Poznaj zwyczaje karpi, aby je skutecznie łowić

hobby, jeziora, ryby

łowienie karpi

Wędkarstwo to Twoja pasja i marzy Ci się udział w zawodach? Chcesz łowić dorodne sztuki króla jezior? Co to za ryba? Oczywiście jest to karp – ryba, którą Polacy upodobali sobie jako symbol świątecznego stołu. Wytrawni wędkarze kojarzą ją jednak nie tylko z zimą, bo sezon połowu trwa od wiosny aż do jesieni.

W jakich wodach przebywają karpie?

Niektórzy uważają łowienie karpi za trudne zadanie, jednak zapaleni wędkarze waśnie to kochają – wyzwanie, jakim jest odpowiednie podejście do tej silnej i ciężkiej ryby, a następnie satysfakcję. Spędzanie czasu na rybach to coraz popularniejsza aktywność, bo pozwala na odprężenie, regenerację i redukcję stresu. Wszystko to za sprawą kontaktu z naturą, spokoju i ciszy, jaka panuje nad wodą, a także pewnego wysiłku fizycznego, którego wymaga połów bardziej dorodnych sztuk. Karp to ryba dla wymagających. Słodkowodna, preferująca ciepłe wody – dlatego przebywa w płytkich zbiornikach, a także w wodach stojących.

Karpie – na jakiej głębokości ich szukać?

Zwyczajowa głębokość, którą sobie upodobał „król jezior”, wynosi około 2,5 m. Może się to zmieniać zarówno podczas chłodnych, jak i wyjątkowo upalnych dni, bo karp poszukuje wówczas wody o dogodniejszej temperaturze i może schodzić na większe głębokości. Podczas chłodniejszych pór roku karp często przebywa przy dnie, gdzie odbywa żer. Upały także „wyganiają” tę rybę na dno, gdyż woda jest tam chłodniejsza. Przed połowem warto posłużyć się tak zwaną zanętą. Jest to pokarm, rozrzucany na wodzie w celu wywabienia karpi z kryjówek i zachęcenia ich do przebywania na obszarze, na którym następnie rozpocznie się połów. Lato to szczególny okres dla wędkarzy – zbiorniki wodne obfitują w ryby, lecz jednocześnie dzień staje się dość uciążliwą porą, często utrudniającą połowy. Dzieje się tak nie tylko z powodu upałów, ale też sporej ilości urlopowiczów nad zbiornikami wodnymi. Ryby będą się przed nimi chować, więc w sezonie urlopowym warto wybierać się nad wodę nocą lub bardzo wcześnie rano. Jest to nie tylko praktyczne – będzie to także świetną przygodą i prawdziwą przyjemnością. Jeśli szukasz profesjonalnego sprzętu do połowu karpi sprawdź koniecznie ofertę https://haczykowo.pl/produkty/wedkarstwo-karpiowe,2,149726

Odmulacz do akwarium – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Odmulacz do akwarium – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Akwarium, to wbrew pozorom obowiązki. Niestety – ani naturalna roślinność, ani obecność glonojadów nie zapewnią doskonale czystej wody przez długi czas. Konieczne będą systematyczne czyszczenie i zastosowanie praktycznych rozwiązań. Do tych ostatnich bez wątpienia należy odmulacz do akwarium. Jak działa, jak prawidłowo go używać i jaki kupić? Sprawdzamy!

Karp ciekawostki

Karp ciekawostki

Karp jest najstarszą hodowaną przez człowieka rybą. Największy złowiony karp ważył 51,2 kg. Miał 112,64 cm długości. Rocznie na świecie obławia się ponad 200 tysięcy ton karpia.

Węgorz elektryczny ciekawostki

Węgorz elektryczny ciekawostki

Węgorz elektryczny potrafi wytworzyć napięcie do 860 woltów. Węgorz elektryczny mimo nazwy nie jest bliskim krewnym węgorzy. 80% jego ciała składa się z narządów elektrycznych.

Płaszczki ciekawostki

Płaszczki ciekawostki

W marcu 2015 roku w rzece Mae Klong w Tajlandii znaleziono płaszczkę o długości 4 metrów. Jest to największa znana ryba słodkowodna. Archeolodzy okryli skamieniałości płaszczki pochodzące sprzed 150 milionów lat.

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce