Kiedy sadzić piwonie i jak je uprawiać?

dekoracje, kwiaty, porady

piwonie

Piwonie to długowieczne byliny, które znajdziecie w sklepach także pod obco brzmiącą nazwą ‘Paeonia’. Są to niesamowicie efektowne rośliny, który pięknie prezentują się właściwie w każdym ogrodzie lub na balkonie. Niezależnie od tego czy posiadacie wielki ogród, niewielki ogródek czy taras – z pewnością znajdziecie sadzonki piwonii, które możecie u siebie zasadzić. Tego typu rośliny pięknie prezentują się na rabatach, przy ogrodzeniach oraz w donicach. By rok rocznie zachwycały nas one swoim niezwykłym kwitnieniem, konieczne jest oczywiście odpowiednie dbanie o nie i poprawna pielęgnacja. Jak sadzić piwonie? Kiedy sadzić piwonie i w jaki sposób o nie dbać? Śpieszymy w wyjaśnieniem! Koniecznie zostańcie z nami do końca!

Wśród piwonii mamy ogromny wybór różnego rodzaju odmian. Różnią się one nie tylko wysokością, ale także wielkością krzaków, kształtem, kolorem na jaki kwitną oraz okresem kwitnienia. Tak duża różnorodność odmian wśród jednego gatunku, czyli piwonii, pozwala na komponowanie niecodziennych aranżacji w ogrodach i na tarasach. Ogromnym atutem piwonii jest fakt, że nie są to rośliny bardzo wymagające. Oczywiście, wymagają odrobiny uwagi, ale z pewnością nawet całkowity ogrodowy laik poradzi sobie z dbaniem o nie. Piwonie pięknie komponują się połączone w grupy, np. piwonie białe, piwonie czerwone i piwonie pudroworóżowe, ale także cudownie wyglądają w kompozycji z innymi bylinami ozdobnymi. Z powodzeniem możecie je sadzić w towarzystwie astrów bądź jeżówek, a także traw ozdobnych, np. rozplenicy.

Sadzenie piwonii- zacznij od przygotowania odpowiedniego podłoża

Teren, na którym będziecie uprawiać piwonie, powinien być odpowiednio dopasowany do potrzeb, jakie wykazuje ta roślina. Piwonie lubią gleby delikatnie wilgotne, w których jesienią oraz zimą nie stoi woda. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku żyzne gleby próchnicze o pH w okolicy 5,6, choć w tym przypadku piwonie są stosunkowo tolerancyjne i wartość ta może nieco odbiegać od podanej. Jeśli w waszym ogrodzie ziemia jest ciężka, warto byłoby ją poluźnić np. keramzytem lub piaskiem. Świetnie sprawdzi się także nawożenie gleby obornikiem. Jeśli teren wokół waszej posesji jest wodnisty i podmokły – lepiej zrezygnujcie z piwonii. Gwarantujemy, że nie będą one ładnie rosły i nie będziecie z nich zadowoleni. Zdecydowanie lepsze dla piwonii są lekkie, piaszczyste gleby, które nie zatrzymują wody.

Pamiętajcie, by przed wsadzeniem piwonii usunąć z miejsca sadzenia chwasty i odpowiednio spulchnić ziemię.

Kiedy dobrze jest sadzić piwonie?

Najlepszy termin – zarówno, jeśli chodzi o sadzenie piwonii, jak i ich przesadzanie – to końcówka sierpnia i początek września. Jeśli zdecydujecie się kupić sadzonki piwonii z gołym korzeniem – z powodzeniem możecie je wsadzić do ziemi także w okresie jesiennym (wrzesień-listopad) bądź wiosennym (marzec-maj). Przed sadzeniem karpy piwonii warto zaprawić, co ograniczy ewentualne pojawienie się w kolejnych miesiącach patogenów, które są odpowiedzialne za choroby grzybowe piwonii.

