Poznaj najpopularniejsze gry karciane!

Gry, Rozrywka, wolny czas

gry karciane

Talia kart od wielu lat wystarczy, aby zapewnić wielogodzinną rozrywkę kilku osobom. Chociaż brydż, poker czy tysiąc wymagają sporo czasu na zrozumienie zasad, istnieją też najpopularniejsze gry karciane, które nawet zupełni laicy przyswoją dosłownie natychmiast!

Wojna

Najmniejsze wyzwanie z pewnością stanowi wojna. Jak grać w wojnę? Talię dzieli się pomiędzy dwóch graczy, a każdy z nich otrzymuje w ten sposób stos zakrytych kart. W każdej kolejce gracze wykładają po jednej z nich – wygrywa wyższa karta, a zwycięzca pojedynku bierze wszystko. W przypadku remisu odbywa się tytułowa wojna. Gracze kładą następnie po jednej zakrytej i po jednej odkrytej karcie. Właściciel wyższego numeru lub starszej figury zgarnia wszystkie 6 kart. Wygrywa zawodnik, któremu uda się zgromadzić całą talię.

Kuku

Każdy z graczy otrzymuje trzy karty, a jeden z nich wyjątkowo cztery. Osoba z czterema kartami przekazuje jedną z nich kolejnemu zawodnikowi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Trzy identyczne figury bądź trzy identyczne kolory oznaczają zwycięstwo. Zawodnik, któremu uda się to uzyskać, po oddaniu czwartej karty wykrzykuje hasło „kuku” i w ten sposób wygrywa. Rozgrywka nie dobiega jednak końca – gracze mają szansę na zajęcie kolejnych miejsc.

Makao

Zasady gry w makao są już nieco bardziej skomplikowane i w praktyce bywają zmienne zależne od towarzystwa. Jednak za każdym razem uczestnicy otrzymują po 5 kart, a po rozdaniu kolejna z nich zostaje wyłożona na stół. Zadaniem gracza jest pozbycie się wszystkich kart. Aby to osiągnąć, wykłada na stos kartę dopasowaną pod względem figury lub koloru. W przypadku posiadania większej liczby kart o takiej samej wartości większość wersji makao pozwala wyłożyć na stół również trzy lub cztery karty. Możliwe są też tak zwane schodki zawierające karty o kolejnych wartościach i jednocześnie tym samym kolorze. Zawodnik, który nie wykłada żadnej karty, musi dobrać dodatkową z tali. Gracz, któremu pozostaje jedna karta, ma obowiązek krzyknąć ” makao”. W przeciwnym razie czeka go dobieranie. W makao występują też karty funkcyjne. Na przykład dama może być ułożona na dowolnej karcie, podobnie jak dowolna karta na damie. Król kier sprawia, że następny gracz dobiera pięć kart, dwójka kier – dwie karty, a trójka – trzy karty. Piki stanowią na tej samej zasadzie zagrożenie dla poprzedniego gracza.

Rada dla zawodników, którzy grają ze sobą po raz pierwszy? Przed rozgrywką naprawdę warto ustalić wspólne zasady, aby później uniknąć nieporozumień!

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Balmain – kosmetyki do włosów z półki premium. Czy warto je kupić?

Balmain – kosmetyki do włosów z półki premium. Czy warto je kupić?

Pielęgnacja włosów jest dla wielu osób tajemnicą, dla innych pasją, a jeszcze dla innych sztuką, którą próbują zrozumieć. Jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów wybrać, by cieszyć się nienagannym wyglądem swojej fryzury? Czy kosmetyki do włosów marki Balmain faktycznie są tak dobre, że warto w nie zainwestować? Jeśli jesteście ciekawi, czy rzeczywiście warto przetestować kosmetyki do włosów z półki premium i na które produkty z asortymentu Balmain Hair zwrócić uwagę – koniecznie czytajcie dalej!

USG jamy brzusznej, czyli jak w sposób bezpieczny kontrolować stan swojego zdrowia

USG jamy brzusznej, czyli jak w sposób bezpieczny kontrolować stan swojego zdrowia

Żyjemy w czasach, kiedy jesteśmy znacznie bardziej świadomi. Interesujemy się zdrowym żywieniem, wiemy, jak ważne jest uprawianie sportu dla stanu naszego organizmu. Staramy się także przestrzegać regularnych wizyt u lekarza, wiemy też, jak ważna jest profilaktyka. Takie postępowanie na pewno wpływa wydłużenie średniej długości życia. USG jamy brzusznej – dlaczego bardzo ważne jest jego regularne przeprowadzanie?

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zima jest bardzo trudnym okresem dla naszego organizmu. Czapki i szale uszkadzają troskliwie pielęgnowane włosy. Szaruga i słota za oknami sprawiają, że mamy mniej energii i z trudem wchodzimy w kolejne dni. Odczuwamy wiele drobnych dolegliwości, takich jak przeziębienia, bóle stawów czy kłopoty z zatokami. Jak można sobie pomóc w nierównej walce z siłami natury?