Osobowość borderline – co to znaczy?

choroby, Nauka, psychologia

Osobowość borderline

Psychika ludzka jest instrumentem niezwykle złożonym i trudnym do zrozumienia. Naukowcy od lat prowadzą różnorakie badania, aby poznać jej główne funkcje, sposób działania i możliwości. Dzięki działalności naukowej mamy możliwość odnosić się do wypracowanych norm, skutecznie zajmować się zdrowiem i reagować w sytuacji choroby. W artykule tym postaram się przybliżyć Wam, czym jest zaburzenie osobliwości borderline.

Osobowość borderline – czym jest? 

Zaburzenie osobowości typu bordeline to zaburzenie zdrowia psychicznego, wpływające na sposób naszego myślenia o sobie i innych, utrudniające normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Chory ma problem z prawidłową oceną samego siebie, radzeniem sobie z emocjami.

Osoby żyjące z borderline mają tendencje do podejmowania ryzykownych zachowań, gwałtownych zmian nastrojów, niestałości w relacjach. Samodzielne regulowanie emocji jest u nich niemożliwe, a otoczenie często niewiele może pomóc, ze względu na wysoką impulsywność chorującego.

Należy również pamiętać, że zaburzenia osobowości mają wpływ na całe życie osoby – relacje, jakie nawiązuje z ludźmi, karierę zawodową, czas wolny, finanse czy zdrowie.

Co powoduje zaburzenie osobowości typu borderline? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego u części ludzi rozwija się tego typu zespół objawów. Przedstawianych jest wiele różnych koncepcji i teorii, jednak środowisko naukowe jest w tej kwestii mocno podzielone.

Większość specjalistów skłania się ku twierdzeniu, że zaburzenie osobowości typu bordeline jest spowodowane kombinacją następujących czynników:

 • wpływów środowiskowych – np. traumatycznymi przeżyciami w dzieciństwie, doświadczeniem zaniedbania czy poczuciem bycia niekochanym;
 • genetyką – badania przeprowadzone na bliźniętach i ich rodzinach sugerują, że zaburzenia osobowości mogą być dziedziczone lub łączyć się z zaburzeniami psychicznymi innych członków rodziny;
 • biologicznych: nieprawidłowości w budowie lub działaniu mózgu – zmiany występujące w niektórych obszarach mózgu mogą wpływać na kontrolowanie emocji, impulsywności i agresji.

Pierwsze symptomy, mogące świadczyć o osobowości typu bordeline pojawiają się zwykle w okresie dorastania.

Stany, których doświadczają często osoby z zaburzeniami osobowości typu bordeline 

Osoby żyjące z borderline doświadczają szerokiego wachlarza różnych stanów, zwyczajowo łączonych z innymi chorobami, a nawet takich, które stanowią osobne jednostki chorobowe. Mogą to być:

 • zaburzenia lękowe,
 • depresja,
 • zaburzenie afektywne dwubiegunowe,
 • zaburzenia odżywiania,
 • zespół stresu pourazowego (PTSD).

Jakie są objawy zaburzenia osobowości typu bordeline? 

U osób cierpiących na zaburzenia osobowości typu bordeline najczęstszymi objawami są:

 • impulsywność,
 • napady gniewu,
 • wahania nastrojów,
 • konfliktowość,
 • skłonność do samookaleczania,
 • utrata kontaktu z rzeczywistością,
 • ryzykowne zachowania,
 • uczucie pustki,
 • wyidealizowany obraz partnera, który się zmienia po pierwszych kłótniach.

Jak leczyć tego rodzaju zaburzenia? 

Niezwykle skuteczną metodą leczenia zaburzeń osobowości bordeline jest m.in. terapia poznawczo – behawioralna. Głównym zadaniem psychologa, zajmującego się chorym, jest pomaganie w rozpoznawaniu i kontrolowaniu emocji. Regularna praca pod okiem przeszkolonego w tych dziedzinach specjalisty, wsparcie rodziny, oraz trening umiejętności społecznych może pomóc w większości przypadków.

Więcej informacji na temat osobowości borderline znajduje się na blogu psychologicznym poradni Spokój w Głowie pod adresem: https://www.spokojwglowie.pl/borderline/

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Efekt motyla ciekawostki

Efekt motyla ciekawostki

Efekt motyla to zjawisko, w którym małe zmiany wprowadzone w jednym miejscu lub czasie mogą prowadzić do dużych i nieprzewidywalnych skutków w innych miejscach lub czasie. Jakie są przykłady efektu motyla w życiu codziennym? Czy można przewidzieć efekt motyla?

Hadrony ciekawostki

Hadrony ciekawostki

Hadrony to grupa silnie oddziałujących cząstek elementarnych złożonych z kwarków. Jakie są dwa główne rodzaje hadronów? Czym jest akcelerator hadronów?

Rozdwojenie jaźni ciekawostki

Rozdwojenie jaźni ciekawostki

Rozdwojenie jaźni (osobowość wieloraka), obecnie znane jako zaburzenie dysocjacyjne tożsamości (DDT), to zaburzenie psychiczne, w którym osoba posiada dwie lub więcej odrębnych tożsamości lub „osobowości”. Każda z nich ma własne wzorce zachowań, uczuć, wspomnień i sposobów myślenia.

Czarownice ciekawostki

Czarownice ciekawostki

Czarownice to kobiety, które były oskarżane o praktykowanie czarów i magii, często związanej z siłami demonicznych lub złą mocą.