Nocne selfie wykonane smartfonem, czyli ciekawy pomysł portret.

fotografia, pomysły, porady

Zapewne każdy kojarzy sytuację, kiedy wychodząc wieczorem na spacer ze znajomymi lub bliskimi, próbował zrobić okazjonalne selfie. Niestety po wielu próbach okazywało się to po prostu niemożliwe, ponieważ zdjęcia wychodziły niewyraźne i zbyt ciemne. Dlatego też warto poznać kilka prostych sposobów, aby rozwiązać ten problem.

Jak zrobić dobre selfie w nocy?

Ponieważ aparaty w smartfonach mają bardzo małe sensory, to też potrzebują jak największej ilości światła, aby uzyskać dobrej jakości zdjęcia. Dlatego też, aby uchwycić ciekawe nocne ujęcia przy użyciu aparatu w telefonie, musisz zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie. Bez względu na to, gdzie jesteś, gdy chcesz zrobić sobie selfie wieczorem, powinieneś w pierwszej kolejności znaleźć odpowiednie źródło światła. Może to być wszystko, od lampek nocnych i świec w pomieszczeniach, po ogniska, latarnie uliczne, czy też witryny sklepowe na zewnątrz. Nawet ekrany urządzeń elektronicznych mogą służyć, do stworzenia naprawdę fajnych efektów świetlnych.

Warto także zauważyć, że różne źródła światła mają różne natężenia i temperatury barwowe. Na przykład blask pojedynczej świecy nie jest tak jasne, jak światło świetlówki. Tak więc, szukając źródła oświetlenia, wybierz takie, które jest wystarczająco jasne, aby dobrze wyeksponować Twoje zdjęcia, pamiętając jednocześnie o możliwościach swojego aparatu fotograficznego. 

Poza tym na wynik wieczornego selfie może mieć duży wpływ sposób, w jaki ustawiasz się w stosunku do światła. Na przykład, jeśli źródło światła znajduje się bezpośrednio za tobą, a nie ma żadnego dodatkowego oświetlenia z przodu, to na zdjęciu mogą być niewidoczne szczegóły, tylko zapisze się sam zarys sylwetki.

Natomiast, jeśli zamierzasz się sfotografować w nocy, przy równomiernie rozłożonym oświetleniu, to musisz zwrócić uwagę, aby na zdjęciu nie były widoczne żadne niepotrzebne cienie. Aby tego uniknąć, należy ustawić się pomiędzy aparatem i źródłem światła. 

Z kolei, aby uzyskać bardziej spektakularne i mocniej przykuwające uwagę oświetlenie, to możesz ustawić się w taki sposób, aby źródło światła znajdowało się z boku, a nawet nad głową lub na dole. Jeśli jednak nie masz dostępnego źródła światła lub to, które jest w zasięgu, po prostu nie wystarcza, to możesz również podłączyć specjalną, niewielką lampkę do smartfona lub ustawić ją na statywie. Oczywiście, jeśli jesteś w miejscu publicznym, znacznie łatwiej byłoby podłączyć ją do telefonu, niż nosić ze sobą cały zestaw oświetlenia fotograficznego. Takie małe, doczepiane światła LED mają tę zaletę, że są łatwe do przenoszenia, ale niewiele z nich może zapewnić taką moc, jaką dają nieco większe światła. Jednak dobrej jakości, lampki LED, które montuje się w telefonie, mogą w wystarczający sposób oświetlić nawet całe pomieszczenie. Dużą zaletą tego praktycznego, fotograficznego gadżetu jest oczywiście jego poręczny gabaryt, ale także fakt, że samodzielnie możesz dostosować jasność, temperaturę kolorów i pozycję, aby uzyskać dokładnie taki rezultat na zdjęciu, jaki wcześniej zamierzyłeś. 

Kolejną ważną sprawą jest dopasowanie temperatury barwowej do otoczenia. Parametr ten w prosty sposób można ustawić w swoim aparacie. Jeśli więc podłączysz własne, zewnętrzne źródło oświetlenia, aby zrobić nocne selfie, to powinieneś także zwrócić uwagę na rodzaj emitowanego światła. Po prostu niektóre rodzaje lampy dają ciepłą, żółtą barwę, a z kolei inne, typowo chłodną, niebieską poświatę. Łączenie świateł o różnych temperaturach barwowych może zepsuć kolory zdjęć i będą one później wymagały korekty podczas edycji. Aby więc uniknąć takiej sytuacji, przy oświetleniu zewnętrzną diodą LED, możesz założyć filtr na światło lub dostosować ustawienie tak, aby zmienić temperaturę barwową i odpowiednio dopasować ją do otoczenia.

Natomiast, jeśli chodzi o użycie lampy błyskowej, to należy z niej korzystać tylko w ostateczności. Oznacza to, że powinniśmy ją uruchomić tylko wtedy, kiedy rzeczywiście nie widać żadnych szczegółów, gdyż nie ma dodatkowego oświetlenia, a nam bardzo zależy na wykonaniu tego konkretnego zdjęcia.

Niektóre smartfony mają przednią lampę błyskową lub aplikacja aparatu emituje jasne, białe światło z ekranu, aby rozjaśnić twarz. Choć może się to wydawać przydatne i wygodne, nie jest to wcale odpowiednie światło. Zazwyczaj lampa błyskowa w aparacie smartfona jest słaba i przez to zdjęcia wyglądają na nieco wyblakłe, z bardzo ciemnym tłem. Takie rozwiązania są dalekie od profesjonalnej fotografii z lampą błyskową. Zdecydowanie lepiej zastosować odpowiednie oświetlenie lub kijek do selfie ze światłem, niż lampą błyskową telefonu.

Jeżeli więc kiedykolwiek poczujesz potrzebę użycia lampy błyskowej w aparacie mobilnym, raczej użyj jej jako ostateczności, aby dołożyć dodatkowe oświetlenie do już dostępnego światła.

Zapewne, jeśli skorzystasz z tych kilku przydatnych wskazówek, to uda Ci się wykonać serię ciekawych zdjęć portretowych własnym smartfonem. Zwłaszcza poważnie należy podejść do sprawy odpowiedniego oświetlenia zdjęć wykonywanych nocą. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się klimatycznymi ujęciami, które warto także wyeksponować w papierowej postaci na swojej ścianie. Właśnie dlatego warto udać się do najbliższego fotolabu i wywołać zdjęcia lub przesłać swoje cyfrowe pliki i skorzystać z usługi, jaką jest wywoływanie zdjęć online.

Polecamy!.

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Korzyści z kursów w szkole policealnej

Korzyści z kursów w szkole policealnej

Wiele młodych osób decyduje się skończyć liceum, ponieważ jako nastolatkowie nie mają jeszcze pomysłu, co chcieliby robić w życiu. Często jednak okazuje się, że po skończeniu szkoły średniej studia nie są ich marzeniem, a po maturze nie mają zbyt dużych szans na rynku pracy, ponieważ nie mają doświadczenia ani praktycznych umiejętności niezbędnych do wykonywania danego zawodu. Najlepszym wyjściem okazuje się wtedy szkoła policealna, która oferuje szkolenia i kursy zawodowe dla osób, które ukończyły już szkołę średnią, ale chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

Skanowanie 3D w przemyśle

Skanowanie 3D w przemyśle

Technologie w zakresie projektowania przestrzeni stale się rozwijają. Efektem tego jest choćby skaner 3D przemysłowy. Służy on do wykonywania trójwymiarowych projektów, uwzględniających najdrobniejsze detale. Obecnie jest to najbezpieczniejsza i najbardziej precyzyjna technika pomiarowa, dzięki której wykonanie dowolnego projektu staje się dziecinnie proste.

Tłumacz ustny – kiedy jest potrzebny?

Tłumacz ustny – kiedy jest potrzebny?

W czasach powszechnej globalizacji w zasadzie w każdym społeczeństwie żyją ludzie posługujący się różnymi językami. Poza tym, współpraca biznesowa, a także kontakty towarzyskie właściwie nie mają dzisiaj granic. Z tego powodu tłumaczenia są bardzo potrzebne, w wielu obszarach życia. Kiedy jednak niezbędny jest tłumacz ustny?

Spady drukarskie – czym są i do czego służą?

Spady drukarskie – czym są i do czego służą?

Prawdopodobnie każdy, kto regularnie korzysta z usług drukarni, spotkał się z pojęciem spadów. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, czym one tak naprawdę są. Warto wyjaśnić tę kwestię, gdyż wiedza w tym zakresie może uchronić przed przykrą niespodzianką w postaci wydruku niespełniające oczekiwań. Informacja o spadach jest bardzo pomocna dla drukarza, który dzięki niej dysponuje dokładnymi wytycznymi odnośnie tego, jak wykonać pracę.