Choroba afektywna dwubiegunowa – objawy i leczenie

choroby, Nauka, psychologia

Choroba afektywna dwubiegunowa

Wszelkie choroby psychiczne to z całą pewnością choroby trudne. Nie zawsze objawy da się łatwo przypisać do jednego schorzenia i mijają miesiące zanim psychiatra wystawi nam odpowiednią diagnozę. Potem dopiero wdrożone zostaje leczenie farmakologiczne – a tutaj niestety również trzeba będzie poczekać na to, aż dane leki zaczną działać. Jedną z często leczonych chorób jest choroba afektywna dwubiegunowa.

Warto wiedzieć na jej temat coś więcej, bo w ten sposób będziemy w stanie rozpoznać ją u siebie lub osoby bliskiej – jeżeli kiedykolwiek zajdzie taka potrzeba. Zaburzenie to charakteryzuje się nawracającymi stanami depresyjnymi i maniakalnymi – najczęściej występują one naprzemiennie. Jak do tej pory naukowcy ustalili, że choroba ta przede wszystkim atakuje członków tej samej rodziny – geny mają więc największe znaczenie. Może się jednak zdarzyć, że pojawi się ona też zupełnie bez przyczyny lub w wyniku stresującej sytuacji czy silnego uzależnienia.

Główne objawy choroby

Ta konkretna choroba jest stosunkowo łatwa do rozpoznania, ponieważ człowiek w każdym epizodzie ma dosyć charakterystyczne objawy. Epizod depresyjny to przede wszystkim ogromne trudności w wykonywaniu wszelkiego rodzaju czynności – chory nie jest w stanie wstać z łóżka, nie dba o higienę. Może pojawić się płaczliwość, senność, nawracające lęki – czujemy się niewystarczająco dobry, nic nie warci. Drastycznie spada libido, nie odczuwamy głodu, pojawiają się myśli samobójcze.

Epizod maniakalny to z kolei okres czasu, w którym osoba chora wierzy, że może zrobić wszystko – ze wszystkim da sobie radę, bo przecież nic nie jest w stanie jej powstrzymać. Takie zachowania bywają niebezpieczne, bo dany człowiek często nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń – może bez opamiętania wydawać pieniądze, uprawiać seks bez zabezpieczeń i nawet ryzykować własne życie. Mamy wtedy wrażenie, że jesteśmy wręcz nieśmiertelni – nie musimy spać, nie musimy jeść i nie musimy słuchać innych ludzi. Jeśli widzisz u siebie takie objawy i potrzebny Ci psychiatra Warszawa to miasto, które oferuje usługi takich specjalistów.

Dostępne metody leczenia

Psychiatra dobierze dla osoby chorej najlepszą metodę leczenia choroby dwubiegunowej, ale najczęściej stosowane są tutaj leki, które nazywamy stabilizatorami nastroju. To dzięki nim pacjent nie musi już walczyć ze skrajnymi emocjami. Dodatkowo także zalecana jest psychoterapia, ponieważ w ten sposób osoba chora uczy się rozpoznawać zmiany nastroju – wie, kiedy zbliża się epizod i umie sobie z tym radzić. Jeżeli jesteśmy pod opieką specjalisty i stosujemy się do wszelkich zaleceń – z tą chorobą można żyć zupełnie normalnie. Sprawdź metody leczenia w KetamineClinic.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

15 ciekawostek o manganie

15 ciekawostek o manganie

Mangan to pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych o symbolu Mn i liczbie atomowej 25. Gdzie znajduje się mangan w przyrodzie? Jaka jest rola manganu w organizmach żywych?

Wybierasz szkołę językową? Na to zwróć uwagę!

Wybierasz szkołę językową? Na to zwróć uwagę!

Znajomość języków obcych jest bardzo ważna. Nie tylko możesz dzięki niej znaleźć lepszą pracę, ale również wakacyjny wyjazd za granicę będzie przyjemniejszy. Jak wybrać szkołę językową, aby nauka była łatwa, przyjemna i przede wszystkim – skuteczna?

Nauka francuskiego: 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego

Nauka francuskiego: 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego

Jeśli zastanawiasz się nad nauką języka francuskiego, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Proces opanowania nowego języka może wydawać się długi i żmudny. Jednak możesz zastosować sprawdzone sposoby, które przyspieszą naukę i uczynią ją bardziej przyjemną. Oto 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego!

8 ciekawostek o reumatyzmie

8 ciekawostek o reumatyzmie

Reumatyzm to ogólne określenie różnych stanów chorobowych dotykających głównie stawy i tkanki okołostawowe. Jakie są najczęstsze objawy reumatyzmu? Kto jest najbardziej narażony na reumatyzm?