Przechowywanie broni – jak robić to bezpiecznie?

bezpieczeństwo, hobby, porady

szafa na broń

Co roku spora liczba osób decyduje się na wystąpienie o pozwolenie o broń, a następnie na jej kupno. Trzeba jednak widzieć, że z pozwoleniem na broń i posiadaniem samej broni wiążą się konkretne obowiązki. Jednym z nich jest zadbanie o właściwe i bezpieczne przechowywanie broni. Ta nie może być bowiem przechowywana w sposób dowolny.

Spełnione muszą być tu określone normy. Przede wszystkim broń zawsze musi być przechowywana w specjalnie do tego przeznaczonej szafie klasy S1 np. firmy Polaszek.

Przechowywanie broni a przepisy prawne

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem broń zawsze musi być przechowywana w określony sposób. Wszystko po to, aby żadna osoba postronna i niepowołana nie mogła mieć do broni dostępu. Ma to także ogromne znaczenie jeśli domu mieszkają dzieci. Dlatego też zarówno broń, jak i amunicja, muszą być przechowywane w specjalnym sejfie bądź specjalnej szafie, która posiada klasę bezpieczeństwa przynajmniej na poziomie S1. Oczywiście szafa na broń S1 musi posiadać także wymagane certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Te wydane są przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Zawsze zatem przed zakupem szafy na broń, koniecznie sprawdzić należy czy szafa taki certyfikat posiada.

broń

Szafa dopasowana do rodzaju broni

Szafa na broń S1 pancerna dostosowana powinna być to rodzaju broni jaką chce się w niej przechowywać. Na rynku dostępne są bowiem różne szafy. Różnią się wielkością, rodzajem zamka czy wyposażeniem w środku. Dlatego też inną szafę wybrać powinni myśliwi, a inną strzelcy sportowi. Szafa pancerna na broń myśliwską powinna być odpowiednio głęboka. Najlepiej jeśli głębokość wynosić będzie min. 350 mm. Do takiej szafy bez problemu zmieści się broń długa wraz z optyką. Dobrym wyborem może być tu zatem szafa Novcan G3 S1 8. Szafa ta wyposażona jest w skarbczyk służący do przechowywania amunicji. Taki skarbczyk to ważne wyposażenie także dla osób uprawiających strzelectwo sportowe. Osoby te bowiem wykorzystują duże ilości amunicji. Ważne jest także, aby szafa na broń dla strzelców sportowych posiadała odpowiednie uchwyty, które pozwolą na przechowywanie broni krótkiej. Strzelcy sportowi, w przeciwieństwie do myśliwych, korzystają znacznie częściej właśnie z broni krótkiej.

Rodzaj zamków w szafach na broń

Kupując szafę pancerną na broń szczególną uwagę zwrócić należy na rodzaj zamka. Standardowo w szafach na broń montowany jest zamek kluczowy. Taka szafa posiada jeden lub dwa zamki na klucz. Co ważne, na rynku dostępne są również szafy wyposażone w nowocześniejsze rozwiązania. Mowa tu o zamkach elektronicznych oraz szyfrowych. Zamki kluczowe zapewniają oczywiście właściwe bezpieczeństwo. Niestety może jednak zdarzyć się sytuacja, w której zgubi się do szafy klucz. Takie ryzyka uniknie się kupując szafę z zamkiem elektronicznym bądź szyfrowym.

przechowywanie broni

Niezależnie od tego jakie wielkości czy z jakim zamkiem zakupi się szafę, najważniejsze jest aby był to produkt najwyższej klasy. Dlatego szafa na broń zawsze kupowana powinna być w renomowanym i sprawdzonym sklepie z tego typu produktami. Przykładem takiego sklepu może być TETEO. Daje to gwarancję, iż zakupiona szafa służyć będzie przez wiele lat, a broń w niej będzie bezpieczna.

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Co może adwokat? Jakie uprawnienia posiada?

Co może adwokat? Jakie uprawnienia posiada?

Trudno wyobrazić sobie rozwiązanie jakiegoś problemu natury prawnej bez konsultacji go z doświadczonym prawnikiem. Wiele osób w takiej sytuacji kieruje się do adwokata, którego główne zadanie polega na reprezentowaniu klienta przed sądem w toczącym się postępowaniu. Jakie są inne uprawnienia tego zawodu? Co może adwokat i czym różni się on np. od radcy prawnego?

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę szkoleniową?

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę szkoleniową?

Szkolenia to jeden z podstawowych i najbardziej popularnych sposobów na podnoszenie wiedzy i kwalifikacji zawodowych. Warto wiedzieć o tym, że nie każda firma szkoleniowa organizuje szkolenia w sposób merytoryczny. Dosyć istotne jest, by znać kryteria, którymi należy kierować się podczas wyboru firmy szkoleniowej. Dlaczego? Bo szkolenia są drogie, często trzeba zainwestować w nie swoje prywatne pieniądze, a także sporo czasu. By uniknąć gorzkiego rozczarowania, lepiej poświęcić więcej czasu na tak zwany research i znalezienie placówki edukacyjnej na najwyższym poziomie.

Jak dbać o soczewki w podróży?

Jak dbać o soczewki w podróży?

Każdy z nas od czasu do czasu wyjeżdża w jakąś podróż – mniejszą lub większą. Czasem jest to wyjazd służbowy, innym razem wypad na weekend, a kiedy indziej nieco dłuższe wakacje. Jeśli na co dzień nosimy soczewki kontaktowe, to bez względu na to, jak długo będziemy poza domem, musimy zmierzyć się z kwestią odpowiedniej dbałości o wzrok oraz same soczewki w czasie wyjazdu. Niezbędny będzie między innymi zapas szkieł czy płyn pielęgnacyjny do soczewek. Na co powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę?

Elementy Munduru Harcerskiego

Elementy Munduru Harcerskiego

Jak wygląda mundur harcerski? ⇛ Podstawowe elementy munduru harcerskiego ⇛ Koszula harcerska, spodnie, nakrycie głowy i inne. Sprawdź więcej szczegółów!