Wirus komputerowy ciekawostki
Wirus komputerowy jest programem komputerowym, który, podobnie jak prawdziwy wirus, posiada zdolność powielania się.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-12 18:34:12
12 ciekawostek o wirusie komputerowym
1. Najstarszy wirus komputerowy
Najstarszy wirus komputerowy o nazwie Brain wykryto w systemie DOS w 1986 roku. Stworzyło go dwóch braci z Pakistanu, Amjad Farooq Alvi i Basit Farooq Alvi.
2. MyDoom – najszybszy robak pocztowy
Wirus MyDoom, użyty 26 stycznia 2004 roku, stał się najszybciej rozprzestrzeniającym się robakiem pocztowym w historii. Zainfekował ponad 50 000 000 komputerów na całym świecie, wyrządzając straty na ponad 38 miliardów dolarów.
3. Wirus ILOVEYOU i jego skutki
5 maja 2000 roku wirus ILOVEYOU w ciągu 10 dni zainfekował około 10% wszystkich komputerów na świecie podłączonych do internetu.
4. Ciągły wzrost liczby wirusów
Każdego miesiąca powstaje ponad 6000 nowych wirusów komputerowych.
5. Nagroda od Facebooka za znalezienie luki w zabezpieczeniach
Każda osoba, która znajdzie lukę w zabezpieczeniach Facebooka, w ramach podziękowania otrzyma 500 dolarów.
6. Wirusy jako narzędzie marketingu
Coraz częściej wirusy wykorzystywane są w celach marketingowych.
7. Zagrożenie w e-mailach
Szacuje się że ponad 80% wiadomości e-mail ma jakiegoś rodzaju złośliwe oprogramowanie.
Autor: Mati
8. Ransomware – zagrożenie dla firm
Ataki typu ransomware, które zakładają szyfrowanie danych na komputerze ofiary i żądanie okupu, stały się jednym z głównych zagrożeń dla dużych korporacji i instytucji publicznych.
9. Wirus Stuxnet
Wirus Stuxnet, wykryty w 2010 roku, był jednym z pierwszych wirusów zaprojektowanych do ataku na fizyczne urządzenia i infrastrukturę przemysłową, a dokładnie na irańskie centrifugi do wzbogacania uranu.
10. Skala problemu
Według badań, aż 1 na 3 komputerów na świecie jest zainfekowany jakimś rodzajem złośliwego oprogramowania.
11. Wirusy w smartfonach
Choć smartfony są mniej podatne na ataki wirusów niż komputery, rośnie liczba zagrożeń skierowanych właśnie do urządzeń mobilnych, szczególnie systemu Android.
12. Wirtualna walka z wirusami
Istnieją specjalistyczne firmy zajmujące się wirtualnym „łowieniem” wirusów, które analizują i próbują przewidzieć nowe zagrożenia w cyberprzestrzeni.
Autor: Pasjonat
Dodaj ciekawostkę
Wirus komputerowy pytania
Jak zabezpieczyć się przed wirusami komputerowymi?
Najważniejsze jest unikanie potencjalnie niebezpiecznych stron internetowych, plików pochodzących z nieznanych źródeł, pilnowanie swoich danych osobowych oraz posiadanie dobrego programu antywirusowego.
Czym jest trojan?
Jest to oprogramowanie podszywające się pod aplikacje użytkownika, implementując niepożądane funkcje np. szpiegujące.
Czym są bomby logiczne?
Są to złośliwe oprogramowania, które wyrządzają szkody po spełnieniu określonych warunków np. o ustalonej godzinie, otworzeniu danego pliku.
Jak dzielą się wirusy komputerowe?
Wirusy komputerowe można podzielić na:
– wirusy pasożytnicze,
– wirusy gnieżdżące się w sektorze rozruchowym dysku twardego,
– wirusy wieloczęściowe,
– wirusy towarzyszące,
– makrowirusy.
Czym jest wirus albański?
Jest to tzw. łańcuszek internetowy podający się za „wirusa” w żartobliwej formie. Nie ma na celu wyrządzenia żadnych szkód. Przykład wirusa albańskiego: „Witaj przyjacielu! Jestem albańskim wirusem komputerowym, ale z uwagi na słabe zaawansowanie informatyczne mojego kraju nie mogę nic ci zrobić. Proszę, skasuj sobie jakiś plik i prześlij mnie dalej. Z góry dziękuję i pozdrawiam”.
Czym różnią się wirusy komputerowe od tzw. robaków?
Robaki w przeciwieństwie do wirusów nie infekują innych urządzeń.
Jak wirusy komputerowe infekują systemy?
Wirusy komputerowe mogą infekować systemy na różne sposoby. Niektóre z nich są rozpowszechniane przez załączniki do e-maili, przez niebezpieczne strony internetowe, przez zainfekowane programy lub pliki, a niektóre mogą infekować komputer przez luki w zabezpieczeniach systemu operacyjnego.
Czy wirusy komputerowe mogą uszkodzić sprzęt komputerowy?
Większość wirusów komputerowych atakuje oprogramowanie, a nie sprzęt. Ale istnieją niektóre wirusy, zwane „wirusami sprzętowymi”, które mogą uszkodzić sprzęt poprzez przeciążenie systemu lub przeprowadzenie innych destrukcyjnych działań.
Jakie są objawy zainfekowania komputera przez wirus?
Objawy infekcji wirusem komputerowym mogą obejmować: spowolnienie działania komputera, pojawianie się nieznanych plików lub programów, nagłe i nieoczekiwane zamknięcie systemu, błędy systemowe, a także wyświetlane reklamy.
Czy mobilne systemy operacyjne, takie jak Android i iOS, są podatne na wirusy?
Tak, systemy mobilne są również narażone na wirusy, choć generalnie są one mniej podatne na ataki wirusów niż systemy komputerowe. Android jest bardziej podatny na infekcje niż iOS, ze względu na swoją otwartą naturę.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
Najpopularniejsze paczki wiedzy z kategorii: Nauka
- 65 ciekawostek o Ziemi
- 38 ciekawostek o Marsie
- 35 ciekawostek o Słońcu
- 25 ciekawostek o Księżycu
- 16 ciekawostek o Układzie Słonecznym
zobacz wszystkie paczki wiedzy o kosmosie
- 54 ciekawostki o mózgu
- 19 ciekawostek o oczach
- 15 ciekawostek o wątrobie
- 13 ciekawostek o skórze
- 21 ciekawostek o języku
zobacz wszystkie paczki wiedzy o anatomii
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.