Narkoza ciekawostki

anatomia, Nauka

Ostatnia aktualizacja : 2020-10-23 12:36:09

narkoza

Narkoza jest to potoczna nazwa znieczulenia ogólnego, polegająca na całkowitym zniesieniu bólu, świadomości i odruchów obronnych, w sposób kontrolowany, na określony czas.

Zahamowane zostają czynności ośrodkowego układu nerwowego, bez ingerencji w funkcje podtrzymujące życie.
Narkoza pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Kiedy stosuje się narkozę?

Pacjent wprowadzany jest w stan narkozy przed bardzo bolesnymi zabiegami np. operacjami chirurgicznymi.

Odpowiedź: Mati


Kiedy pacjent zaczyna wychodzić ze stanu narkozy? Ile to trwa?

W momencie, gdy stężenie środków znieczulających w mózgu spadnie poniżej określonego poziomu. Trwa to od 1 do 30 minut. Czym dłuższy czas przebywania w narkozie, tym dłużej trwa wybudzanie.

Odpowiedź: Mati


Jaka jest śmiertelność związana z narkozą?

Bardzo trudno oszacować jaka jest śmiertelność. Z prowadzonych obserwacji wynika, że z przyczyn związanych ze znieczuleniem ogólnym umiera od 1 na 6 700 do 1 na 200 000 pacjentów.

Odpowiedź: Mati


Jak ludzie radzili sobie podczas ciężkich operacji zanim wymyślono narkozę?

Znieczulali się dużą ilością alkoholu i mocno zaciskali zęby.

Odpowiedź: Piter


Dlaczego palacze potrzebują większe dawki środków znieczulających?

Wynika to najprawdopodobniej z większego podrażnienia dróg oddechowych.

Odpowiedź: Mati


Czy jest możliwe obudzenie się podczas operacji?

Do takiej sytuacji dochodzi średnio 1-2 razy na 1000 operacji. Są to przebudzenia chwilowe i w większości przypadków bezbolesne dla pacjenta.

Odpowiedź: Mati


Kiedy może dojść od obudzenia się podczas operacji?

Do takich sytuacji najczęściej dochodzi wtedy, gdy stan zdrowia pacjenta nie pozwala na podanie pełnej dawki znieczulenia.

Odpowiedź: Mati


Dodaj pytanie / odpowiedź
Narkoza ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Pierwszą operację w znieczuleniu ogólnym przeprowadził japoński lekarz Hanaoka Seishū, 14 listopad 1804 roku.

2. Dożylne podanie leków indukujących powoduje utratę przytomności na maksymalnie 10 minut. Jest to zbyt krótki czas, aby przeprowadzić planowany zabieg, dlatego podtrzymuje się stan znieczulenia poprzez podanie pacjentowi specjalnej mieszanki tlenu z lotnym środkiem znieczulającym lub np. propofolu przez cewnik dożylny.

3. Metoda podtrzymywania znieczulenia opracowana została w Szkocji, w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

4. Osoby palące potrzebują dużo większych dawek środków znieczulających. W mniejszym stopniu, ale również dotyczy to osób będących biernymi palaczami. Osoby mające kontakt z papierosami potrzebują również więcej środków przeciwbólowych po operacji.

5. Osoby palące przed operacją powinny zrobić kilkudniową przerwę od papierosów. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia powikłań.

6. Podanie w mniejszych dawkach narkozy powoduje wprowadzenie pacjenta w stan senności, rozluźnienia bez całkowitej utraty świadomości.

7. Ciężko jest podać odpowiednią dawkę znieczulenia osobą ze znaczną nadwagą.

Autor: Mati

8. Nie do końca jest wiadomo w jaki sposób działa narkoza. Cały czas trwają badania by zrozumieć mechanizm jej działania.

Autor: Ola

9. Jednym z popularnych mitów związanych z narkozą jest niezwykła odporność na znieczulenie osób rudowłosych. Żadne badania tego nie potwierdziły.

10. Po narkozie mamy często złe samopoczucie, odruchy wymiotne. Pomocne jest wdychanie olejków eterycznych z lawendy lub imbiru.

11. Około 40 % osób po narkozie zgłasza wystąpienie problemów z pamięcią. Mogą ona trwać od kilku do nawet kilkunastu dni.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Czym charakteryzuje się kierunek Architektura krajobrazu?

Czym charakteryzuje się kierunek Architektura krajobrazu?

Architektura krajobrazu to kierunek, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Zajmuje się on zagospodarowaniem otoczenia przy wykorzystaniu środowiska naturalnego. Jak wyglądają studia? Czego można się na nich nauczyć i dla kogo będą odpowiednie? Podpowiadamy.

Jak zapisać się na kurs elektryka?

Jak zapisać się na kurs elektryka?

Kurs elektryka to jedno z najpopularniejszych szkoleń zawodowych w Polsce, a po jego ukończeniu można zdobyć uprawnienia elektryczne pozwalające na podjęcie pracy w branży energetycznej. Sprawdź, jak zapisać się na kurs elektryka już dzisiaj!

Tłumacz polsko-holenderski

Tłumacz polsko-holenderski

Z każdym kolejnym rokiem coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu szansy na lepsze życie. Często wybieranym kierunkiem jest Holandia, która kusi dużo wyższymi zarobkami niż można otrzymać w Polsce. Przenosiny do nowego kraju na stałe wiążą się z wieloma urzędowymi sprawami. Aby mieć pewność, że wszystkie formalności zostały wykonane prawidłowo, potrzebny jest doświadczony tłumacz polsko holenderski.

Bitwa o Anglię ciekawostki

Bitwa o Anglię ciekawostki

Ile trwała Bitwa o Anglię? Kto zwyciężył w Bitwie o Anglię? Kto był sojusznikiem Anglii? Kto był sojusznikiem III Rzeszy?

Najpopularniejsze w ciągu ostatnich 24 godzin


Zebraliśmy już...

16 000 ciekawostek oraz 10 000 pytań i odpowiedzi. To dopiero początek! Mamy ambitny plan stworzyć największy na świecie zbiór ciekawostek o wszystkim co nas otacza. Podoba Ci się nasza praca? Możesz postawić nam symboliczną kawę:)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Codziennie nowe paczki wiedzy

zobacz wszystkie
listopad 2020 paczki wiedzy


Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki

Owoce

owoce


Kalendarz wydarzeń