Mata do zabawy dla dzieci

dzieci, porady

mata do zabawy dla dziecka

fot. babyly.pl

Przyjście na świat dziecka jest najpiękniejszym, najbardziej wyczekiwanym momentem w życiu każdego rodzica. Zakup zabawek, ubranek, kremów, kaszek… Wszystko po to, aby już na samym starcie dziecku miało wszystko co potrzeba. Lista rzeczy jest bardzo długa. Niestety często brakuje na niej dobrej jakości maty do zabawy. Może się wydawać, że nie jest to zakup pierwszej potrzeby, że można spokojnie sobie bez niej poradzić. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednio dopasowana mata ma olbrzymi wpływ na rozwój dziecka. Większość problemów ruchowych spowodowanych jest niewłaściwym podłożem na którym nasza pociecha spędza początkowe miesiące swojego życia. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych warto rozważyć zakup dobrej jakości maty. Pozwoli to zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy, które trzeba by przeznaczyć na późniejsze rehabilitacje.

Z odpowiednio dopasowanej maty wysokiej jakości może korzystać dziecko już od 3 miesiąca życia. Początkowo służy maluchowi do leżenia i obserwowania wszystkiego dookoła. Wraz z rozwojem i coraz większą ciekawością świata, dziecko zaczyna intensywniej się poruszać, próbując chwytać pierwsze zabawki. Po około 4 miesiącach możemy zaobserwować pierwsze próby raczkowania, bawienia się na brzuchu, prób podnoszenia się. Dzięki macie mamy pewność, że każda nieudana próba wstawania zakończy się miękkim lądowaniem.

Najważniejsze zalety maty do zabawy dla dzieci

  • mata amortyzuje upadki,
  • grubość (około 2 cm) sprawia, że zejście z niej jest całkowicie bezpieczne (w przeciwieństwie np. do łóżka),
  • mata jest dużo łatwiejsza do czyszczenia niż np. wykładzina, czy dywan,
  • zapewnia ciepło i wygodę,
  • pomaga rozwijać sprawność ruchową.

Warto dodać, że mata do zabawy może być fajnym elementem dekoracyjnym dziecięcego pokoju. Można ją również łatwo przenosić w inne miejsce i w razie potrzeby złożyć, co ułatwia przechowywanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając dobrą matę dla dziecka?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów różniących się grubością, wielkością, kolorem, materiałem itd. Czym kierować się przy wyborze idealnej maty do zabawy dla dzieci? Pokrótce postaram się przedstawić na co warto zwrócić uwagę.

Twardość

Mata powinna być na tyle twarda, żeby dziecko nie zapadało się w podłożu. Może to w znaczący sposób utrudnić poruszanie się naszej pociechy, zniechęcając je do nabywania coraz trudniejszych umiejętności.

Materiał

Obecnie najpopularniejsze są maty piankowe. Ich największą zaletą jest utrzymanie ciepła oraz wygoda. Warto sprawdzić, czy materiał z jakiego została wykonana nie uczula dziecka. Dobrze jest wybrać matę z atestami dla niemowląt.

Sposób czyszczenia

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór maty z pokrowcem. Powstałe zabrudzenia można bez problemu wyprać.

Grubość

Obecnie najchętniej wybierane są maty piankowe o grubości około 2 cm. Zapewniają dużo większy komfort, bezpieczeństwo i ciepło od kilkukrotnie grubszych, wykonanych np. z gąbki.

Kolor

Dla małych dzieci najlepszym wyborem będą maty w jednolitych, stonowanych kolorach, tak aby zniwelować do minimum nadmiar odbieranych przez nie bodźców, które mogą rozpraszać uwagę. Wraz z wiekiem można stosować coraz bardziej złożone wzory i kolory.

Na koniec warto również wspomnieć o matach modułowych. Składają się z elementów, które w dowolny sposób można łączyć ze sobą, tworząc pożądany kształt. Jest to o tyle fajne rozwiązanie, że możemy dokupować kolejne elementy wraz ze wzrostem dziecka.

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Tłumacz polsko-holenderski

Tłumacz polsko-holenderski

Z każdym kolejnym rokiem coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu szansy na lepsze życie. Często wybieranym kierunkiem jest Holandia, która kusi dużo wyższymi zarobkami niż można otrzymać w Polsce. Przenosiny do nowego kraju na stałe wiążą się z wieloma urzędowymi sprawami. Aby mieć pewność, że wszystkie formalności zostały wykonane prawidłowo, potrzebny jest doświadczony tłumacz polsko holenderski.

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Jeśli zastanawiasz się intensywnie nad rozpoczęciem kariery grafika komputerowego, z pewnością przychodzi Ci do głowy wiele pytań. Chciałbyś przede wszystkim dowiedzieć się, jak zostać grafikiem komputerowym i ile Ci to zajmie czasu. Oprócz tego, ciekawi Cię, co robi grafik komputerowy w swojej codziennej pracy i jakie są podstawowe umiejętności, które musi opanować.
Na wszystkie te pytania odpowiemy w tym artykule!

Zbiorniki na wodę – zbieranie i wykorzystywanie deszczówki

Zbiorniki na wodę – zbieranie i wykorzystywanie deszczówki

W Polsce ponad 95% słodkiej wody pochodzi z opadów atmosferycznych dlatego najlepszym sposobem na ograniczenie jej zużycia jest zbieranie deszczówki. To nie tylko wspieranie środowiska naturalnego, ale również świetny sposób na obniżenie rachunków. Sprawdź dlaczego warto zbierać wodę deszczową i jak ją wykorzystać oraz jakie są rodzaje zbiorników wodnych.

Torebka na wesele

Torebka na wesele

Gdy w końcu nadszedł czas, w którym możliwe jest zorganizowanie normalnego wesela, terminarze ślubne pękają w szwach. Coraz więcej naszych bliskich, spragnionych normalnej ceremonii w dobie pandemii decyduje się na organizację przyjęcia weselnego. Z tej okazji potrzebna jest odpowiednia kreacja, a wraz z nią – torebka na wesele. Jak wybrać taką, która świetnie sprawdzi się na każdej ślubnej imprezie?