Słowo o Stephenie Hawkingu i jego spojrzeniu na świat

książki, Nauka, naukowcy

książka i pióro

O Stephenie Hawkingu na pewno słyszało bardzo wielu ludzi, warto jednak przypomnieć, kim był ten niezwykły człowiek i jakie poglądy wyznawał. Jego światopogląd jest bowiem bardzo interesujący i wyróżnia się ze środowiskowego tła fizyków i innych naukowców zajmujących się naukami ścisłymi.

Kim był Stephen Hawking?

Był oczywiście astrofizykiem, który zmienił oblicze nauki. Urodził się w Anglii, w Oksfordzie w 1942 roku, zmarł w Cambridge w roku 2018 i przez czas, w którym żył, odkrył wiele fascynujących rzeczy. Badał czarne dziury, pisał o tak zwanej teorii strun, a także zajmował się czasem. Stworzył również teorię, według której Wszechświat nie powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu, ale istniał od zawsze, bez początku, ani końca, bez krańców i krawędzi.

Światopogląd

Światopogląd Stephena Hawkinga pozostaje jednak nieco niejednoznaczny, ale przez to bardzo ciekawy. Warto więc przyjrzeć się mu nieco bliżej.

Życie pozaziemskie

Stephen Hawking wierzył, że istnieje życie pozaziemskie. Twierdził on, że prymitywne formy życia na pewno istnieją we Wszechświecie w bardzo wielu miejscach i wcale nie są rzadkim zjawiskiem. Rzadkimi przypadkami byłyby w jego przekonaniu istoty pozaziemskie obdarzone inteligencją, jednak wciąż istniejące gdzieś w przestrzeni kosmicznej. Uczony twierdził, że istnienie życia pozaziemskiego wydaje się po prostu logiczne, bo skoro istnieją ludzie, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo na istnienie innych form życia poza Ziemią. Podkreślał jednak, że kontakt z obcą cywilizacją mógłby się dla ludzkości zakończyć tragicznie.

Lot w kosmos

Stephen Hawking chciał polecieć w przestrzeń kosmiczną, a gdy był pytany o powody, odpowiadał, że w którymś momencie Ziemię będzie trzeba opuścić. Klucz do przeżycia ludzkiego gatunku leży bowiem poza Ziemią właśnie, na Ziemi zaś czeka nas najprawdopodobniej zagłada absolutna wynikająca z działań człowieka, który niszczy planetę.

Bóg

Co ciekawe, Stephen Hawking nie był ateistą, ale raczej agnostykiem, a ideę Boga wykorzystywał na swój sposób, twierdząc, że Bóg to po prostu ucieleśnienie praw natury, praw fizyki, że Bóg to Wszechświat, inaczej mówiąc.

Książki Stephena Hawkinga

Stephen Hawking pozostawił po sobie również wspaniałą literaturę, w której z niezwykłym wyczuciem pisze o sprawach niesamowicie skomplikowanych. Warto czytać książki, które napisał, bo możemy się z nich dowiadywać rzeczy, które w innym przypadku byłby poza naszym zasięgiem. Uczony pisze bardzo przystępnym językiem, na przykład w książce popularnonaukowej „Krótka historia czasu”, ale również w innych. Poszerzanie wiedzy o Wszechświecie ze Stephenem Hawkingiem to sama przyjemność.

Czytajmy zatem i wiedzmy więcej!

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

15 ciekawostek o Atenie

15 ciekawostek o Atenie

Atena, jedna z najważniejszych postaci w mitologii greckiej, była boginią mądrości, sprawiedliwej wojny i sztuk pięknych. Symbolizowała harmonię między siłą a wiedzą. Atena przyszła na świat w niezwykły sposób – wyskoczyła w pełni uzbrojona z głowy Zeusa po tym, jak połknął jej matkę, Metydę.

15 ciekawostek o pierwiastku rad

15 ciekawostek o pierwiastku rad

Rad to radioaktywny pierwiastek chemiczny o symbolu Ra i liczbie atomowej 88, należący do grupy metali alkaliczno-ziemnych. Jest radioaktywny. Został odkryty w 1898 roku przez Marię Skłodowską-Curie i jej męża Piotra Curie podczas badań nad radioaktywnością uranu.

Jak przełamać strach przed mówieniem po angielsku?

Jak przełamać strach przed mówieniem po angielsku?

Na początek mamy dla Ciebie pocieszenie. Mnóstwo osób odczuwa lęk przed mówieniem w innym języku, szczególnie w angielskim, który jest przecież powszechnie znany i używa go mnóstwo osób. Nie jest więc tak, że coś z Tobą nie w porządku – to całkiem naturalne, choć niezbyt komfortowe. Podpowiadamy, jak poradzić sobie ze strachem – szybko i skutecznie!

Jak wybrać najlepsze studia prawnicze?

Jak wybrać najlepsze studia prawnicze?

Absolwenci prawa mogą liczyć na dobrze płatną i interesującą pracę niezależnie od tego, czy będą chcieli otworzyć własną kancelarię, czy też zatrudnić się w jednej z istniejących firm. Coraz częściej oferty pracy dla prawników zamieszczane są również przez duże korporacje, co zazwyczaj wiąże się z bardzo atrakcyjnymi zarobkami.