Ptaki do domu, czy nadają się na rodzinnego pupila?

dom - porady, ptaki

ptaki do domu

Ptaki ozdobne mogą stać się pełnoprawnymi domownikami. Przepiękne upierzenie będzie niepowtarzalną ozdobą pomieszczeń, a ich wyjątkowe gaworzenie i śpiewanie umożliwi nawiązanie niezastąpionej relacji z właścicielem. Sprawdź jakie ptaki można hodować w warunkach domowych oraz jak zadbać o ich potrzeby.

Czy ptaki do domu nadają się na rodzinnego pupila?

Choć najczęściej wybierane zwierzęta domowe to psy i koty, ptaki do domu również mogą pełnić funkcję niezastąpionych przyjaciół. Z reguły, silnie przywiązują się one do swojego właściciela i bardzo źle znoszą samotność. Ptasia psychika jest bardzo wrażliwa – przed przyjęciem ptaka pod swój dach, należy dokładnie zapoznać się z potrzebami danego gatunku. 

Ptaki, tak jak pozostałe zwierzęta domowe, wymagają regularnych wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Przede wszystkim, kontrola powinna dotyczyć stanu pazurów, dzioba oraz piór. Czasem zdarza się, że leczenie musi objąć braki witaminowe lub choroby charakterystyczne dla danego gatunku 

Najczęściej wybierane gatunki ptaków domowych

Jakie ptaki można trzymać w domu? Istnieją gatunki, które lepiej niż inne, są przystosowane do życia w zamkniętych przestrzeniach. Jaki ptak odnajdzie się dobrze w niewielkim mieszkaniu?

  • Papużka falista – jest to ptak do domu o niewielkich rozmiarach. Doskonale odnajduje się na niewielkim terenie i charakteryzuje się zdolnościami fonetycznymi.
  • Nimfa – jest to bardzo towarzyski ptak, który umie naśladować wiele różnorodnych dźwięków. Niektórzy właściciele uważają, że nimfy mają nawet poczucie humoru.
  • Papugi – mają silną osobowość i są wyjątkowo inteligentne. Z powodzeniem rozpoznają swoje ulubione posiłki i swoich właścicieli. 
  • Zeberka zwyczajna – jest ptakiem pochodzącym z Australii. Jest to gatunek stadny – zeberka potrzebuje przynajmniej jednego towarzysza. 

Warto pamiętać o tym, że ptaków śpiewających nie można hodować w domu. Wynika to z faktu, iż są to z reguły gatunki zagrożone wyginięciem. 

papuga

Klatka dla ptaka domowego – jaką wybrać?

Ptaki do domu potrzebują klatki o odpowiednich wymiarach. Im większa klatka – tym lepsze samopoczucie ptaka. Warto jednak pamiętać o tym, że powinna być ona dopasowana do wybranego gatunku. Warto wybierać klatki dla ptaków, które posiadają wysuwane dno. Dzięki temu, zdecydowanie łatwiejsze będzie czyszczenie i utrzymanie ptasiego domu w czystości. 

Akcesoria dla małych zwierząt dostępne w większości sklepów zoologicznych, obejmują też przedmioty, które warto umieścić w klatce dla ptaka. Niezbędne są żerdzie służące do ścierania pazurków, huśtawki oraz baseny z wodą. W klatce należy umieścić miseczkę na jedzenie oraz poidełko. Woda oraz pokarm powinny być codziennie wymieniane na świeże. 

W jakim miejscu umieścić klatkę? Powinna znaleźć się ona w oświetlonym miejscu, ale nie w bezpośrednim narażeniu na światło słoneczne. Ptaki nie powinny też mieszkać w miejscu, w którym często pojawiają się przeciągi. Należy mieć świadomość tego, że ptak powinien mieć możliwość poruszania się przynajmniej raz dziennie po całym mieszkaniu. 

ptaki domowe

Ptaki domowe – żywienie

Decydując się na zakup ptaka do domu warto zaopatrzyć się w dobrej jakości pokarm. Podstawą diety są nasiona i ziarna zbóż. Najprostszym sposobem będzie zakup gotowej mieszanki. Dieta powinna być jednak uzupełniana. Niezbędny dodatek to warzywa – zarówno surowe, jak i gotowane lub suszone. Świeża zielenina również będzie ciekawym urozmaiceniem. Większość gatunków ptaków gustuje w owocach. Upodobania smakowe mogą się różnić w zależności od konkretnego osobnika, ale najczęściej docenianą przekąską są jabłka. 

materiał partnera

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Profile PVC – czym są i w jakim celu się je stosuje?

Profile PVC – czym są i w jakim celu się je stosuje?

Tworzywa sztuczne to nieodłączny element naszego życia. Choć w niektórych przypadkach ich produkcja powinna być ograniczona, a sam proces recyklingu bardziej powszechny, to wciąż nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie funkcjonowania wielu branż bez tych materiałów. Do tej pory nie udało się wynaleźć alternatywy, która równie tanim kosztem produkcji zagwarantuje lepsze właściwości.

Stojak na ubrania – praktyczne porady

Stojak na ubrania – praktyczne porady

Stojący wieszak na ubrania to świetny sposób na przechowywanie i eksponowanie ulubionych strojów. Takie rozwiązanie jest również pożądanym elementem wystroju minimalistycznie urządzonych wnętrz – daje wiele możliwości dekoracyjnych i organizacyjnych. W artykule tym przedstawimy kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę wybierając wieszak na ubrania.

Płytki z cegły rozbiórkowej – dlaczego warto się nią zainteresować

Płytki z cegły rozbiórkowej – dlaczego warto się nią zainteresować

Płytki z cegły rozbiórkowej to ciekawa propozycja dla każdego, kto nie lubi nudy we wnętrzach. Cegła doda im nowoczesnego, fabrycznego wyglądu. Doskonale wpasuje się także w styl loftowy oraz industrialny. Znakomicie prezentują się one także w aranżacjach klasycznych i rustykalnych. To jednak dopiero początek zalet tego wyjątkowego materiału. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Flaming ciekawostki

Flaming ciekawostki

Angielskie słówko, określające stado flamingów to “flamboyance”. Słowo to znaczy również “jaskrawość”, “kwiecistość”. Ile ważą flamingi? Ile kręgów mają szyje flamingów? Jak jedzą flamingi?