Len ciekawostki

ciekawostki, rośliny, Zioła

Ostatnia aktualizacja : 2022-01-10 13:47:14

len

0,1. Len to potoczna nazwa jednego z najstarszych materiałów tekstylnych.

0,2. Jest to również przyjęta nazwa rośliny kwiatowej z rodziny lnowatych.

0,3. Nazwa specjalistyczna: linum usitatissimum.
Len pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Jakie są niezwykłe właściwości lnu?

Len jest materiałem, który nie zaburza równowagi ekologicznej: jest w 100% biodegradowalny, nie produkuje odpadów, zatrzymuje dwutlenek węgla.

Odpowiedź: Paul


Ile wody jest potrzebne do hodowli lnu?

Len jest w stanie wzrastać jedynie na dostępnych źródłach wody, tj. opadach deszczu.

Odpowiedź: Paul


Jak się produkuje olej lniany?

Olej wyciska się z nasion lnu.

Odpowiedź: Paul


Jakie prozdrowotne właściwości ma len?

Olej zawiera kwasy omega-3 i omega-6, które mają doskonały wpływ na serce.

Odpowiedź: Paul


Ile kalorii ma siemię lniane?

Około 530 na 100 gramów.

Odpowiedź: Paul


Dodaj pytanie / odpowiedź
Len ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Roślina pochodzi z Bliskiego Wschodu.

2. Jest uprawiany jako pożywienie i roślina włóknista w klimacie umiarkowanym.

3. Len uprawny dochodzi do 120 cm wysokości, ma pokryte meszkiem zielononiebieskawe listki o długości 2-4 cm i 3mm szerokości.

4. Już w starożytności używano lnianych tkanin do zawijania mumii. Trwałość lnu jest zatem udowodniona, choćby przez fakt, że nadal można te bandaże podziwiać.

5. 85% lnianych przedmiotów pochodzi z Europy.

6. Len nie potrzebuje dodatkowych środków ochrony roślin ani pestycydów.

7. Len odżywia i chroni glebę, w której rośnie.

8. Najstarsze dowody używania lnu jako materiału włókienniczego pochodzą z dzisiejszej Gruzji. Tam znaleziono gotową do użycia i ufarbowaną przędzę pochodzącą z paleolitu – sprzed 30 tysięcy lat.

9. Siemię lniane spożywane regularnie usprawnia perystaltykę jelit, obniża poziom cholesterolu i stanowi rodzaj osłony dla układu pokarmowego (przyjmowany w postaci kisielu).

10. Siemię lniane jest wykorzystywane w kosmetyce jako odżywka do włosów czy skóry.

Autor: Paul

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zima jest bardzo trudnym okresem dla naszego organizmu. Czapki i szale uszkadzają troskliwie pielęgnowane włosy. Szaruga i słota za oknami sprawiają, że mamy mniej energii i z trudem wchodzimy w kolejne dni. Odczuwamy wiele drobnych dolegliwości, takich jak przeziębienia, bóle stawów czy kłopoty z zatokami. Jak można sobie pomóc w nierównej walce z siłami natury?

Strach przed dentystą – skąd to się bierze?

Strach przed dentystą – skąd to się bierze?

Teoretycznie mogłoby nam się wydawać, że strach przed dentystą to nic złego – to normalne i na pewno z wiekiem minie. Tak często podchodzą do tego rodzice, ale nie powinni jednak tak na to patrzeć. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli dziecko w młodości faktycznie zacznie panicznie obawiać się takich wizyt to w przyszłości może również dalej unikać tego za wszelką cenę. A zdajemy sobie na pewno sprawę z tego, jakie mogą być tutaj konsekwencje – próchnica, ubytki w zębach, kamień i późniejsza konieczność poważnego leczenia stomatologicznego.

Kiedy jest za późno na leczenie ortodontyczne?

Kiedy jest za późno na leczenie ortodontyczne?

Chociaż żyjemy w czasach, gdzie ludzie mają bardzo łatwy dostęp do różnego rodzaju informacji – o wielu rzeczach dalej po prostu nie wiemy lub nawet nie próbujemy się dowiadywać. Panuje na przykład błędne przekonanie, iż ortodonta może pomóc tylko i wyłącznie osobom bardzo młodym. Myślimy sobie, że jeżeli nie założyliśmy aparatu na zęby jako dzieci lub nastolatkowie to teraz przestało być to dla nas już możliwe. Czy faktycznie tak jest? Oczywiście, że nie.