Poznaj najpopularniejsze gry karciane!

Gry, Rozrywka, wolny czas

gry karciane

Talia kart od wielu lat wystarczy, aby zapewnić wielogodzinną rozrywkę kilku osobom. Chociaż brydż, poker czy tysiąc wymagają sporo czasu na zrozumienie zasad, istnieją też najpopularniejsze gry karciane, które nawet zupełni laicy przyswoją dosłownie natychmiast!

Wojna

Najmniejsze wyzwanie z pewnością stanowi wojna. Jak grać w wojnę? Talię dzieli się pomiędzy dwóch graczy, a każdy z nich otrzymuje w ten sposób stos zakrytych kart. W każdej kolejce gracze wykładają po jednej z nich – wygrywa wyższa karta, a zwycięzca pojedynku bierze wszystko. W przypadku remisu odbywa się tytułowa wojna. Gracze kładą następnie po jednej zakrytej i po jednej odkrytej karcie. Właściciel wyższego numeru lub starszej figury zgarnia wszystkie 6 kart. Wygrywa zawodnik, któremu uda się zgromadzić całą talię.

Kuku

Każdy z graczy otrzymuje trzy karty, a jeden z nich wyjątkowo cztery. Osoba z czterema kartami przekazuje jedną z nich kolejnemu zawodnikowi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Trzy identyczne figury bądź trzy identyczne kolory oznaczają zwycięstwo. Zawodnik, któremu uda się to uzyskać, po oddaniu czwartej karty wykrzykuje hasło „kuku” i w ten sposób wygrywa. Rozgrywka nie dobiega jednak końca – gracze mają szansę na zajęcie kolejnych miejsc.

Makao

Zasady gry w makao są już nieco bardziej skomplikowane i w praktyce bywają zmienne zależne od towarzystwa. Jednak za każdym razem uczestnicy otrzymują po 5 kart, a po rozdaniu kolejna z nich zostaje wyłożona na stół. Zadaniem gracza jest pozbycie się wszystkich kart. Aby to osiągnąć, wykłada na stos kartę dopasowaną pod względem figury lub koloru. W przypadku posiadania większej liczby kart o takiej samej wartości większość wersji makao pozwala wyłożyć na stół również trzy lub cztery karty. Możliwe są też tak zwane schodki zawierające karty o kolejnych wartościach i jednocześnie tym samym kolorze. Zawodnik, który nie wykłada żadnej karty, musi dobrać dodatkową z tali. Gracz, któremu pozostaje jedna karta, ma obowiązek krzyknąć ” makao”. W przeciwnym razie czeka go dobieranie. W makao występują też karty funkcyjne. Na przykład dama może być ułożona na dowolnej karcie, podobnie jak dowolna karta na damie. Król kier sprawia, że następny gracz dobiera pięć kart, dwójka kier – dwie karty, a trójka – trzy karty. Piki stanowią na tej samej zasadzie zagrożenie dla poprzedniego gracza.

Rada dla zawodników, którzy grają ze sobą po raz pierwszy? Przed rozgrywką naprawdę warto ustalić wspólne zasady, aby później uniknąć nieporozumień!

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Ebook – niezwykła historia powstania książki elektronicznej

Ebook – niezwykła historia powstania książki elektronicznej

Dla wielu czytelników książek, atrakcyjna jest nie tylko sama czynność czytania, ale także ta z chwil, gdy w księgarni pojawiają się nowości czytelnicze, prezentowane przez dane wydawnictwo. Nie każdy tytuł będzie hitem, nie wszystkie pozycje są to kasowe bestsellery. Jakkolwiek, dla wielu, z pewnością, książki to sens życia, niezależnie od tematyki czy liczby stron. Również przez Polskę przechodzi boom na książki elektroniczne. Klasyczny book zmienił się w e book, a e książki co roku są coraz bardziej popularne. Czy wiesz jednak, że ebooki miały swoje początki już w latach 30. XX wieku? Jaka jest ich historia? Czym właściwie są ebooki? Czy spośród książek elektronicznych najpopularniejsze są lektury szkolne? Na jakich urządzeniach możemy czytać ebooki?

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, czyli dlaczego warto czytać dzieciom?

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, czyli dlaczego warto czytać dzieciom?

Czytanie książek – w zależności od ich rodzaju – może być zarówno kształcące, jak i emocjonujące czy odprężające. Ten rodzaj rozrywki posiada cały szereg zalet przy znikomej ilości wad. Czytanie rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, pamięć, wpływa na efektywność pracy mózgu i wzbogaca nasze słownictwo. A co ze słuchaniem książek? Czy ono także wywiera korzystny wpływ na odbiorcę danej lektury? Zdecydowanie tak, zwłaszcza, jeśli wspomnianym słuchaczem jest dziecko. Oto 3 korzyści płynące z czytania najmłodszym.

Najlepsze darmowe gry 2022

Najlepsze darmowe gry 2022

Istnieje wiele darmowych gier do pobrania, które obejmują strzelanki pierwszo i trzecioosobowe, RPG, wyścigi i wiele innych. Oto najlepsze z nich!