Meteoryt ciekawostki

kosmos

Ostatnia aktualizacja : 2021-01-08 15:17:40

meteoryt

Meteoryt jest to fragment ciała niebieskiego asteroidy, meteoroidu lub komety, który w postaci stałej zdoła dotrzeć do powierzchni planety lub księżyca.

Nauką o meteorytach jest meteorytyka.
Meteoryt pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Czym różni się meteoryt od meteoroida?

Meteoroidy to niewielkie fragmenty skał tworzące pył kosmiczny.

Odpowiedź: Mati


Czym różni się meteoryt od meteora?

Meteor nie dociera do powierzchni Ziemi. Zostaje w całości spalony w atmosferze.

Odpowiedź: Mati


Meteoryt można znaleźć przy użyciu wykrywacza metali?

czekamy na odpowiedź…

Odpowiedź:


Ile meteorytów spada rocznie na Ziemię?

Nie jest znana dokładna liczba. Niektórzy szacują że może ich spadać na Ziemie nawet ponad 15 dziennie, co daje ponad 5400 rocznie.

Odpowiedź: Mati


Dodaj pytanie / odpowiedź
Meteoryt ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Do Ziemi najczęściej docierają meteoryty należące do chondrytów (meteoryty kamienne składające się głównie z oliwinu i piroksenów).

2. Meteoryt otrzymuje nazwę od miejsca w którym został znaleziony, w języku danego kraju.

3. Większość znalezionych meteorytów ma obtopioną skorupę koloru czarnego.

4. W 1969 roku na powierzchni Księżyca znaleziono pierwszy pozaziemski meteoryt (Bench Crater).

5. W 2005 roku znaleziono meteoryt na powierzchni Marsa (Heat Shield Rock).

6. Największy meteoryt (Hoba) znajduje się w Namibii. Waży około 60 ton. Znaleziony został w 1920 roku.

7. Największy meteoryt znaleziony w Polsce waży 271 kg. Znaleziony został w okolicy wsi Morasko (Poznań) 12 listopada 1914 roku.

8. 22 sierpnia 1888 roku w mieście As-Sulajmanijja w Iraku o godzinie 20:30 lokalnego czasu (według zapisów Generalnej Dyrekcji Archiwów Państwowych Republiki Turcji) doszło do śmierci osoby uderzonej przez meteoryt.

9. 30 listopada 1954 roku w miasteczku Sylacauga w stanie Alabama (USA) meteoryt o wadze 3,86 kg przedziurawił dach i uderzył w leżącą w łóżku 34-letnią kobietę, niegroźnie raniąc jej biodro. Znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej Stanu Alabama.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostę


Bądź na bieżąco! Codziennie nowa dawka wiedzy.

Zobacz również:

Meteoryt ciekawostki

Meteoryt ciekawostki

Największy meteoryt (Hoba) znajduje się w Namibii. Waży około 60 ton. Znaleziony został w 1920 roku. Nauką o meteorytach jest meteorytyka.

10 niesamowitych ciekawostek o kosmosie

10 niesamowitych ciekawostek o kosmosie

Setki miliardów galaktyk, tryliardy gwiazd, niezliczona ilość najróżniejszych planet, a wśród nich Ziemia. Mikroskopijny punkcik na mapie wszechświata, zamieszkały przez ludzi, których ciekawość nie zna granic. Od setek lat, kolejne pokolenia patrząc w niebo zadawały sobie pytanie, jakie tajemnice skrywa wszechświat? Poznajcie ciekawostki o kosmosie, o których większość osób nie ma pojęcia

NASA ciekawostki

NASA ciekawostki

Budynek w którym montuje się części pojazdów kosmicznych NASA jest tak wielki, że przy dużej wilgotności powietrza, przy suficie tworzą się chmury. Jednym z największych sukcesów NASA jest wysłanie sondy Voyager 1, która w 2010 roku, po 33 latach lotu dotarła do krawędzi Układu Słonecznego.

Teleskop Hubblea ciekawostki

Teleskop Hubblea ciekawostki

Jakiej wielkości jest teleskop Hubble’a? Ile waży? Na jakiej jest wysokości? Ile kosztowała budowa? Jaką odkrył najdalszą galaktykę? Ile wykonał zdjęć? Z jaką prędkością okrąża Ziemię?

Najpopularniejsze w ciągu ostatnich 24 godzin


Zebraliśmy już...

16 000 ciekawostek oraz 10 000 pytań i odpowiedzi. To dopiero początek! Mamy ambitny plan stworzyć największy na świecie zbiór ciekawostek o wszystkim co nas otacza. Podoba Ci się nasza praca? Możesz postawić nam symboliczną kawę:)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Codziennie nowe paczki wiedzy

zobacz wszystkie
listopad 2020 paczki wiedzy


Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki

Owoce

owoce


Kalendarz wydarzeń