Rozwód ciekawostki

Życie

Ostatnia aktualizacja : 2020-07-28 18:04:10

Rozwód to rozwiązanie związku małżeńskiego na wniosek małżonka. Może być orzeczony z winy któregoś z małżonków jak i za porozumieniem stron – bez podawania osoby winnej rozpadowi związku małżeńskiego.

Warunkiem koniecznym do orzeczenia rozwodu jest wystąpienie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia pomiędzy małżonkami, jedynym odstępstwem jest zgodność małżonków co do chęci rozwiązania związku małżeńskiego.

Rozwód ciekawostki

Rozwód – pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Kiedy nie dostaniemy rozwodu?
Kiedy rozwód byłby sprzeczny z dobrem wspólnych, małoletnich dzieci, nawet w przypadku kiedy nastąpił trawy i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Kiedy jest niezgodny z zasadami współżycia społecznego. Rozwód również nie zostanie orzeczony, gdy żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego. Jedynym odstępstwem od niedopuszczalności rozwodu z powodu wyłącznej winy małżonka jest zgoda na rozwód małżonka niewinnego.

Odpowiedź: Paulina

Gdzie złożyć wniosek rozwodowy?
Wniosek rozwodowy należy złożyć do Sądu Okręgowego do którego przynależy pozwany współmałżonek ze względu na miejsce zamieszkania.

Odpowiedź: Paulina

Jakie podstawy prawne regulują rozwód?
Ustawa z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawa z dnia 11 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego

Odpowiedź: Paulina

Ile jest czasu na zmianę nazwiska po uprawomocnieniu orzeczenia rozwodu?
Na powrót do swojego nazwiska po uprawomocnieniu orzeczenia rozwodu mamy 3 miesiące, można zmienić przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Odpowiedź: Paulina

Komu przysługują alimenty po rozwodzie?
Po rozwodzie alimenty przysługują osobie sprawującą opiekę nad dziećmi do lat 26 (uczącymi się w innym wypadku do 18 r.ż.) oraz kiedy rozwód jest z orzeczeniem o winie alimenty przysługują pokrzywdzonemu małżonkowi, który z powodu rozwodu żyłby w niedostatku.

Odpowiedź: Paulina

Ile kosztuje rozwód?
Wniesienie pozwu podlega opłacie 600zł. Ale Jeżeli nie jesteśmy w stanie ponieść kosztów sądowych bez tak zwanego uszczerbku dla koniecznego utrzymania siebie i rodziny, możemy wnioskować o zwolnienie od kosztów sądowych.

Odpowiedź: Paulina

Dodaj pytanie / odpowiedź

.

Rozwód ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. W 65% powództwo wnosi kobieta.

2. 70% rozwodów kończy się orzekaniem o winie.

3. Prawie trzy razy częściej rozwodzą się mieszkańcy miast niż wsi.

4. W 2016 roku w Polsce orzeczono 63497 rozwodów.

5. W 2016 roku najwięcej rozwodów orzeczono w województwie Mazowieckim 8569, a najmniej w województwie Opolskim 1435.

Autor: Paulina6. W 2016 roku w Polsce najmłodsza osoba, która dostała rozwód miała zaledwie 19 lat.

7. Najczęściej rozwodzą się ludzie w przedziale wiekowym 35-39 lat bo w 2016 takich rozwodów było, aż 13312.

8. Najczęstszym powodem orzekania rozwodu jest niezgodność charakterów.

9. Istnieje domniemanie pochodzenia od męża matki dziecka urodzonego do 300 dni po orzeczeniu rozwodu.

Autor: Paulina

10. 99 letni Włoch rozwiódł się ze swoją 96 letnią żoną w 2011 roku, po tym jak dowiedział się, że zdradziła go 70 lat wcześniej.

Autor: Natasza

11. Na indonezyjskiej wyspie Jawa, każda para chcąca wziąć rozwód musi posadzić 25 drzew.

12. W ponad 30% spraw rozwodowych na Wyspach Brytyjskich, jako powód pada słowo “Facebook”.

13. W średniowiecznej Walii zgodnie z prawem żona mogła rozwieść się z mężem, który miał nieświeży oddech.

Autor: Marine

14. Na plotki o rzekomym kryzysie w związku polskiej pary prezydenckiej, który miał by doprowadzić nawet do rozwodu, prezydent Andrzej Duda odpowiedział: “Czasem zbyt się rozwodzę. Agata mówi mi, żebym krócej przemawiał ;-)”.

15. W rumuńskiej miejscowości Bertan jest kościół w którym znajduje się “pokój pojednania” w którym jest jedno łóżko, stół, krzesło, łyżka i miska. Para przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozwodzie musi spędzić razem w tym pokoju 2 tygodnie.

16. Russel Brand po rozwodzie w 2012 roku z Katy Perry mógł otrzymać 50% jej majątku (ponad 20 milionów dolarów), jednak odmówił przyjęcia jakichkolwiek pieniędzy.

17. W antycznym Rzymie, mężczyzna mógł rozwieść się z kobieta, gdy okazało się, że jest bezdzietna, przestała mu się podobać, albo jak byt często się kłóciła.

Autor: Asia

Dodaj ciekawostęZobacz również

Dlaczego nigdy nie jest za późno na zmianę branży?

Dlaczego nigdy nie jest za późno na zmianę branży?

Każda wykonywana w pracy czynność jest już dla Ciebie rutyną, a monotonia odbiera Ci radość i satysfakcję z osiąganych wyników? A może po prostu czujesz, że Twoja kariera w pewnym momencie zwróciła się w niewłaściwym kierunku? Niezależnie od powodu, który sprawia, że rozważasz wprowadzenie w swoim zawodowym życiu zmian, pamiętaj o jednym – nigdy nie jest za późno na podjęcie takiej decyzji!

System NoFrost w lodówkach oraz jego zalety i wady

System NoFrost w lodówkach oraz jego zalety i wady

Zanim systemy NoFrost rozpowszechniły się w lodówkach i chłodziarkach, to ich ścianki przypominały igloo. Już kilkumilimetrowa warstwa szronu nie tylko zmniejszała dostępne wewnątrz miejsce, ale dodatkowo powodowała zwiększone zapotrzebowanie na energię. A pozbyć się jej można było wyłącznie poprzez rozmrażanie, co szczególnie latem nie było wygodnym rozwiązaniem, a niekiedy kończyło się nawet koniecznością wyrzucenia niektórych produktów żywnościowych. Obecnie coraz większa ilość urządzeń jest wyposażona w ten system, warto zatem wiedzieć, czym się on charakteryzuje i jakie ma zalety i wady.

Odzież robocza – kiedy powinieneś ją nosić?

Odzież robocza – kiedy powinieneś ją nosić?

Hurtownia odzieży roboczej to miejsce, gdzie powinien pojawić się każdy pracodawca, którego pracownicy w pracy nie powinni nosić swoich prywatnych ubrań. Wbrew pozorom dotyczy to bardzo wielu zawodów. Odzież robocza nie jest jednak tożsama z odzieżą ochronną.

Czemu konieczne są regularne wizyty u stomatologa?

Czemu konieczne są regularne wizyty u stomatologa?

Wizyty u stomatologa są ważnym elementem dobrej higieny jamy ustnej. Regularne wizyty u dentysty to jedna z najlepszych strategii utrzymania zdrowej jamy ustnej z wielu powodów, a niektórym z nich przyjrzymy się poniżej

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce


Kalendarz wydarzeń


 

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *