Rogal świętomarciński
Ostatnia aktualizacja : 2021-11-21 10:19:48

fot. Radomil / wikipedia.org
Rogal świętomarciński to tradycyjny, regionalny poznański wypiek.
Szczególnie popularny jest w listopadzie – w okolicy 11 listopada, czyli imienin Marcina.
Rogal wypiekany jest z ciasta półfrancuskiego, nadziewany białym makiem i bakaliami.
Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)
Z czego składa się nadzienie rogala świętomarcińskiego?
W nadzieniu rogali znajdziemy biały mak, orzechy włoskie, kruszone biszkopty, masę parcepanową, cukier puder, migdały, kwaśną śmietanę i skórkę pomarańczową.
Odpowiedź: Paulisty
Na bazie jakiego tłuszczu przygotowuje się ciasto na rogale świętomarcińskie?
Ciasto piecze się na bazie margaryny.
Odpowiedź: Paulisty
Ile kosztują rogale świętomarcińskie?
Rogale często sprzedaje się na kilogramy, w okolicach listopada są nieco tańsze. Ceny wahają się od około 32 do 42 zł za kilogram.
Odpowiedź: Paulisty
Czy rogale świętomarcińskie można kupić tylko w listopadzie?
Nie, rogale są dostępne przez cały rok, różnią się jednak ceną i nie wypieka się aż tylu, gdyż zapotrzebowanie jest mniejsze.
Odpowiedź: Paulisty
Ile waży rogal świętomarciński?
Od 150 do 250 gramów.
Odpowiedź: Mati
Dodaj pytanie / odpowiedź
Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)
1. Tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich w Poznaniu była znana już w 1891 roku.
2. Nazwa „rogale świętomarcińskie” została zastrzeżona. Aby można jej było używać należy uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego.
3. Kapituła Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania.
4. Rocznie wypiekanych jest ponad 2,5 miliona rogali świętomarcińskich.
5. Na Starym Rynku w Poznaniu znajduje się Rogalowe Muzeum Poznania poświęcone rogalom świętomarcińskim.
Autor: Mati
Dodaj ciekawostę
Zobacz również:
Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?
Wady wzroku można bez przesady nazwać chorobą cywilizacyjną numer jeden. Dlatego najmniejsze kłopoty z ostrym widzeniem z bliska lub z daleka, zmęczenie oczu przy pracy z komputerem, problemy z bólami głowy i równowagą powinny nakłonić nas do skontrolowania wzroku w gabinecie okulistycznym.
Jak stosować kolagen w proszku?
Kolagen w proszku to produkt, który okaże się bardzo pomocny przy niejednej dolegliwości. Jego korzystne właściwości pozwalają między innymi utrzymać gładkość i elastyczność skóry, przyspieszyć gojenie się ran, czy też wyeliminować dolegliwości bólowe ze strony stawów. Kto powinien zdecydować się na jego zakup i jak, konkretnie, działa kolagen w proszku?
Psie zęby pod kontrolą
Zdrowe, mocne zęby u psa mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie za pomocą zębów pies rozdrabnia pokarm, a od tego zależy prawidłowa praca układu trawiennego. Pies nie jest w stanie sam umyć sobie zębów, o to musi zadbać właściciel. Jak pielęgnować zęby u czworonoga? Co zrobić, gdy pojawią się problemy?
Czym się zajmuje lekarz reumatolog?
Jakimi schorzeniami w praktyce najczęściej zajmuje się reumatolog i z jakimi symptomami się do niego zgłaszać? Czy tylko z bólem reumatycznym?
Najpopularniejsze w ciągu ostatnich 24 godzin
Sorry. No data so far.
Anatomia
Codziennie nowe paczki wiedzy
Anatomia
Kosmos
Ssaki
Owoce
Kalendarz wydarzeń