Otwarcie i ogłoszenie testamentu po zmarłym

Coraz częściej po zmarłych osobach pozostaje testament. To wygodna forma decydowania o dziedziczeniu. Spisanie testamentu nie jest skomplikowane, a może ułatwić spadkobiercom późniejszy proces dziedziczenia. Testament, który zawiera odpowiednie zapisy, trzeba jednak formalnie otworzyć i ogłosić. Warto poznać tę procedurę, by dobrze się do niej przygotować oraz szybko i skutecznie ją sfinalizować.
Otwarcie i ogłoszenie testamentu przez sąd
Zgodnie z artykułami 646-654 Kodeksu postępowania cywilnego ujawnienie testamentu następuje sądownie przez tzw. ogłoszenie testamentu. To oficjalna droga informowania o powołaniu do spadku, o zapisach, poleceniach itp. dokonanych w testamencie przez spadkodawcę.
Otwarcie i ogłoszenie testamentu następuje obligatoryjnie po przedłożeniu go do sądu. Nie musi (choć powinien) być w tym zakresie złożony osobny wniosek. Co ważne, otwarcie i ogłoszenie testamentu przez sąd nie podlega opłacie.
Złożenie testamentu do sądu
Po śmierci spadkodawcy osoba, która przechowuje testament, jest zobowiązania złożyć go do sądu. Zgodnie z przepisem 646 Kodeksu postępowania cywilnego „każda osoba, u której znajduje się testament, obowiązana jest złożyć go w sądzie spadku [czyli sądzie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy], gdy dowie się o śmierci spadkodawcy”. Jeśli ktoś bez ważnej przyczyny zwleka ze złożeniem testamentu do sądu, poniesie odpowiedzialność za szkodę oraz może dostać grzywnę.
Warto też nadmienić, że jeśli testament jest przechowywany u notariusza, z jego otwarciem i ogłoszeniem nie będzie problemu. Dokona tego sam notariusz po przedłożeniu mu dokumentu potwierdzającego zgon osoby, która testament spisała.
Termin i miejsce otwarcia i ogłoszenia testamentu
Zgodnie z przepisami otwarcie i ogłoszenie testamentu odbywa się na posiedzeniu jawnym. Sąd nie ma obowiązku zawiadamiania osób zainteresowanych o tej czynności. Jeśli jednak dowiedzą się o terminie i miejscu wydarzenia, mogą w nim uczestniczyć. Mogą też w momencie składania testamentu domagać się zawiadomienia o tej czynności. Wówczas sąd musi wysłać taką informację.
Zwykle jednak jest tak, że sąd chce spełnić wymóg jawności treści testamentu i zawiadamia o otwarciu i ogłoszeniu go osoby związane ze spadkiem (oraz ewentualnie ustanowionego wykonawcę testamentu i kuratora spadku).
Z otwarcia i ogłoszenia sporządza się protokół. W dokumencie opisany jest stan zewnętrzny testamentu, jego data, a także informacje o złożeniu go w sądzie.
Testament wraz z protokołem przechowuje się w sądzie spadku. Osoby zainteresowane mogą starać się o uzyskanie kopii tego testamentu. Oryginał pozostaje jednak w sądzie.
Nabycie spadku
Po ogłoszeniu testamentu spadkobiercy mogą starać się o stwierdzenie nabycia spadku. Nie ma odgórnie wyznaczonych terminów na przeprowadzenie postępowania spadkowego.
O terminie postępowania sąd już ma obowiązek zawiadomić osoby biorące udział w dziedziczeniu. Dzięki temu wszystkie osoby mogą ustosunkować się do sytuacji spadkobrania, w której znalazły się na mocy testamentu.
Źródła:
Wybieg dla psów – jakie musi mieć elementy?
Coraz więcej miast i osiedli w Polsce decyduje się na stworzenie specjalnych wybiegów dla psów. To miejsca, gdzie czworonogi mogą swobodnie się wybiegać, pobawić, a także socjalizować z innymi psami. Jednak aby wybieg spełniał swoją funkcję i był bezpieczny, powinien być odpowiednio zaprojektowany. Jakie elementy powinien zawierać idealny wybieg dla psów? Sprawdźmy!
Jakie korzyści przynosi automatyczna kalibracja w nowoczesnych drukarkach 3D?
Odkryj, jak automatyczna kalibracja usprawnia funkcjonowanie drukarek 3D, zwiększając precyzję i oszczędzając czas zarówno dla profesjonalistów, jak i hobbystów.
Serwis Land Rovera po zimie. Czas na wiosenne porządki w Twoim aucie!
Zima to wymagający okres dla każdego samochodu, a już zwłaszcza dla pojazdów terenowych, takich jak Land Rover. Śnieg, sól drogowa, wilgoć i niskie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na stan techniczny auta. Wraz z nadejściem wiosny warto dokładnie sprawdzić pojazd i przeprowadzić niezbędne czynności serwisowe, aby uniknąć awarii i cieszyć się pełną sprawnością samochodu w cieplejszych miesiącach.
Kantar: Nie tylko ozdoba, ale i niezbędny element wyposażenia konia.
Kantar to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego konia. Choć nie pełni funkcji służącej do jazdy, jak ogłowie czy siodło, jego znaczenie jest nie do przecenienia. Wiele początkujących osób, może traktować kantar wyłącznie jako ozdobny gadżet, tymczasem jest to rzecz, która ma bardzo praktyczne zastosowanie i jest niezbędne w codziennej obsłudze konia.