Świetne zdjęcia z podróży – 8 porad

fotografia, porady, Świat

zdjęcia

Co może być lepszą pamiątką z podróży niż masa niesamowitych zdjęć, zrobionych twoim aparatem? Te cenne ujęcia są jedną z najlepszych “przypominajek” zapierających dech w piersiach przygód czy wypełnionych odpoczynkiem wakacji. Zbadajmy więc osiem użytecznych wskazówek jak zrobić najlepsze możliwe ujęcia z podróży.

1. Naucz się używać swojego aparatu

To może się wydawać oczywiste, jednak niewielu z nas czyta instrukcje obsługi swoich aparatów. Zacznij od nauczenia się najwięcej, jak możesz o możliwościach swojego sprzętu a potem przekuj teorię w praktykę. Spróbuj fotografować w różnych trybach automatycznych, a potem pobaw się ustawieniami trybu ręcznego. W ten sposób uzyskasz wyższą jakość zarówno spontanicznych kadrów, jak i starannie zaplanowanych ujęć.

2. Poszukaj inspiracji

fotografie

Podczas planowania wypraw natrafiamy na bogaty wybór zdjęć robionych przez amatorów oraz profesjonalnych fotografów. Niech te obrazy będą źródłem twojej inspiracji! Odwiedź portale społecznościowe, np. Facebook czy Instragram, sprawdź Google Maps, przejrzyj przewodniki turystyczne i magazyny. Nie musisz odtwarzać tych, które ci się najbardziej spodobają, ale możesz z nich czerpać pomysły.

3. Przestrzegaj złotych zasad

Owszem, radzimy ci, abyś trzymał się pewnych starych złotych zasad. Jedna z nich to słynna zasada trójek. Ustaw sobie delikatne linie, dzielące twój obraz na dziewięć równych kwadratów w wizjerze aparatu bądź na ekranie LED-owym. Umieść swój obiekt na jednym ze skrzyżowań siatek, zamiast na środku, a uzyskasz bardziej przykuwające wzrok zdjęcie. Te kreski mogą ci również pomóc utrzymać równą linię horyzontu.

4. Rób zdjęcia pod różnymi kątami

ciekawe zdjęcia

Spróbuj uwieczniać widoki nie pod standardowym, ale bardziej unikatowym kątem. W ten sposób możesz uchwycić kompletnie nowe spojrzenie nawet na najczęściej fotografowane obiekty. Użyj odbicia w kałuży albo nachyl horyzont by twoje ujęcia były bardziej kreatywne. Zapoznaj się z tymi pomysłami na interesujące kąty w fotografii, a stworzysz wachlarz unikatowych efektów!

5. Ustaw swój aparat na burst mode

Twój aparat zrobi między 10 a 30 zdjęć w trybie burst mode, więc da ci to możliwość uchwycenia szybko przemieszczających się obiektów w wysokiej jakości. Ustaw swój aparat w tym trybie kiedy fotografujesz wydarzenie i chcesz złapać akcję lub żywe emocje. Włącz burst mode zanim poprosisz przechodnia o zrobienie ci zdjęcia. Dzięki temu będziesz miał szerszy wybór.

6. Wstawaj wcześnie, kładź się późno

fotografie z podróży

Na pewno widziałeś mnóstwo pięknych zdjęć zrobionych o wschodzie lub zachodzie słońca. Hipnotyzują one bogactwem cieni i kolorów. Jeśli chcesz być autorem takich niesamowitych obrazów, upewnij się, że dotrzesz na odpowiednie miejsce w dobrym czasie: godzinę przed wschodem oraz godzinę po zachodzie słońca. W południe robienie zdjęć może być utrudnione z powodu mocnego cienia.

7. Rób zdjęcia!

Łatwo o wykorzystanie całej pamięci albo wyczerpanie baterii podczas robienia zdjęć. Ale niech cię to nie zatrzymuje w dalszym fotografowaniu! Weź kilka dodatkowych kart pamięci oraz zapasowe baterie. Przy okazji, możesz potrzebować kawałka materiału do wyczyszczenia soczewki z kurzu czy kropel deszczu. Nie musisz kupować specjalnych chusteczek, wystarczy ściereczka z mikrofibry.

8. Edytuj swoje zdjęcia

Niektórzy wierzą, że edytowanie zdjęć jest pewnego rodzaju oszukiwaniem, ale prawie każdy profesjonalny fotograf poprawia swoje ujęcia. Na szczęście nie ma potrzeby wydawania ogromnych sum na skomplikowane programy. Mamy szeroki wybór przyjaznych użytkownikowi, lekkich, a jednocześnie potężnych opcji. Sprawdź PhotoWorks. Ten dobrze wyposażony edytor zdjęć pomoże ci poprawić kompozycję, kolory oraz ekspozycję fotografii, wyostrzy je oraz usunie niepożądane elementy. Wypróbuj również wbudowane filtry lub użyj przetwarzania wsadowego by upiększyć wiele zdjęć za jednym razem.

To wszystko. Mamy nadzieję, że naszych osiem wskazówek pomoże ci stworzyć niezapomniane zdjęcia z podróży i wydarzeń w taki sposób, w taki sposób, że wspomnisz miłe chwile w momencie, kiedy na nie popatrzysz. Zamień dzisiejsze szczególne chwile w ekscytujące wspomnienia!

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Nagrywanie wideo za pomocą telefonu komórkowego

Nagrywanie wideo za pomocą telefonu komórkowego

Nagrywanie wideo za pomocą telefonu komórkowego to już standard, na który wszyscy się zgodzą. Jednak, jeśli spojrzeć na to z perspektywy przemysłu filmowego, to zobaczymy, jak wiele zmian i postępów dokonało się w tej dziedzinie w ciągu ostatnich kilku lat.

Kanczendzonga ciekawostki

Kanczendzonga ciekawostki

Kanczendzonga to trzeci najwyższy szczyt na świecie. Jego wysokość to 8586 m. 11 stycznia Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki jako pierwsi stanęli na szczycie Kanczendzonga zimą. Co oznacza nazwa Kanczendzonga? Ile osób stanęło na szczycie Kanczendzonga?

Wyjazd za granicę na wakacje – jaką polisę turystyczną wybrać?

Wyjazd za granicę na wakacje – jaką polisę turystyczną wybrać?

Wyjeżdżając na wakacje mamy mnóstwo rzeczy na głowie. Co zrobić w sytuacji, gdy zaginie nasz bagaż, stracimy opłacony lot albo będziemy mieć problemy zdrowotne? Tę kwestię może rozstrzygnąć skuteczna, zindywidualizowana polisa turystyczna. Ale jak wybrać tę najlepszą dla nas? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w poniższym artykule.