Piwonie wsadza się do dołków wykopanych na głębokość około 30-50 centymetrów. Głębokość dołków należy dostosować indywidualnie do posiadanych sadzonek. Wsadzone zbyt płytko lub za głęboko okażą się w przyszłości problematyczne. Będą wysychać i słabo kwitnąć. Jeśli chodzi o odległość jednego krzaka od drugiego – zaleca się, by nie była ona mniejsza niż 30 cm. Większa przestrzeń sprawi, że krzaki będą mogły komfortowo się rozrastać, bez potrzeby przesadzania (którego piwonie raczej nie lubią). Zasadzona raz piwonia, może rosnąć w tym samym miejscu aż do kilkunastu lat. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat sadzenia i ewentualnego przesadzania piwonii – koniecznie przeczytajcie ten artykuł: https://www.bilscy.info/blog/sadzenie-piwonii.

piwonia

Jak dbać o piwonie?

Piwonia to kwiat, który nie jest ekstremalnie wymagający, jednak w okresie kwitnienia i suszy – warto go regularnie podlewać. Dodatkowo, w okresie wiosennym poleca się nawozić krzewy, najlepiej nawozami azotowymi. W pierwszych latach warto też okrywać młode sadzonki przed mrozem. Piwonie świetnie reagują na ściółkowanie, dzięki któremu nie rozwijają się w ich okolicy chwasty, a one same tracą mniej wody. Dodatkowo, jeśli zauważycie na krzakach przekwitnięte kwiatostany – za każdy razem je usuwajcie. W ten sposób zadbacie o wydłużenie przyszłorocznego kwitnienia, a także jego obfitość. Jeśli zdecydujecie się na wysokie piwonie – koniecznie zastosujcie podpory, dzięki którym nie będą się one kładły i opadały pod ciężarem kwiatów. Niestety, mimo iż ich pędy są naprawdę wytrzymałe i silne, niekiedy dochodzi do ich uginania się.

Piękna, zadbane i wypielęgnowane piwonie to niesamowita ozdoba każdego ogrodu. Jeśli szukacie zdrowych i dobrych sadzonek piwonii, koniecznie wybierzcie sprawdzoną szkółkę bylin ozdobnych, która zagwarantuje Wam, że były one odpowiednio przechowywane, w dostosowanych do tego warunkach chłodniczych.

materiał zewnętrzny

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Dlaczego warto zainwestować w teksty pisane przez copywritera?

Dlaczego warto zainwestować w teksty pisane przez copywritera?

O tym, że reklama jest dźwignią handlu, wiadomo od tysięcy lat. Dziś biznes przeniósł się do sieci, dlatego też tak istotne są działania marketingowe wymierzone w użytkowników internetu. Niepisana zasada internetu mówi, że jeśli nie ma Ciebie w sieci, to znaczy, że nie istniejesz. Jest to szczególnie mocno widoczne wśród przedsiębiorców i firm, które dzięki internetowi są w stanie dotrzeć do ogromnej grupy docelowej swoich potencjalnych klientów. Aby to zrobić trzeba jednak zaprezentować się w sieci, z jak najlepszej strony. Od tego właśnie jest copywriting i copywriterzy.

Jak wykonać badania UX? Na co zwrócić uwagę?

Jak wykonać badania UX? Na co zwrócić uwagę?

Projektanci UX muszą przeprowadzać badania umożliwiające lepsze rozpoznanie kluczowych cech użytkowników. Charakterystyka grupy docelowej okazuje się najczęściej krytyczna dla powodzenia większości projektów komercyjnych i wpływa na podniesienie wskaźnika konwersji sprzedaży. Czym są badania UX, w jaki sposób się je prowadzi i z czym się wiąże analiza danych? Poniżej krótki poradnik dla początkujących projektantów.

Zarządzanie projektami w logistyce krok po kroku

Zarządzanie projektami w logistyce krok po kroku

Współczesna gospodarka otwiera przed nami nieskończone możliwości. Między innymi pozwala nam na korzystanie z produktów pochodzących niemalże z każdego zakątka świata. Jednak ciesząc się tym wszystkim rzadko pamiętamy o tym, że taki stan rzeczy zawdzięczamy skomplikowanym procesom logistycznym. To one umożliwiają transportowanie i przechowywanie różnych dóbr w sposób sprawny i profesjonalny. W kontekście funkcjonalnym przedsiębiorstwa logistyka ma znaczenie kluczowe. Pozwala na skuteczną ekspansję zewnętrzną firmy i znacznie zwiększa jej konkurencyjność. Warto mieć orientacyjną świadomość, jak przebiega cały proces.