Kawa ciekawostki

używki

Ostatnia aktualizacja : 2021-01-17 16:14:21

kawa

Kawa jest to napój zawierający kofeinę, spożywany w celu pobudzenia organizmu do bardziej aktywnego działania oraz ze względu na niepowtarzalne walory smakowe i zapachowe.

Setki milionów osób na świecie zaczyna dzień od filiżanki pachnącej kawy.

Jest to jedna z najpopularniejszych używek na świecie.

.

Kawa pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Jak powstaje kawa?

Dojrzewający owoc kawowca (mający jasny lub ciemnoczerwony kolor) jest ręcznie zbierany i przewożony do zakładu przetwórczego. Za pomocą specjalistycznych maszyn usuwana jest z nich cienka skórka, a następnie ziarna poddawane są klasyfikacji i sortowania według wielkości, wagi i wyglądu. W ten sposób otrzymujemy tzw. “zieloną kawę”, która może być przez długi czas przechowywana i bezpieczne wysyłana w najdalsze zakątki świata. Po dotarciu do miejsca docelowego poddawana jest procesowi palenia. W ten sposób otrzymujemy doskonale nam znane czarno-brązowe ziarna kawy, które mogą być sprzedawane w całości lub zmielone.

Odpowiedź: Mati


Czym jest kawa zielona?

Jest to kawa, która nie została poddana procesowi palenia.

Odpowiedź: Mati


Kawę zalewamy wrzątkiem?

Kawy nie powinno zalewać się wrzątkiem. Optymalna temperatura wynosi 95 stopni C (należy odczekać około 2 minuty po zagotowaniu wody).

Odpowiedź: Mati


Co sprawia, że kawa działa pobudzająco?

Kawa zawiera dużą ilość kofeiny, która działa pobudzająco.

Odpowiedź: Mati


Jaka ilość wypitych kaw w ciągu dnia może zabić człowieka?

Dla osoby dorosłej przyjęcie ponad 10 gram kofeiny dziennie jest toksyczne i może doprowadzić do śmierci. W zależności od rodzaju kawy jest to 50-100 filiżanek kawy. Należy jednak pamiętać o tym, że wypicie dużej ilości kawy może być niebezpieczne dla osób chorujących np. na nadciśnienie.

Odpowiedź: Mati


Dlaczego najdroższa kawa na świecie (kopi luwak) zbierana jest z odchodów zwierząt?

Zwierzęta nie są w stanie strawić pestek kawowca, z których wytwarzana jest kawa. Po przejściu przez ich organizm nasiona zyskują niesamowity smak, niemożliwy do uzyskania w tradycyjny sposób.

Odpowiedź: Mati


Dodaj pytanie / odpowiedź

.

Kawa ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Pierwsze wzmianki opisujące picie kawy pochodzą z Jemenu z połowy XV wieku.

2. Rocznie na świecie wypija się ponad 400 miliardów filiżanek kawy.

3. Ziarna kawy tak naprawdę są pestkami jagód.

4. W większości miejsc na świecie owoce kawowca zbierane są ręcznie. Jest to niezwykle trudne i czasochłonne zadanie. Aż trudno w to uwierzyć, ale najlepsi pracownicy potrafią zebrać do 90 kg owoców dziennie.

5. Najpopularniejsze rodzaje kawy to arabica i rabusta.

6. Ponad 35% zbiorów kawy na świecie pochodzi z Brazylii. Tuż za nią plasuje się Wietnam i Kolumbia.

7. Najdroższa kawa na świecie zbierana jest z odchodów azjatyckiego cyweta palmowego. Nazywa się kopi luwak i kosztuje około 1000 euro za kilogram.

8. W XVIII wieku kawa była zakazana w Szwecji. Powodem tego było jej działanie, które rzekomo podbudzało społeczeństwo do buntów.

9. Najwięcej kawy pija się w Finlandii (rocznie 12 kg na osobę). Na drugim miejscu jest Norwegia (10 kg) i na trzecim Islandia (9 kg).

10. Kawa bezkofeinowa zawiera kofeinę (od 2 do 12 miligramów). Dla porównania filiżanka zwykłej kawy ma od 95 do 200 miligramów kofeiny.

11. Na świecie jest około 30 000 sklepów sieci Starbuck w których można kupić kawę. Każdego dnia powstają 2-3 nowe.

12. W amerykańskiej sieci barów szybkiej obsługi Dunkin’ można zamówić kawę na 25 tysięcy różnych sposobów. Sprzedawanych jest około 60 filiżanek na sekundę (rocznie ponad 2 miliardy).

13. Filiżanka kawy bez żadnych dodatków ma tylko 1 kalorię.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostęZobacz również:

Kawa ciekawostki

Kawa ciekawostki

Ziarna kawy tak naprawdę są pestkami jagód. Rocznie na świecie wypija się ponad 400 miliardów filiżanek kawy. Filiżanka kawy bez żadnych dodatków ma tylko 1 kalorię.

Herbata ciekawostki

Herbata ciekawostki

Kto po raz pierwszy zaparzył herbatę? Czym różni się zielona herbata od czarnej? Kiedy herbata trafiła do Polski? Zielona herbata zapobiega rakowi?