Powiększona śledziona – objawy i przyczyny

anatomia, choroby, zdrowie

powiększona śledziona

Powiększona śledziona jest naprawdę niepokojącym stanem. Powinieneś udać się do lekarza, jeżeli zaobserwujesz u siebie tego rodzaju objaw.

Powiększenie śledziony może być spowodowane wieloma chorobami. Możemy tutaj wymienić choroby: zakaźne, metaboliczne, spichrzeniowe, czy nowotworowe. Powiększenie śledziony jest symptomem bardzo wielu innych chorób. Co może powodować powiększenie śledziony? Jakie choroby możemy brać tutaj pod uwagę?

Co to jest śledziona?

Śledziona to niewielki organ, który występuje w jamie brzusznej. Dokładniej mówiąc, znajduje się on po lewej stronie, zaraz pod żebrami. Tak naprawdę między żołądkiem a lewą nerką. Jej najważniejszym zadaniem jest oczyszczanie Twojej krwi z już niepotrzebnych komórek. Kolejną bardzo ważną funkcją śledziony jest walka z drobnoustrojami. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim bakterie i wirusy.

Powiększenie śledziony da się wyczuć palcami. Jednak tylko wtedy, gdy przekroczy ona półtora raza swoją naturalną wielkość. Wtedy Twoja śledziona będzie ważyła aż 200 gramów.

Jakie objawy daje powiększona śledziona?

Pierwszy objaw, jaki daje powiększona śledziona to możliwość wyczucia jej pod palcami. Kolejne niepokojące symptomy to: nudności, bóle brzucha, ból pleców, który promieniuje aż od lewego nadbrzusza, powiększenie wątroby. Gdy oba te organy są powiększone, to ten stan nazywa się hepatosplenomegalią

Jakie mogą być przyczyny powiększenia śledziony?

Taki stan może spowodować infekcja wirusowa. Najczęściej jest to: cytomegalia, wirusowe zapalenie wątroby, mononukleoza zakaźna, czy różyczka. Ta przyczyna powiększenia śledziony bardzo często pojawia się u najmłodszych pacjentów.

Kolejnym powodem powiększenia śledziony może być infekcja bakteryjna. Są z nią związane takie choroby jak na przykład: gruźlica, borelioza, kiła, czy dur brzuszny. Powiększona śledziona może również wynikać z infekcji grzybiczych. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście kandydoza. Natomiast infekcja pierwotniakowa może prowadzić do wystąpienia takich chorób jak malaria, czy toksoplazmoza. One wszystkie powodują powiększenie śledziony.

Musimy tu również dodać, że powodem powiększenia śledziony może być również infekcja pasożytnicza. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim bąblowicę.

Jednak nie tylko infekcje stanowią powód wystąpienia w organizmie powiększenia śledziony. Mogą to być również choroby krwi, w szczególności anemie hemolityczne. Możemy wśród nich wymienić takie choroby, jak: sferocytoza, talasemia.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na https://biznespolski.com/.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Żołądek ciekawostki

Żołądek ciekawostki

W którym miejscu u ludzi znajduje się żołądek? Jakiej wielkości jest żołądek dorosłej osoby? Jaką pojemność ma żołądek dorosłej osoby? Jakie funkcje pełni żołądek?

Antykoncepcja hormonalna – czego nie należy robić?

Antykoncepcja hormonalna – czego nie należy robić?

Antykoncepcja hormonalna to taka metoda ochrony przed ciążą, z której kobiety najczęściej chcą same skorzystać – po prostu widzą, iż jest ona wygodna i na pewno w większości przypadków także doskonale się sprawdza. Nie można jednak zapominać o tym, że w dalszym ciągu są to leki, które decydujemy się przyjmować i musimy to robić odpowiedzialnie. Niestety obecnie często widzimy, że kobiety chcą uzyskać wszelkie benefity płynące ze stosowania takiej antykoncepcji – ale jednocześnie nie zamierzają stosować się do zaleceń. W takiej sytuacji warto jednak rozważyć inną formę antykoncepcji.

Okulary – towarzysz na całe lata

Okulary – towarzysz na całe lata

Z pomocą optyczną – jak fachowo nazywają ją specjaliści – którą są okulary, osoby potrzebujące korekcji wzroku zazwyczaj nie rozstają się przez cały dzień. Oznacza to, że zarówno szkła i jak i oprawki wystawione są na szereg niekorzystnych czynników, które mogą powodować skrócenie ich żywotności. A przecież tego nie chcemy, bo dobre okulary do tanich nie należą…