Pantomogram – na czym to polega?

Tak samo, jak chirurg nie podejmie się przeprowadzenia operacji bez posiadania odpowiednich zdjęć – tak samo stomatolog czy ortodonta nie będzie chciał leczyć naszych zębów, jeżeli nie będzie wiedział, co dokładnie się z nimi dzieje. A jak może zobaczyć zęby, żuchwę czy stawy? Wystarczy wykorzystać w tym celu pantomogram, czyli specjalne zdjęcie rentgenowskie. Na pewno zdarzyło nam się już słyszeć tą nazwę – dentyści bardzo często korzystają z tego badania, bo pantomogram daje im bardzo dobry obraz sytuacji i po prostu ułatwia proces leczenia zębów.
Co dokładnie widać na takim zdjęciu? Pantomogram pokazuje, w jakim stanie są obecnie nasze zęby i kości – specjalista będzie mógł zobaczyć tam również, czy nie rozwija się żadna poważniejsza choroba i czy nie ma jakiegoś rodzaju nieprawidłowości, jeżeli chodzi o budowę szczęki. To wszystko mogłoby utrudnić planowane leczenie, więc po prostu trzeba wiedzieć o tym wcześniej. Tym bardziej, jeżeli pojawi się podejrzenie zmiany nowotworowej – wtedy najważniejsze jest natychmiastowe działanie.
Po co wykonywany jest pantomogram?
Najczęściej musimy zrobić sobie takie zdjęcie wtedy, gdy planujemy założenie aparatu na zęby – tutaj oczywiste jest, że liczy się każdy szczegół. Koniecznie będzie stworzenie takiego aparatu, który jest dopasowany indywidualnie do naszych potrzeb – a nie byłoby to możliwe, gdyby nie duża ilość informacji na temat wnętrza naszej jamy ustnej. Pantomogram jest tutaj niezastąpiony i znacznie ułatwia proces leczenia wad zgryzu.
Pantomogram warszawa na pewno może się przydać, jeżeli doszło u nas do urazu zęba czy szczęki – ciężko jest zobaczyć dokładnie, co się wydarzyło, jeżeli patrzymy tylko na zęby z zewnątrz. Stomatolog musi wiedzieć, jak głęboko sięgają uszkodzenia – bez takich informacji może przecież tylko pogorszyć odczuwany przez nas ból i utrudnić sprawne leczenie. Pacjenci bardzo często wykonują takie zdjęcie przed ekstrakcją zębów mądrości – one mają przecież skłonność do “zatrzymywania się”, więc proces ich usunięcia jest skomplikowany i tutaj także potrzebne są dodatkowe dane.
Czy takie badanie boli?
Badanie pantomograficzne jest na szczęście całkowicie bezbolesne, co wyjątkowo cieszy pacjentów – są oni przecież przyzwyczajeni do tego, że niestety z gabinetu stomatologa często wychodzą niezadowoleni z powodu bólu lub z twarzą “sparaliżowaną” przez znieczulenie. Pantomogram to tylko zdjęcie, więc cały proces nie trwa długo i nie mamy się czego obawiać.
O najważniejszych zasadach zostaniemy poinformowani bezpośrednio przed badaniem – trzeba tylko pamiętać o tym, aby jak najmniej się poruszać i stosować do poleceń. Wtedy wszystko przebiegnie bardzo sprawnie, a pantomogram posłuży naszemu dentyście lub ortodoncie. Zdjęcia RTG, pantomograficzne i cefalometryczne można wykonać w Warszawie w punktach X RAY.
materiał zewnętrzny
Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?
Wady wzroku można bez przesady nazwać chorobą cywilizacyjną numer jeden. Dlatego najmniejsze kłopoty z ostrym widzeniem z bliska lub z daleka, zmęczenie oczu przy pracy z komputerem, problemy z bólami głowy i równowagą powinny nakłonić nas do skontrolowania wzroku w gabinecie okulistycznym.
Jak stosować kolagen w proszku?
Kolagen w proszku to produkt, który okaże się bardzo pomocny przy niejednej dolegliwości. Jego korzystne właściwości pozwalają między innymi utrzymać gładkość i elastyczność skóry, przyspieszyć gojenie się ran, czy też wyeliminować dolegliwości bólowe ze strony stawów. Kto powinien zdecydować się na jego zakup i jak, konkretnie, działa kolagen w proszku?
Psie zęby pod kontrolą
Zdrowe, mocne zęby u psa mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie za pomocą zębów pies rozdrabnia pokarm, a od tego zależy prawidłowa praca układu trawiennego. Pies nie jest w stanie sam umyć sobie zębów, o to musi zadbać właściciel. Jak pielęgnować zęby u czworonoga? Co zrobić, gdy pojawią się problemy?
Czym się zajmuje lekarz reumatolog?
Jakimi schorzeniami w praktyce najczęściej zajmuje się reumatolog i z jakimi symptomami się do niego zgłaszać? Czy tylko z bólem reumatycznym?