Pantomogram – na czym to polega?

Tak samo, jak chirurg nie podejmie się przeprowadzenia operacji bez posiadania odpowiednich zdjęć – tak samo stomatolog czy ortodonta nie będzie chciał leczyć naszych zębów, jeżeli nie będzie wiedział, co dokładnie się z nimi dzieje. A jak może zobaczyć zęby, żuchwę czy stawy? Wystarczy wykorzystać w tym celu pantomogram, czyli specjalne zdjęcie rentgenowskie. Na pewno zdarzyło nam się już słyszeć tą nazwę – dentyści bardzo często korzystają z tego badania, bo pantomogram daje im bardzo dobry obraz sytuacji i po prostu ułatwia proces leczenia zębów.
Co dokładnie widać na takim zdjęciu? Pantomogram pokazuje, w jakim stanie są obecnie nasze zęby i kości – specjalista będzie mógł zobaczyć tam również, czy nie rozwija się żadna poważniejsza choroba i czy nie ma jakiegoś rodzaju nieprawidłowości, jeżeli chodzi o budowę szczęki. To wszystko mogłoby utrudnić planowane leczenie, więc po prostu trzeba wiedzieć o tym wcześniej. Tym bardziej, jeżeli pojawi się podejrzenie zmiany nowotworowej – wtedy najważniejsze jest natychmiastowe działanie.
Po co wykonywany jest pantomogram?
Najczęściej musimy zrobić sobie takie zdjęcie wtedy, gdy planujemy założenie aparatu na zęby – tutaj oczywiste jest, że liczy się każdy szczegół. Koniecznie będzie stworzenie takiego aparatu, który jest dopasowany indywidualnie do naszych potrzeb – a nie byłoby to możliwe, gdyby nie duża ilość informacji na temat wnętrza naszej jamy ustnej. Pantomogram jest tutaj niezastąpiony i znacznie ułatwia proces leczenia wad zgryzu.
Pantomogram warszawa na pewno może się przydać, jeżeli doszło u nas do urazu zęba czy szczęki – ciężko jest zobaczyć dokładnie, co się wydarzyło, jeżeli patrzymy tylko na zęby z zewnątrz. Stomatolog musi wiedzieć, jak głęboko sięgają uszkodzenia – bez takich informacji może przecież tylko pogorszyć odczuwany przez nas ból i utrudnić sprawne leczenie. Pacjenci bardzo często wykonują takie zdjęcie przed ekstrakcją zębów mądrości – one mają przecież skłonność do “zatrzymywania się”, więc proces ich usunięcia jest skomplikowany i tutaj także potrzebne są dodatkowe dane.
Czy takie badanie boli?
Badanie pantomograficzne jest na szczęście całkowicie bezbolesne, co wyjątkowo cieszy pacjentów – są oni przecież przyzwyczajeni do tego, że niestety z gabinetu stomatologa często wychodzą niezadowoleni z powodu bólu lub z twarzą “sparaliżowaną” przez znieczulenie. Pantomogram to tylko zdjęcie, więc cały proces nie trwa długo i nie mamy się czego obawiać.
O najważniejszych zasadach zostaniemy poinformowani bezpośrednio przed badaniem – trzeba tylko pamiętać o tym, aby jak najmniej się poruszać i stosować do poleceń. Wtedy wszystko przebiegnie bardzo sprawnie, a pantomogram posłuży naszemu dentyście lub ortodoncie. Zdjęcia RTG, pantomograficzne i cefalometryczne można wykonać w Warszawie w punktach X RAY.
materiał zewnętrzny
Metoda VLASIK a tradycyjne metody korekcji wzroku
Problemy z widzeniem, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, dotyczą coraz większej liczby osób. Dzięki postępowi medycyny dostępne są różne metody korekcji wzroku, które pomagają w poprawie jakości widzenia. Wśród nich, laserowa korekcja wzroku z użyciem metody VLASIK zdobywa coraz większą popularność. W tym artykule omówimy, czym różni się metoda VLASIK od tradycyjnych sposobów korekcji wzroku, takich jak okulary czy soczewki kontaktowe.
Tężnia solankowa ciekawostki
Tężnia solankowa to konstrukcja wykonana z drewna i gałązek tarniny, przez które przepływa solanka, czyli woda o wysokiej zawartości soli mineralnych. W wyniku parowania solanki powstaje specyficzny mikroklimat bogaty w cenne minerały, który jest korzystny dla zdrowia.
Karboksyterapia: Jak działa i jakie są jej korzyści dla skóry?
Karboksyterapia to nowoczesny zabieg medycyny estetycznej, który polega na podawaniu pod skórę niewielkich ilości dwutlenku węgla. Ta innowacyjna metoda, choć może brzmieć nieco niewiarygodnie, zdobyła ogromną popularność dzięki swojej skuteczności i szerokiemu spektrum zastosowań — od odmładzania skóry, przez walkę z cellulitem, czy redukcję zmarszczek, aż po poprawę kondycji włosów. Karboksyterapia jest więc bez wątpienia hitem ostatnich lat i może Ci pomóc w wielu różnych problemach. A o tym, jak dokładnie działa ta metoda i jakie korzyści może przynieść naszej skórze, dowiesz się z tego artykułu.
Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u okulisty?
Pierwsza wizyta dziecka u okulisty to ważny moment, który może wpłynąć na jego stosunek do przyszłych wizyt medycznych. Dobre przygotowanie może pomóc złagodzić ewentualny stres zarówno u dziecka, jak i rodziców.