Urządzanie pokoju dla nastolatka – co warto wiedzieć?

dom - porady, Nauka

pokój nastolatka

Pokój nastolatka musi być urządzony w taki sposób, by był w stanie spełnić swoje różnorodne zadania i jednocześnie zapewniać komfortową atmosferę do nauki i relaksu w wolnym czasie. Co więcej, warto też pamiętać, że w przeciwieństwie do planowania wystroju pokoju dla małego dziecka, wygląd pokoju młodzieżowego powinien bazować przede wszystkim na gustach i zainteresowaniach głównego użytkownika takiego pomieszczenia, nie rodziców. Jak więc zadbać o odpowiednie warunki dla nastolatka?

Pokój nastolatka to nie tylko sypialnia

Planując umeblowanie pokoju dla nastolatka, trzeba pamiętać, że jest to pomieszczenie, które jest nie tylko sypialnią, ale też miejscem do nauki, relaksu czy spędzania czasu ze znajomymi. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by znalazły się w nim rozwiązania, które świetnie sprawdzą się w każdej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w meble wykonane z litego drewna, które dzięki swojemu starannemu wykończeniu i wykorzystaniu trwałych materiałów zachowają swoją jakość i atrakcyjny wygląd przez lata. W dodatku są też bardzo wytrzymałe na uszkodzenia i łatwe w pielęgnacji, co czyni z nich idealny dodatek do projektu tak wymagającego, jak pokój dla młodzieży.

Właściwie dobierz kolory

Wybierając gamę kolorystyczną do tworzonego projektu, ważne jest uwzględnienie ulubionych kolorów dziecka, któremu ten pokój ma służyć. W ten sposób finalny efekt będzie odpowiadał jego oczekiwaniom. Warto przy tym pamiętać, że istotne jest nie tylko stworzenie pomieszczenia, które będzie atrakcyjne wizualnie, ale którego atmosfera będzie również sprzyjała nauce i wypoczynkowi – ponieważ są to właśnie dwa najważniejsze zadania stojące przed takim pokojem. Wyraziste kolory dodają wnętrzu energii i młodzieżowego charakteru, jednak ich nadmiar i nieumiejętne łączenie prowadzi do wrażenia chaosu, który może negatywnie wpłynąć na zdolność koncentracji. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na jasne i neutralne kolory, jeśli chodzi o ściany oraz meble – bardziej kolorowe elementy łatwo dodamy w dekoracjach i dodatkach, dzięki czemu będą one również łatwe do zmiany wraz ze zmieniającym się gustem młodzieży.

Postaw na mobilność

Wejście w wiek dojrzewania to czas, który wiąże się z wieloma zmianami w życiu dziecka. To moment odnajdywania swoich pasji i zainteresowań, ale również częstych zmian swoich upodobań i gustu. Chcąc zapewnić nastolatkowi otoczenie odpowiadające jego aktualnym potrzebom, jednocześnie unikając częstych i kosztownych remontów warto wybierać rozwiązania, które łatwo dostosowują się do różnorodnych wnętrz i stylistyk. Meble modułowe zapewniają wygodne przechowywanie, pozwalają jednak również na szybkie wprowadzanie zmian w ich rozmieszczeniu. Dodawanie elementów kolorystycznych i związanych z hobby dziecka w formie mobilnych dodatków również pozwoli na ich szybką wymianę i zastąpienie nowymi rzeczami. Dzięki zadbaniu o takie rozwiązania dajemy nastolatkowi szansę na dopasowanie pokoju do swoich oczekiwań.

Zaprojektowanie wystroju pokoju młodzieżowego staje się o wiele prostszym zadaniem, kiedy wiemy, na co warto zwrócić uwagę. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to by uwzględniać nie tylko aktualne trendy i inspiracje, jakie znajdziemy w magazynach i Internecie, ale przede wszystkim opinie nastolatka, dla którego przygotowujemy pokój.

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce