Jak skutecznie uczyć się w domu?

Nauka, porady

nauka w domu

Nauka w domu dla większości dzieci, młodzieży czy studentów nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak co innego, gdy większość czasu spędza się w szkole, a wracając do domu, odrabia się zadania lub uczy na kolejną klasówkę, a co innego, gdy cała edukacja została przeniesiona właśnie na grunt domowy. Tak wygląda obecnie sytuacja większości uczniów, którzy z powodu pandemii, musieli dostosować się do nowych warunków. Jak to zrobić?

Nauka w domu – czy może być skuteczna?

Przy dobrej organizacji czasu i miejsca jak najbardziej nauka w domu może być wygodna, przyjemna, a nawet skuteczna. Sposobów na to jest wiele, metody uczenia się wymienia artykuł na Podamto.pl, z którego można dowiedzieć się, że takie kwestie jak przestrzeń, stosowanie notatek, powtarzanie materiału czy jego nagrywanie, może bardzo pomóc. W dobie pandemii poprzeczka została jednak znacząco podniesiona, ponieważ obok standardowego odrabiania zadań domowych i regularnej nauki dochodzą jeszcze lekcje online i inne formy prowadzenia zajęć, które muszą odbyć się w domu. Bywa to trudne dla wszystkich domowników, a dla uczniów w szczególności.

Jak przygotować się do nauki w domu

Ważne będzie przede wszystkim opracowanie odpowiedniego planu, którego będzie się trzymać. W ten sposób o wiele łatwiej wejść w tryb nauczania i skoncentrować się na konkretnym zadaniu. Harmonogram dnia powinien być tak opracowany, by można było właściwie zadbać zarówno czas na naukę, jak i przerwy, na przykład na jedzenie czy picie. Jeżeli chce się spędzić więcej czasu przy książkach, dobrze wcześniej zabrać ze sobą do pokoju przekąski i napoje.

Jak wybrać miejsce do nauki?

Odpowiednia przestrzeń do nauki jest podstawą, o którą powinno się zadbać w szczególności. Istotne będzie wyznaczenie jednego stałego miejsca, które pozwoli na automatyczne przestawienie się w tryb nauczania. Pozwoli to rzecz jasna na lepsze skupienie się oraz koncentrację. Ważne, by było to biurko lub stół o odpowiedniej ilości miejsca roboczego oraz krzesło – najlepiej obrotowe i ergonomiczne. Powinna być też zapewniona właściwa ilość światła, jeżeli planuje się naukę wieczorami, warto zaopatrzyć się także w lampkę biurkową. Warto wybrać także miejsce odosobnione, gdzie nie będą przeszkadzać inni domownicy.

Jak unikać rozpraszaczy?

Nauka w domu różni się tym od nauki w szkole czy na uczelni, że wszędzie wokół znajdują się rozpraszacze. Zalicza się do tego jednakowo bałagan w pokoju, włączony telewizor, komórka, głośniejsza muzyka, jak i rozmawiający w innych pomieszczeniach domownicy. Planując harmonogram dnia, warto zadbać więc o to, by pozbyć się tych rzeczy, które mogą nam przeszkadzać – a jeżeli w domu są inne osoby, poprosić, by przez określony czas były cicho. Dobrze też postarać się o to, by się wysypiać i odpoczywać, dbając o swój stan fizyczny i psychiczny. Siadanie do nauki po nieprzespanej nocy lub mając w domu napiętą sytuację obciążającą psychicznie, umiejętność koncentracji zostaje w takich przypadkach dość skutecznie zaburzona, czego lepiej unikać.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce