Pastuch elektryczny – podstawowe informacje, które powinieneś znać, zanim się na niego zdecydujesz

bezpieczeństwo, porady, zwierzęta

koń

Każdy właściciel gospodarstwa hodowlanego wie, jak ciężko jest utrzymać zwierzęta w jednym miejscu. Płoty lub metalowe ogrodzenia nie zawsze są w stanie zabezpieczyć pastwisko, szczególnie przed atakiem dzikich zwierząt. Dlatego też wielu hodowców decyduje się na rodzaj ogrodzenia, jakim jest pastuch elektryczny. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak działa, z czego się składa i jakie wzbudza kontrowersje.

Kontrowersyjny pastuch elektryczny 

Panuje powszechne przekonanie, że ten rodzaj ogrodzenia sprawia ogromny ból zwierzętom. Jednak jest to mit. Pastuch elektryczny wywołuje porażenie prądem w momencie dotknięcia linki, jednak uczucie, mimo że nieprzyjemne, nie jest zagrożeniem dla życia i zdrowia zwierząt. Jedyny cel urządzenia to zapobiegnięcie ich wychodzeniu poza teren pastwiska. Zwierzęta szybko się uczą, że dotknięcie linki może spowodować nieprzyjemne doznania, dlatego też później starają się unikać ogrodzenia. 

Poznaj zasady działania pastuchów elektrycznych 

Zanim zdecydujesz się na zakup tego urządzenia, warto dowiedzieć się, według jakich zasad działa. Wbudowany w urządzenie elektryzator generuje impuls elektryczny, który rozchodzi się po nieizolowanym przewodzie. Pastuch elektryczny powinien być dobrany do konkretnego gatunku zwierząt, dlatego też stopień natężenia impulsów może się różnić w poszczególnych modelach. Warto pamiętać, że impulsy działają na obiekty ożywione (czyli zwierzęta) oraz na nieożywione (czyli np. drzewa lub krzewy). Dlatego też ogrodzenie nie powinno mieć bezpośredniego kontaktu z trawą i inną roślinnością. 

pastuch elektryczny

Zastosowanie elektryzatorów i ich rodzaje 

Elektryzator to element, bez którego pastuch elektryczny nie mógłby działać. Bardzo popularne są wytrzymałe i wydajne elektryzatory sieciowe, takie jak np. Lacme Secur 2600. Doskonale sprawdzają się jako ochrona przed dużymi dzikimi zwierzętami: jeleniami, dzikami czy sarnami. Równie często hodowcy decydują się na elektryzatory akumulatorowe, których dużą zaletą jest to, że nie wymagają podpięcia do sieci. Takie modele pastuchów elektrycznych sprawdzą się, gdy pastwisko jest oddalone od gospodarstwa. Zastanawiasz się, gdzie znaleźć elektrycznego pastucha? Chociażby w sklepie Agronet Zawadka.

Kolejny rodzaj warty uwagi to elektryzatory bateryjne. Cechują się one mniejszym napięciem i są delikatniejsze. Taki pastuch elektryczny sprawdzi się w przypadku małych zwierząt. Część modeli posiada również możliwość regulacji napięcia, dzięki czemu możesz je dostosować do swoich potrzeb. W sprzedaży znajdziesz także urządzenia, które są połączeniem elektryzatorów sieciowych oraz akumulatorowych. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ działają nawet w przypadku braku energii elektrycznej.

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Egipt w 15 zaskakujących ciekawostkach, których (prawdopodobnie) nie znasz

Egipt w 15 zaskakujących ciekawostkach, których (prawdopodobnie) nie znasz

Egipt to jeden z najbardziej fascynujących krajów na świecie – kolebka cywilizacji, ojczyzna piramid, faraonów i Nilu. Ale za tym turystycznym wizerunkiem kryje się mnóstwo niezwykłych faktów, które zaskakują nawet tych, którzy już odwiedzili to miejsce. Oto 15 ciekawostek o Egipcie, których (prawdopodobnie) nie znasz – a każda z nich może być pretekstem do odkrycia tego kraju na nowo.

Wybieg dla psów – jakie musi mieć elementy?

Wybieg dla psów – jakie musi mieć elementy?

Coraz więcej miast i osiedli w Polsce decyduje się na stworzenie specjalnych wybiegów dla psów. To miejsca, gdzie czworonogi mogą swobodnie się wybiegać, pobawić, a także socjalizować z innymi psami. Jednak aby wybieg spełniał swoją funkcję i był bezpieczny, powinien być odpowiednio zaprojektowany. Jakie elementy powinien zawierać idealny wybieg dla psów? Sprawdźmy!