Poznaj najpopularniejsze gry karciane!

gry, Rozrywka, wolny czas

gry karciane

Talia kart od wielu lat wystarczy, aby zapewnić wielogodzinną rozrywkę kilku osobom. Chociaż brydż, poker czy tysiąc wymagają sporo czasu na zrozumienie zasad, istnieją też najpopularniejsze gry karciane, które nawet zupełni laicy przyswoją dosłownie natychmiast!

Wojna

Najmniejsze wyzwanie z pewnością stanowi wojna. Jak grać w wojnę? Talię dzieli się pomiędzy dwóch graczy, a każdy z nich otrzymuje w ten sposób stos zakrytych kart. W każdej kolejce gracze wykładają po jednej z nich – wygrywa wyższa karta, a zwycięzca pojedynku bierze wszystko. W przypadku remisu odbywa się tytułowa wojna. Gracze kładą następnie po jednej zakrytej i po jednej odkrytej karcie. Właściciel wyższego numeru lub starszej figury zgarnia wszystkie 6 kart. Wygrywa zawodnik, któremu uda się zgromadzić całą talię.

Kuku

Każdy z graczy otrzymuje trzy karty, a jeden z nich wyjątkowo cztery. Osoba z czterema kartami przekazuje jedną z nich kolejnemu zawodnikowi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Trzy identyczne figury bądź trzy identyczne kolory oznaczają zwycięstwo. Zawodnik, któremu uda się to uzyskać, po oddaniu czwartej karty wykrzykuje hasło “kuku” i w ten sposób wygrywa. Rozgrywka nie dobiega jednak końca – gracze mają szansę na zajęcie kolejnych miejsc.

Makao

Zasady gry w makao są już nieco bardziej skomplikowane i w praktyce bywają zmienne zależne od towarzystwa. Jednak za każdym razem uczestnicy otrzymują po 5 kart, a po rozdaniu kolejna z nich zostaje wyłożona na stół. Zadaniem gracza jest pozbycie się wszystkich kart. Aby to osiągnąć, wykłada na stos kartę dopasowaną pod względem figury lub koloru. W przypadku posiadania większej liczby kart o takiej samej wartości większość wersji makao pozwala wyłożyć na stół również trzy lub cztery karty. Możliwe są też tak zwane schodki zawierające karty o kolejnych wartościach i jednocześnie tym samym kolorze. Zawodnik, który nie wykłada żadnej karty, musi dobrać dodatkową z tali. Gracz, któremu pozostaje jedna karta, ma obowiązek krzyknąć ” makao”. W przeciwnym razie czeka go dobieranie. W makao występują też karty funkcyjne. Na przykład dama może być ułożona na dowolnej karcie, podobnie jak dowolna karta na damie. Król kier sprawia, że następny gracz dobiera pięć kart, dwójka kier – dwie karty, a trójka – trzy karty. Piki stanowią na tej samej zasadzie zagrożenie dla poprzedniego gracza.

Rada dla zawodników, którzy grają ze sobą po raz pierwszy? Przed rozgrywką naprawdę warto ustalić wspólne zasady, aby później uniknąć nieporozumień!

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Jakie są bonusy i promocje powitalne dla nowych graczy?

Jakie są bonusy i promocje powitalne dla nowych graczy?

Chcesz wiedzieć, na jakie bonusy powitalne w kasynach online możesz liczyć? Przeczytaj naszą recenzję i zapoznaj się z różnymi rodzajami bonusów dla nowych graczy. Dowiedz się, które z nich gracze lubią najbardziej.

Interesujące i niezwykłe fakty dotyczące historii kasyna

Interesujące i niezwykłe fakty dotyczące historii kasyna

Historia kasyn jest pełna niezwykłych faktów i wydarzeń, które fascynują i zaskakują miłośników hazardu. Od legendarnych postaci po niesamowite zwroty akcji — w tym artykule przedstawimy kilka niezwykłych historii, które ukazują bogatą przeszłość tego typu rozrywki. GG.Bet kasyno, jako jedno z nowoczesnych kasyn wirtualnych, wprowadza nowe standardy rozrywki, łącząc tradycję z innowacją. Dlatego też odkrywanie fascynujących faktów związanych z historią kasyn jest równie inspirujące, co gra na tym portalu.

Smerfy ciekawostki

Smerfy ciekawostki

Smerfy są postaciami fikcyjnymi stworzonymi przez belgijskiego artystę, używającego pseudonimu Peyo (Pierre Culliford) w 1958 roku. Jak duże są Smerfy? Ile lat ma Papa Smerf?