Powiększona śledziona – objawy i przyczyny

anatomia, choroby, zdrowie

powiększona śledziona

Powiększona śledziona jest naprawdę niepokojącym stanem. Powinieneś udać się do lekarza, jeżeli zaobserwujesz u siebie tego rodzaju objaw.

Powiększenie śledziony może być spowodowane wieloma chorobami. Możemy tutaj wymienić choroby: zakaźne, metaboliczne, spichrzeniowe, czy nowotworowe. Powiększenie śledziony jest symptomem bardzo wielu innych chorób. Co może powodować powiększenie śledziony? Jakie choroby możemy brać tutaj pod uwagę?

Co to jest śledziona?

Śledziona to niewielki organ, który występuje w jamie brzusznej. Dokładniej mówiąc, znajduje się on po lewej stronie, zaraz pod żebrami. Tak naprawdę między żołądkiem a lewą nerką. Jej najważniejszym zadaniem jest oczyszczanie Twojej krwi z już niepotrzebnych komórek. Kolejną bardzo ważną funkcją śledziony jest walka z drobnoustrojami. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim bakterie i wirusy.

Powiększenie śledziony da się wyczuć palcami. Jednak tylko wtedy, gdy przekroczy ona półtora raza swoją naturalną wielkość. Wtedy Twoja śledziona będzie ważyła aż 200 gramów.

Jakie objawy daje powiększona śledziona?

Pierwszy objaw, jaki daje powiększona śledziona to możliwość wyczucia jej pod palcami. Kolejne niepokojące symptomy to: nudności, bóle brzucha, ból pleców, który promieniuje aż od lewego nadbrzusza, powiększenie wątroby. Gdy oba te organy są powiększone, to ten stan nazywa się hepatosplenomegalią

Jakie mogą być przyczyny powiększenia śledziony?

Taki stan może spowodować infekcja wirusowa. Najczęściej jest to: cytomegalia, wirusowe zapalenie wątroby, mononukleoza zakaźna, czy różyczka. Ta przyczyna powiększenia śledziony bardzo często pojawia się u najmłodszych pacjentów.

Kolejnym powodem powiększenia śledziony może być infekcja bakteryjna. Są z nią związane takie choroby jak na przykład: gruźlica, borelioza, kiła, czy dur brzuszny. Powiększona śledziona może również wynikać z infekcji grzybiczych. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście kandydoza. Natomiast infekcja pierwotniakowa może prowadzić do wystąpienia takich chorób jak malaria, czy toksoplazmoza. One wszystkie powodują powiększenie śledziony.

Musimy tu również dodać, że powodem powiększenia śledziony może być również infekcja pasożytnicza. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim bąblowicę.

Jednak nie tylko infekcje stanowią powód wystąpienia w organizmie powiększenia śledziony. Mogą to być również choroby krwi, w szczególności anemie hemolityczne. Możemy wśród nich wymienić takie choroby, jak: sferocytoza, talasemia.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na https://biznespolski.com/.

materiał zewnętrzny

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

18 ciekawostek o migdałkach

18 ciekawostek o migdałkach

Migdałki (migdałki gardłowe) to skupiska tkanki limfatycznej zlokalizowane w gardle. Są częścią układu odpornościowego naszego organizmu i pełnią ważną funkcję obronną, szczególnie w dzieciństwie. Jakie są objawy problemów z migdałkami? Czy dorosłym też usuwa się migdałki?

Zimowa pielęgnacja skóry twarzy – co radzą kosmetolodzy

Zimowa pielęgnacja skóry twarzy – co radzą kosmetolodzy

Zima to szczególny czas, w którym nasza skóra twarzy wymaga wyjątkowej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Niskie temperatury, silny wiatr oraz suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach mogą znacząco wpłynąć na kondycję cery, prowadząc do przesuszenia, podrażnień i utraty naturalnej bariery ochronnej. W artykule dowiesz się, jak prawidłowo pielęgnować skórę zimą, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

12 ciekawostek o occie jabłkowym

12 ciekawostek o occie jabłkowym

Ocet jabłkowy to naturalny produkt powstający w wyniku fermentacji octowej cydru. Składa się głównie z kwasu octowego i substancji odżywczych zawartych w jabłkach, takich jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Jak przechowywać ocet jabłkowy?

Metoda VLASIK a tradycyjne metody korekcji wzroku

Metoda VLASIK a tradycyjne metody korekcji wzroku

Problemy z widzeniem, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, dotyczą coraz większej liczby osób. Dzięki postępowi medycyny dostępne są różne metody korekcji wzroku, które pomagają w poprawie jakości widzenia. Wśród nich, laserowa korekcja wzroku z użyciem metody VLASIK zdobywa coraz większą popularność. W tym artykule omówimy, czym różni się metoda VLASIK od tradycyjnych sposobów korekcji wzroku, takich jak okulary czy soczewki kontaktowe.