Pantomogram – na czym to polega?

Medycyna, stomatologia, zdrowie

Pantomogram

Tak samo, jak chirurg nie podejmie się przeprowadzenia operacji bez posiadania odpowiednich zdjęć – tak samo stomatolog czy ortodonta nie będzie chciał leczyć naszych zębów, jeżeli nie będzie wiedział, co dokładnie się z nimi dzieje. A jak może zobaczyć zęby, żuchwę czy stawy? Wystarczy wykorzystać w tym celu pantomogram, czyli specjalne zdjęcie rentgenowskie. Na pewno zdarzyło nam się już słyszeć tą nazwę – dentyści bardzo często korzystają z tego badania, bo pantomogram daje im bardzo dobry obraz sytuacji i po prostu ułatwia proces leczenia zębów.

Co dokładnie widać na takim zdjęciu? Pantomogram pokazuje, w jakim stanie są obecnie nasze zęby i kości – specjalista będzie mógł zobaczyć tam również, czy nie rozwija się żadna poważniejsza choroba i czy nie ma jakiegoś rodzaju nieprawidłowości, jeżeli chodzi o budowę szczęki. To wszystko mogłoby utrudnić planowane leczenie, więc po prostu trzeba wiedzieć o tym wcześniej. Tym bardziej, jeżeli pojawi się podejrzenie zmiany nowotworowej – wtedy najważniejsze jest natychmiastowe działanie.

Po co wykonywany jest pantomogram?

Najczęściej musimy zrobić sobie takie zdjęcie wtedy, gdy planujemy założenie aparatu na zęby – tutaj oczywiste jest, że liczy się każdy szczegół. Koniecznie będzie stworzenie takiego aparatu, który jest dopasowany indywidualnie do naszych potrzeb – a nie byłoby to możliwe, gdyby nie duża ilość informacji na temat wnętrza naszej jamy ustnej. Pantomogram jest tutaj niezastąpiony i znacznie ułatwia proces leczenia wad zgryzu.

Pantomogram warszawa na pewno może się przydać, jeżeli doszło u nas do urazu zęba czy szczęki – ciężko jest zobaczyć dokładnie, co się wydarzyło, jeżeli patrzymy tylko na zęby z zewnątrz. Stomatolog musi wiedzieć, jak głęboko sięgają uszkodzenia – bez takich informacji może przecież tylko pogorszyć odczuwany przez nas ból i utrudnić sprawne leczenie. Pacjenci bardzo często wykonują takie zdjęcie przed ekstrakcją zębów mądrości – one mają przecież skłonność do “zatrzymywania się”, więc proces ich usunięcia jest skomplikowany i tutaj także potrzebne są dodatkowe dane.

Czy takie badanie boli?

Badanie pantomograficzne jest na szczęście całkowicie bezbolesne, co wyjątkowo cieszy pacjentów – są oni przecież przyzwyczajeni do tego, że niestety z gabinetu stomatologa często wychodzą niezadowoleni z powodu bólu lub z twarzą “sparaliżowaną” przez znieczulenie. Pantomogram to tylko zdjęcie, więc cały proces nie trwa długo i nie mamy się czego obawiać.

O najważniejszych zasadach zostaniemy poinformowani bezpośrednio przed badaniem – trzeba tylko pamiętać o tym, aby jak najmniej się poruszać i stosować do poleceń. Wtedy wszystko przebiegnie bardzo sprawnie, a pantomogram posłuży naszemu dentyście lub ortodoncie. Zdjęcia RTG, pantomograficzne i cefalometryczne można wykonać w Warszawie w punktach X RAY.

materiał zewnętrzny

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?

Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?

Wady wzroku można bez przesady nazwać chorobą cywilizacyjną numer jeden. Dlatego najmniejsze kłopoty z ostrym widzeniem z bliska lub z daleka, zmęczenie oczu przy pracy z komputerem, problemy z bólami głowy i równowagą powinny nakłonić nas do skontrolowania wzroku w gabinecie okulistycznym.

Jak stosować kolagen w proszku?

Jak stosować kolagen w proszku?

Kolagen w proszku to produkt, który okaże się bardzo pomocny przy niejednej dolegliwości. Jego korzystne właściwości pozwalają między innymi utrzymać gładkość i elastyczność skóry, przyspieszyć gojenie się ran, czy też wyeliminować dolegliwości bólowe ze strony stawów. Kto powinien zdecydować się na jego zakup i jak, konkretnie, działa kolagen w proszku?

Psie zęby pod kontrolą

Psie zęby pod kontrolą

Zdrowe, mocne zęby u psa mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie za pomocą zębów pies rozdrabnia pokarm, a od tego zależy prawidłowa praca układu trawiennego. Pies nie jest w stanie sam umyć sobie zębów, o to musi zadbać właściciel. Jak pielęgnować zęby u czworonoga? Co zrobić, gdy pojawią się problemy?

Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

Jakimi schorzeniami w praktyce najczęściej zajmuje się reumatolog i z jakimi symptomami się do niego zgłaszać? Czy tylko z bólem reumatycznym?