

18 ciekawostek o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ang. International Space Station, ISS) to największe laboratorium orbitalne zbudowane przez człowieka, stale zamieszkane od listopada 2000 roku. Znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej, około 400 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Jej głównym celem jest prowadzenie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji i rozwój technologii kosmicznych.