Osobowość borderline – co to znaczy?

Psychika ludzka jest instrumentem niezwykle złożonym i trudnym do zrozumienia. Naukowcy od lat prowadzą różnorakie badania, aby poznać jej główne funkcje, sposób działania i możliwości. Dzięki działalności naukowej mamy możliwość odnosić się do wypracowanych norm, skutecznie zajmować się zdrowiem i reagować w sytuacji choroby. W artykule tym postaram się przybliżyć Wam, czym jest zaburzenie osobliwości borderline.
Osobowość borderline – czym jest?
Zaburzenie osobowości typu bordeline to zaburzenie zdrowia psychicznego, wpływające na sposób naszego myślenia o sobie i innych, utrudniające normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Chory ma problem z prawidłową oceną samego siebie, radzeniem sobie z emocjami.
Osoby żyjące z borderline mają tendencje do podejmowania ryzykownych zachowań, gwałtownych zmian nastrojów, niestałości w relacjach. Samodzielne regulowanie emocji jest u nich niemożliwe, a otoczenie często niewiele może pomóc, ze względu na wysoką impulsywność chorującego.
Należy również pamiętać, że zaburzenia osobowości mają wpływ na całe życie osoby – relacje, jakie nawiązuje z ludźmi, karierę zawodową, czas wolny, finanse czy zdrowie.
Co powoduje zaburzenie osobowości typu borderline?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego u części ludzi rozwija się tego typu zespół objawów. Przedstawianych jest wiele różnych koncepcji i teorii, jednak środowisko naukowe jest w tej kwestii mocno podzielone.
Większość specjalistów skłania się ku twierdzeniu, że zaburzenie osobowości typu bordeline jest spowodowane kombinacją następujących czynników:
- wpływów środowiskowych – np. traumatycznymi przeżyciami w dzieciństwie, doświadczeniem zaniedbania czy poczuciem bycia niekochanym;
- genetyką – badania przeprowadzone na bliźniętach i ich rodzinach sugerują, że zaburzenia osobowości mogą być dziedziczone lub łączyć się z zaburzeniami psychicznymi innych członków rodziny;
- biologicznych: nieprawidłowości w budowie lub działaniu mózgu – zmiany występujące w niektórych obszarach mózgu mogą wpływać na kontrolowanie emocji, impulsywności i agresji.
Pierwsze symptomy, mogące świadczyć o osobowości typu bordeline pojawiają się zwykle w okresie dorastania.
Stany, których doświadczają często osoby z zaburzeniami osobowości typu bordeline
Osoby żyjące z borderline doświadczają szerokiego wachlarza różnych stanów, zwyczajowo łączonych z innymi chorobami, a nawet takich, które stanowią osobne jednostki chorobowe. Mogą to być:
- zaburzenia lękowe,
- depresja,
- zaburzenie afektywne dwubiegunowe,
- zaburzenia odżywiania,
- zespół stresu pourazowego (PTSD).
Jakie są objawy zaburzenia osobowości typu bordeline?
U osób cierpiących na zaburzenia osobowości typu bordeline najczęstszymi objawami są:
- impulsywność,
- napady gniewu,
- wahania nastrojów,
- konfliktowość,
- skłonność do samookaleczania,
- utrata kontaktu z rzeczywistością,
- ryzykowne zachowania,
- uczucie pustki,
- wyidealizowany obraz partnera, który się zmienia po pierwszych kłótniach.
Jak leczyć tego rodzaju zaburzenia?
Niezwykle skuteczną metodą leczenia zaburzeń osobowości bordeline jest m.in. terapia poznawczo – behawioralna. Głównym zadaniem psychologa, zajmującego się chorym, jest pomaganie w rozpoznawaniu i kontrolowaniu emocji. Regularna praca pod okiem przeszkolonego w tych dziedzinach specjalisty, wsparcie rodziny, oraz trening umiejętności społecznych może pomóc w większości przypadków.
Więcej informacji na temat osobowości borderline znajduje się na blogu psychologicznym poradni Spokój w Głowie pod adresem: https://www.spokojwglowie.pl/borderline/
materiał zewnętrzny
15 ciekawostek o grawitacji
Grawitacja to fundamentalna siła przyciągająca, działająca między wszystkimi obiektami posiadającymi masę. To ona sprawia, że jabłko spada z drzewa, Ziemia trzyma atmosferę, a planety krążą wokół Słońca.
14 ciekawostek o Ciągu Fibonacciego
Ciąg Fibonacciego to nieskończony ciąg liczb naturalnych, w którym każda liczba (po dwóch pierwszych) jest sumą dwóch poprzednich. Gdzie można znaleźć ciąg Fibonacciego w przyrodzie? Jakie są pierwsze 15 liczb ciągu Fibonacciego?
20 ciekawostek o neuroplastyczności
Neuroplastyczność to zdolność mózgu do zmiany swojej struktury i funkcji w odpowiedzi na doświadczenia, uczenie się i uszkodzenia. Oznacza to, że mózg nie jest „zaprogramowany” raz na zawsze – tworzy nowe połączenia neuronalne, wzmacnia te istniejące lub reorganizuje całe obszary. Proces ten występuje zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłości, chociaż z wiekiem jego dynamika maleje.
18 ciekawostek o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ang. International Space Station, ISS) to największe laboratorium orbitalne zbudowane przez człowieka, stale zamieszkane od listopada 2000 roku. Znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej, około 400 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Jej głównym celem jest prowadzenie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji i rozwój technologii kosmicznych.