Kurka ciekawostki

ciekawostki, grzyby, rośliny

Ostatnia aktualizacja : 2022-03-21 18:44:31

kurka

Kurka, a właściwie pieprznik jadalny, to grzyb pochodzący z kliku rodzajów: Cantharellus, Craterellus, Gomphus i Polyozellus.

Nazwa specjalistyczna: cantharellus cibarius Fr.
Kurka pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Ile waży przeciętna kurka?

Około 50-60 gramów.

Odpowiedź: Paul


Jaka była największa kurka?

Największa kurka należała do gatunku cantharellus californicus, została opisana w 2008 roku w Kalifornii przez Davida Arora and Susie Dunham. Największe kurki mogą osiągnąć średnicę czapki nawet do 13 cm.

Odpowiedź: Paul


Gdzie najłatwiej znaleźć kurkę?

Pod wielkimi drzewami, z którymi żyją w symbiozie.

Odpowiedź: Paul


Jakie składniki odżywcze zawierają kurki?

Mają dużo witamin B, C i D, karotenu, żelaza i miedzi.

Odpowiedź: Paul


W jakich kolorach mogą występować kurki?

Najbardziej klasyczne – żółte i pomarańczowe, inne – czerwone, czarne, białe i niebieskie.

Odpowiedź: Paul


Dodaj pytanie / odpowiedź
Kurka ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Kurki występują na terenie Azji, Afryki, Europy i Ameryki Północnej.

2. Grzyby te można spotkać w zarówno w lasach iglastych, jak i liściastych.

3. Między kurkami i niektórymi drzewami zachodzi zjawisko mikoryzy – symbiotycznego współistnienia grzybni z korzeniami drzew.

4. Kurki często rosną w pobliżu dębów, sosen, świerków, grabów czy buków.

5. Kurek można szukać między czerwcem a wrześniem.

6. Czapeczki kurek są żółte lub jasnopomarańczowe, pofałdowane, wypukłe. Nóżki są gładkie, zazwyczaj nieco jaśniejsze, niż czapki.

7. Mówi się, że kurki mają specjalne właściwości, które sprawiają, że są mniej podatne na ataki insektów, niż inne dziko rosnące grzyby.

8. Kurki mają swoich sobowtórów: omphalotus olearius i hygrophoropsis aurantiaca.

Autor: Paul

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?

Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?

Wady wzroku można bez przesady nazwać chorobą cywilizacyjną numer jeden. Dlatego najmniejsze kłopoty z ostrym widzeniem z bliska lub z daleka, zmęczenie oczu przy pracy z komputerem, problemy z bólami głowy i równowagą powinny nakłonić nas do skontrolowania wzroku w gabinecie okulistycznym.

Jak stosować kolagen w proszku?

Jak stosować kolagen w proszku?

Kolagen w proszku to produkt, który okaże się bardzo pomocny przy niejednej dolegliwości. Jego korzystne właściwości pozwalają między innymi utrzymać gładkość i elastyczność skóry, przyspieszyć gojenie się ran, czy też wyeliminować dolegliwości bólowe ze strony stawów. Kto powinien zdecydować się na jego zakup i jak, konkretnie, działa kolagen w proszku?

Psie zęby pod kontrolą

Psie zęby pod kontrolą

Zdrowe, mocne zęby u psa mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie za pomocą zębów pies rozdrabnia pokarm, a od tego zależy prawidłowa praca układu trawiennego. Pies nie jest w stanie sam umyć sobie zębów, o to musi zadbać właściciel. Jak pielęgnować zęby u czworonoga? Co zrobić, gdy pojawią się problemy?

Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

Jakimi schorzeniami w praktyce najczęściej zajmuje się reumatolog i z jakimi symptomami się do niego zgłaszać? Czy tylko z bólem reumatycznym?