Stare książki? Sprawdź co możesz z nimi zrobić!

książki, pomysły

stare książki

Książki towarzyszą nam przez całe życie. W dzieciństwie poznajemy świat przedstawiony w bajkach, czytanych przez naszych najbliższych, po czym samodzielnie sięgamy po kolejne pozycje. Od tego momentu zaczynamy kształtować nasz gust czytelniczy i tworzymy swoją biblioteczkę. Kolekcja z biegiem czasu cały czas się powiększa, ale niestety miejsce w mieszkaniu jest ograniczone. Są pozycje na półkach po które szczególnie często sięgamy, a do innych nigdy nie zaglądamy. Jednak wszystkie otaczamy je szacunkiem, który nie pozwala nam żadnej z nich wyrzucić. Co więc zrobić ze starymi książkami? Istnieje kilka sposobów, aby się ich pozbyć i nadać im drugie życie. Pokażemy Wam jakie!

Sprzedaż w antykwariacie

Jednym z najprostszych i najszybszych rozwiązań na pozbycie się starych książek jest oddanie ich do antykwariatu. Co więcej, jest to o tyle ciekawa opcja, że możemy na niej jeszcze zarobić, szczególnie jeśli w naszej kolekcji posiadamy rzadkie egzemplarze, w dobrym stanie tzw. ‘białe kruki’. Może być to świetny sposób na uzupełnienie budżetu przeznaczonego na kolejne książki. Musimy jednak pamiętać, że antykwariaty są różne, mają swoją specyfikę i zasady. Dlatego warto więc przed oddaniem starych książek porównać kilka antykwariatów w okolicy i wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Ten sposób przynosi korzyści każdej ze stron. Zarówno sprzedającemu, kupującemu, jak i właścicielowi antykwariatu.

Bookcrossing

Bardzo popularnym rozwiązaniem, zdobywającym coraz większe znaczenie zarówno w Polsce, jak i na świecie jest bookcrossing. Jest to ruch książek pomiędzy czytelnikami, którzy wymieniają się swoimi dziełami. Niepotrzebne już nam, stare książki pozostawia się na specjalnie przygotowanych do tego półkach w wyznaczonych miejscach publicznych. Mogą być to kawiarenki, poczekalnie, a nawet parki, gdzie coraz częściej znajdziemy specjalnie zaaranżowane gablotki. Zanosimy tam nasze dzieła, umożliwiając innym korzystanie z nich, a tym samym możemy wziąć książki kogoś innego. W ten sposób nie tylko nadajemy książkom drugie życie, ale także troszczymy się o środowisko. Zamiast kupować w księgarni nowy egzemplarz, korzystamy z używanego. To jest EKO!

Rozdanie starych książek

Jest wiele miejsc wokół nas, gdzie chętnie przyjmą nasze stare książki. To że my z nich nie korzystamy, nie oznacza tego, że są bezużyteczne i bezwartościowe dla innych. Warto pomyśleć o przekazaniu naszego zbioru jakiejś placówce społecznej, a jeśli są w niej książki dla dzieci to mogą być to przedszkola lub szkoły. Co więcej, kiedy robimy porządki na półkach, warto pomyśleć o przekazaniu konkretnych tytułów znajomym. Możemy skierować bezpośrednie zapytanie do znajomego czy byłby zainteresowaną daną pozycją, bądź wystawić ogłoszenie w mediach społecznościowych. Grupa docelowa na pewno się znajdzie! Pamiętajmy jednak, że jest to pewnego rodzaju podarunek, więc stan starych książek powinien być jak najlepszy.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Historia księgi rekordów Guinnessa – Ciekawostki

Historia księgi rekordów Guinnessa – Ciekawostki

Choć mogłoby się wydawać, że wiemy o rekordach Guinnessa sporo, to ta sprawa może być nieco bardziej złożona. Okazuje się bowiem, że nie każdy z nas ma tak wielką wiedzę w tym zakresie. Historia księgi zwanej informatorem sięga wiele lat wstecz. Rekordów natomiast jest naprawdę ogromna ilość i każdego roku przybywa ich coraz więcej. Z tego też względu koniecznie poznajcie ciekawostki na temat przeszłości księgi Guinnessa.

„Malazańska Księga Poległych”, czyli pozycja obowiązkowa dla fanów fantasy

„Malazańska Księga Poległych”, czyli pozycja obowiązkowa dla fanów fantasy

Szukasz powieści z nurtu fantasy? Chcesz czegoś bardzo absorbującego, co nie pozwoli oderwać się od lektury przez następne tygodnie lub miesiące? Jeśli tak, to „Malazańska Księga Poległych” może być doskonałym wyborem. Sprawdź, o czym dokładnie jest, a także dlaczego cieszy się popularnością wśród sympatyków tego nurtu literackiego. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

Jakie prezenty na roczek warto wybrać?

Jakie prezenty na roczek warto wybrać?

Roczek to zawsze wyjątkowe wydarzenie w życiu całej rodziny maluszka. Na tę okazję poszukujemy wyjątkowego prezentu, który pozwoli dziecku uczyć się nowych rzeczy i poznawać świat. Pamiętajmy o tym, że podarunek musi zostać dobrany do wieku pociechy. Nie ma sensu kupować zabawek dla kilkulatków, które mogą się nie sprawdzić. Przyjrzyjmy się temu, jaki podarunek na roczek warto wybrać!

JAK MYŚLI I AFORYZMY W KSIĄŻKACH MOGĄ INSPIROWAĆ I UCZYĆ?

JAK MYŚLI I AFORYZMY W KSIĄŻKACH MOGĄ INSPIROWAĆ I UCZYĆ?

Książki to nie tylko źródło rozrywki, ale także wiedzy i inspiracji. Czy wiesz, że wiele z nich zawiera wiele myśli i aforyzmów, które mogą pomóc nam w życiu? W tym artykule dowiesz się, co to są myśli i aforyzmy, jakie korzyści można z nich czerpać oraz jakie książki warto przeczytać, aby je odnaleźć.