Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

dom - porady, dzieci, wystrój wnętrz

pokój dla rodzeństwa

Choć rodzeństwa są różne, to urządzenie wspólnego pokoju dla dwójki dzieci jest nie lada wyzwaniem – o pokoju dla większej liczby dzieci nie wspominając! Nie jest to niemożliwe – wszak od lat rodzeństwa mieszkają razem, dzieląc z sobą pokoje i dogadując się raz lepiej, raz gorzej. Także projektanci mebli coraz częściej dostrzegają potrzebę dostosowania mebli dziecięcych do przestrzeni dla kilku osób. Drewniane meble dla dzieci od Inmondo są właśnie takie – nowoczesne i funkcjonalne. Sprawdzą się zarówno w dużych pokojach, jak i małych przestrzeniach, które musimy zaaranżować dla kilku osób.

Każde dziecko mieszkające w pokoju powinno mieć własne łóżko, biurko i szafę. Choć maluchy mogą nie mieć problemu lub wręcz wyrażać chęć, by spać, rysować i wymieniać ubrania z siostrą lub bratem, to wraz z wiekiem wzrasta potrzeba prywatności. Osiąga ona apogeum w czasie nastoletnich buntów, a wtedy może być już za późno na akomodacje. Dlatego też już na etapie projektowania pokoju należy zapewnić każdemu mieszkańcowi osobną przestrzeń.

Samodzielne łóżko nie wydaje się niczym ekstrawaganckim, jednak zatrzymajmy się na chwilę przy tej części. Idealną sytuacją jest możliwość podzielenia pokoju na dwie części np. z różnymi akcentami kolorystycznymi w każdej z nich i z zupełnie osobnymi meblami. Wiemy jednak że taki układ to utopia i nie każdy może sobie pozwolić na tak rozrzutne aranżowanie przestrzeni. Dużo częściej spotykamy się z sytuacją, gdy rodzeństwo musi negocjować ze sobą kolor ścian (ważne jest, by podobał się obydwojgu i nie był zbyt jaskrawy – nie dość, że może szybko męczyć, to trudniej będzie dobrać pasujące meble i dodatki).

Dużą popularnością cieszą się łóżka piętrowe – choć mogą oczywiście wystąpić spory między rodzeństwem o to, kto śpi na górze, a kto na dole, zwykle udaje się dojść do porozumienia, a jeśli nie zawsze można ustalić system rotacyjny, ze zmianami co miesiąc (przy okazji zachęci to dzieci do regularnego zmieniania pościeli).

Osobne biurka mogą wydawać się niepotrzebną stratą miejsca, jednak im dzieci starsze, tym bardziej będą wdzięczne za osobistą przestrzeń do nauki. Zwłaszcza nastolatki, które nie słyną z zamiłowania do porządku, będą szczęśliwe mogąc zostawić na biurku stertę książek bez narzekań brata czy siostry, że to chce się uczyć i nie ma miejsca. Jeśli urządzamy pokój dla małych dzieci, możemy oczywiście na razie zrezygnować z biurek, a zastąpić je wspólnym stolikiem. Przyda się on do rysowania czy innych zabaw, a z czasem również do odrabiania lekcji – jednak gdy dzieci pójdą do starszych klas szkoły podstawowej powinny już mieć własne biurko.

Najbardziej dyskusyjna jest kwestia szafy. Tak naprawdę nie każdy potrzebuje własne szafy i wśród wielu par rodzeństwa spokojnie sprawdzą się duże współdzielone szafy, na których każdy ma własne półki. Ważne jednak, by każde dziecko mogło swobodnie dostać się do swoich rzeczy i by podział przestrzeni był jasno ustalony. Nieco inaczej może mieć się sprawa z zabawkami, książkami czy sprzętem sportowym – niektóre przedmioty dzieciaki mogą z powodzeniem dzielić i przechowywać razem, nie ma więc potrzeby mnożenia szafek, pudeł przestrzeni i przedmiotów.

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Dlaczego zwlekamy z domowymi naprawami?

Dlaczego zwlekamy z domowymi naprawami?

Bardzo często zdarza się, że cieknący kran nie jest naprawiany przez wiele miesięcy. Podobnie z tymi poluzowanymi drzwiczkami w kuchni, do których już przyzwyczaiła się cała rodzina. Dlaczego zwlekamy z naprawianiem drobnych usterek?

Jak lepiej zorganizować miejsce w garażu?

Jak lepiej zorganizować miejsce w garażu?

Garaż to jedna z najtrudniejszych do uporządkowania przestrzeni w całym domu. Już nawet w spiżarni łatwiej jest utrzymać porządek – choć trzeba przyznać, że obydwie te przestrzenie niejako magazynowe pełne są najróżniejszych przedmiotów i obiektów, niewiele więc trzeba, by wkradł się w nie nieporządek. Co zrobić, by temu zapobiec? Jak uporządkować garaż? Co warto kupić, a co można sobie odpuścić? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Choć rodzeństwa są różne, to urządzenie wspólnego pokoju dla dwójki dzieci jest nie lada wyzwaniem – o pokoju dla większej liczby dzieci nie wspominając! Nie jest to niemożliwe – wszak od lat rodzeństwa mieszkają razem, dzieląc z sobą pokoje i dogadując się raz lepiej, raz gorzej. Także projektanci mebli coraz częściej dostrzegają potrzebę dostosowania mebli dziecięcych do przestrzeni dla kilku osób.

Pomoc kuchenna, która podbija serca nie tylko zawodowych kucharzy

Pomoc kuchenna, która podbija serca nie tylko zawodowych kucharzy

Pracowity partner w kuchni to skarb! Przyspiesza przygotowywanie nawet najbardziej wykwintnych dań, umila pracę i może inspirować do odkrywania nowych smaków. Charakteryzuje się niezawodnością, szybkim dostosowaniem się do oczekiwań szefa kuchni i doskonałą prezencją. W kuchni najważniejszy jest dobry sprzęt!