Prędkość światła ciekawostki

fizyka

Ostatnia aktualizacja : 2020-11-23 11:30:52

prędkość światła

Prędkość światła jest to prędkość fali elektromagnetycznej w próżni wynosząca dokładnie 299 792 458 m/s (około 300 000 km/s).

Jest stałą fizyczną oznaczona symbolem c.
Prędkość światła pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Możliwe jest przekroczenie prędkości światła?

Uznaje się, że ze względu na naturę wszechświata niemożliwe jest przekroczenie prędkości świata. Nauka jednak cały czas się rozwija. To co dzisiaj wydaje się niemożliwe, za parę lat może być osiągalne.

Odpowiedź: Mati


Ile km/h ma prędkość światła?

1 079 252 848,8 km/h.

Odpowiedź: Mati


Czy istnieją obiekty, które poruszają się z prędkością światła?

Znane są obiekty fizyczne o zerowej masie np. fotony, które w próżni poruszają się z prędkością światła.

Odpowiedź: Mati


Dodaj pytanie / odpowiedź
Prędkość światła ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Galileusz jako pierwszy próbował zmierzyć prędkość światła. Stosowana przez niego metoda wykazała, że światło porusza się z prędkością ponad 30 km/s. Ustalenie dokładniejszego wyniku tym sposobem było niemożliwe.

2. Ole Rømer w 1676 roku jako pierwszy przedstawił dowody skończonej prędkości światła. Dokonał tego obserwując zaćmienie księżyca Jowisza.

3. James Bradley w 1727 roku wyliczył, że prędkość światła wynosi w przeliczeniu na dzisiejsze jednostki 301 000 km/s.

4. Albert Abraham Michelson w 1907 roku otrzymał Nagrodę Nobla za podanie bardzo dokładnego pomiaru prędkości światła (299 796 ± 4 km/s).

5. Prędkość światła w wodzie wynosi około 225 000 000 m/s, a w diamencie 125 000 000 m/s.

6. Nieodkryta jeszcze cząsteczka elementarna, która przekroczy prędkość światła nazywać się będzie tachion.

7. Obiekt rozpędzony do prędkości światła 7,5 razy okrąży Ziemię w ciągu jednej sekundy.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?

Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?

Wady wzroku można bez przesady nazwać chorobą cywilizacyjną numer jeden. Dlatego najmniejsze kłopoty z ostrym widzeniem z bliska lub z daleka, zmęczenie oczu przy pracy z komputerem, problemy z bólami głowy i równowagą powinny nakłonić nas do skontrolowania wzroku w gabinecie okulistycznym.

Jak stosować kolagen w proszku?

Jak stosować kolagen w proszku?

Kolagen w proszku to produkt, który okaże się bardzo pomocny przy niejednej dolegliwości. Jego korzystne właściwości pozwalają między innymi utrzymać gładkość i elastyczność skóry, przyspieszyć gojenie się ran, czy też wyeliminować dolegliwości bólowe ze strony stawów. Kto powinien zdecydować się na jego zakup i jak, konkretnie, działa kolagen w proszku?

Psie zęby pod kontrolą

Psie zęby pod kontrolą

Zdrowe, mocne zęby u psa mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie za pomocą zębów pies rozdrabnia pokarm, a od tego zależy prawidłowa praca układu trawiennego. Pies nie jest w stanie sam umyć sobie zębów, o to musi zadbać właściciel. Jak pielęgnować zęby u czworonoga? Co zrobić, gdy pojawią się problemy?

Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

Jakimi schorzeniami w praktyce najczęściej zajmuje się reumatolog i z jakimi symptomami się do niego zgłaszać? Czy tylko z bólem reumatycznym?