Osobowość borderline – co to znaczy?

Psychika ludzka jest instrumentem niezwykle złożonym i trudnym do zrozumienia. Naukowcy od lat prowadzą różnorakie badania, aby poznać jej główne funkcje, sposób działania i możliwości. Dzięki działalności naukowej mamy możliwość odnosić się do wypracowanych norm, skutecznie zajmować się zdrowiem i reagować w sytuacji choroby. W artykule tym postaram się przybliżyć Wam, czym jest zaburzenie osobliwości borderline.
Osobowość borderline – czym jest?
Zaburzenie osobowości typu bordeline to zaburzenie zdrowia psychicznego, wpływające na sposób naszego myślenia o sobie i innych, utrudniające normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Chory ma problem z prawidłową oceną samego siebie, radzeniem sobie z emocjami.
Osoby żyjące z borderline mają tendencje do podejmowania ryzykownych zachowań, gwałtownych zmian nastrojów, niestałości w relacjach. Samodzielne regulowanie emocji jest u nich niemożliwe, a otoczenie często niewiele może pomóc, ze względu na wysoką impulsywność chorującego.
Należy również pamiętać, że zaburzenia osobowości mają wpływ na całe życie osoby – relacje, jakie nawiązuje z ludźmi, karierę zawodową, czas wolny, finanse czy zdrowie.
Co powoduje zaburzenie osobowości typu borderline?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego u części ludzi rozwija się tego typu zespół objawów. Przedstawianych jest wiele różnych koncepcji i teorii, jednak środowisko naukowe jest w tej kwestii mocno podzielone.
Większość specjalistów skłania się ku twierdzeniu, że zaburzenie osobowości typu bordeline jest spowodowane kombinacją następujących czynników:
- wpływów środowiskowych – np. traumatycznymi przeżyciami w dzieciństwie, doświadczeniem zaniedbania czy poczuciem bycia niekochanym;
- genetyką – badania przeprowadzone na bliźniętach i ich rodzinach sugerują, że zaburzenia osobowości mogą być dziedziczone lub łączyć się z zaburzeniami psychicznymi innych członków rodziny;
- biologicznych: nieprawidłowości w budowie lub działaniu mózgu – zmiany występujące w niektórych obszarach mózgu mogą wpływać na kontrolowanie emocji, impulsywności i agresji.
Pierwsze symptomy, mogące świadczyć o osobowości typu bordeline pojawiają się zwykle w okresie dorastania.
Stany, których doświadczają często osoby z zaburzeniami osobowości typu bordeline
Osoby żyjące z borderline doświadczają szerokiego wachlarza różnych stanów, zwyczajowo łączonych z innymi chorobami, a nawet takich, które stanowią osobne jednostki chorobowe. Mogą to być:
- zaburzenia lękowe,
- depresja,
- zaburzenie afektywne dwubiegunowe,
- zaburzenia odżywiania,
- zespół stresu pourazowego (PTSD).
Jakie są objawy zaburzenia osobowości typu bordeline?
U osób cierpiących na zaburzenia osobowości typu bordeline najczęstszymi objawami są:
- impulsywność,
- napady gniewu,
- wahania nastrojów,
- konfliktowość,
- skłonność do samookaleczania,
- utrata kontaktu z rzeczywistością,
- ryzykowne zachowania,
- uczucie pustki,
- wyidealizowany obraz partnera, który się zmienia po pierwszych kłótniach.
Jak leczyć tego rodzaju zaburzenia?
Niezwykle skuteczną metodą leczenia zaburzeń osobowości bordeline jest m.in. terapia poznawczo – behawioralna. Głównym zadaniem psychologa, zajmującego się chorym, jest pomaganie w rozpoznawaniu i kontrolowaniu emocji. Regularna praca pod okiem przeszkolonego w tych dziedzinach specjalisty, wsparcie rodziny, oraz trening umiejętności społecznych może pomóc w większości przypadków.
Więcej informacji na temat osobowości borderline znajduje się na blogu psychologicznym poradni Spokój w Głowie pod adresem: https://www.spokojwglowie.pl/borderline/
materiał zewnętrzny
Efekt motyla ciekawostki
Efekt motyla to zjawisko, w którym małe zmiany wprowadzone w jednym miejscu lub czasie mogą prowadzić do dużych i nieprzewidywalnych skutków w innych miejscach lub czasie. Jakie są przykłady efektu motyla w życiu codziennym? Czy można przewidzieć efekt motyla?
Hadrony ciekawostki
Hadrony to grupa silnie oddziałujących cząstek elementarnych złożonych z kwarków. Jakie są dwa główne rodzaje hadronów? Czym jest akcelerator hadronów?
Rozdwojenie jaźni ciekawostki
Rozdwojenie jaźni (osobowość wieloraka), obecnie znane jako zaburzenie dysocjacyjne tożsamości (DDT), to zaburzenie psychiczne, w którym osoba posiada dwie lub więcej odrębnych tożsamości lub „osobowości”. Każda z nich ma własne wzorce zachowań, uczuć, wspomnień i sposobów myślenia.
Czarownice ciekawostki
Czarownice to kobiety, które były oskarżane o praktykowanie czarów i magii, często związanej z siłami demonicznych lub złą mocą.