Ptaki do domu, czy nadają się na rodzinnego pupila?

dom - porady, ptaki

ptaki do domu

Ptaki ozdobne mogą stać się pełnoprawnymi domownikami. Przepiękne upierzenie będzie niepowtarzalną ozdobą pomieszczeń, a ich wyjątkowe gaworzenie i śpiewanie umożliwi nawiązanie niezastąpionej relacji z właścicielem. Sprawdź jakie ptaki można hodować w warunkach domowych oraz jak zadbać o ich potrzeby.

Czy ptaki do domu nadają się na rodzinnego pupila?

Choć najczęściej wybierane zwierzęta domowe to psy i koty, ptaki do domu również mogą pełnić funkcję niezastąpionych przyjaciół. Z reguły, silnie przywiązują się one do swojego właściciela i bardzo źle znoszą samotność. Ptasia psychika jest bardzo wrażliwa – przed przyjęciem ptaka pod swój dach, należy dokładnie zapoznać się z potrzebami danego gatunku. 

Ptaki, tak jak pozostałe zwierzęta domowe, wymagają regularnych wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Przede wszystkim, kontrola powinna dotyczyć stanu pazurów, dzioba oraz piór. Czasem zdarza się, że leczenie musi objąć braki witaminowe lub choroby charakterystyczne dla danego gatunku 

Najczęściej wybierane gatunki ptaków domowych

Jakie ptaki można trzymać w domu? Istnieją gatunki, które lepiej niż inne, są przystosowane do życia w zamkniętych przestrzeniach. Jaki ptak odnajdzie się dobrze w niewielkim mieszkaniu?

  • Papużka falista – jest to ptak do domu o niewielkich rozmiarach. Doskonale odnajduje się na niewielkim terenie i charakteryzuje się zdolnościami fonetycznymi.
  • Nimfa – jest to bardzo towarzyski ptak, który umie naśladować wiele różnorodnych dźwięków. Niektórzy właściciele uważają, że nimfy mają nawet poczucie humoru.
  • Papugi – mają silną osobowość i są wyjątkowo inteligentne. Z powodzeniem rozpoznają swoje ulubione posiłki i swoich właścicieli. 
  • Zeberka zwyczajna – jest ptakiem pochodzącym z Australii. Jest to gatunek stadny – zeberka potrzebuje przynajmniej jednego towarzysza. 

Warto pamiętać o tym, że ptaków śpiewających nie można hodować w domu. Wynika to z faktu, iż są to z reguły gatunki zagrożone wyginięciem. 

papuga

Klatka dla ptaka domowego – jaką wybrać?

Ptaki do domu potrzebują klatki o odpowiednich wymiarach. Im większa klatka – tym lepsze samopoczucie ptaka. Warto jednak pamiętać o tym, że powinna być ona dopasowana do wybranego gatunku. Warto wybierać klatki dla ptaków, które posiadają wysuwane dno. Dzięki temu, zdecydowanie łatwiejsze będzie czyszczenie i utrzymanie ptasiego domu w czystości. 

Akcesoria dla małych zwierząt dostępne w większości sklepów zoologicznych, obejmują też przedmioty, które warto umieścić w klatce dla ptaka. Niezbędne są żerdzie służące do ścierania pazurków, huśtawki oraz baseny z wodą. W klatce należy umieścić miseczkę na jedzenie oraz poidełko. Woda oraz pokarm powinny być codziennie wymieniane na świeże. 

W jakim miejscu umieścić klatkę? Powinna znaleźć się ona w oświetlonym miejscu, ale nie w bezpośrednim narażeniu na światło słoneczne. Ptaki nie powinny też mieszkać w miejscu, w którym często pojawiają się przeciągi. Należy mieć świadomość tego, że ptak powinien mieć możliwość poruszania się przynajmniej raz dziennie po całym mieszkaniu. 

ptaki domowe

Ptaki domowe – żywienie

Decydując się na zakup ptaka do domu warto zaopatrzyć się w dobrej jakości pokarm. Podstawą diety są nasiona i ziarna zbóż. Najprostszym sposobem będzie zakup gotowej mieszanki. Dieta powinna być jednak uzupełniana. Niezbędny dodatek to warzywa – zarówno surowe, jak i gotowane lub suszone. Świeża zielenina również będzie ciekawym urozmaiceniem. Większość gatunków ptaków gustuje w owocach. Upodobania smakowe mogą się różnić w zależności od konkretnego osobnika, ale najczęściej docenianą przekąską są jabłka. 

materiał partnera

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

10 ciekawostek o drozdach

10 ciekawostek o drozdach

Drozd śpiewak to średniej wielkości ptak należący do rodziny drozdowatych. Jak długo żyją drozdy? Gdzie występują drozdy?

12 ciekawostek o kaczkach

12 ciekawostek o kaczkach

Kaczka to rodzaj ptaka należący do rodziny kaczkowatych. Co jedzą kaczki? Czy kaczki potrafią latać? Na jakich obszarach można najłatwiej spotkać dziką kaczkę?

12 ciekawostek o gilach

12 ciekawostek o gilach

Gil (gil zwyczajny) to mały ptak z rodziny łuszczakowatych. Gdzie najczęściej można spotkać gila? Czym charakteryzuje się wygląd gila? Jak długo żyją gile?

11 ciekawostek o gołębiach

11 ciekawostek o gołębiach

Gołębie to ptaki z rodziny gołębiowatych, które są blisko spokrewnione z treronami i gołębiarzami. Dlaczego gołębie są często widywane w miastach? Jakie są główne cechy fizyczne gołębia? Jak długo żyją gołębie?