Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ciekawostki
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to polskie stowarzyszenie zajmujące się ratownictwem górskim na obszarze polskich Tatr.
Utworzone zostało 29 października 1909 roku.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-12 15:41:01
9 ciekawostek o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym
1. 8 lutego 1909 roku zginął zasypany przez lawinę polski kompozytor i dyrygent – Mieczysław Karłowicz. To tragiczne wydarzenie przyśpieszyło powstanie organizacji ratownictwa górskiego na terenie Tatr.
2. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zarejestrowane zostało 29 października 1909 roku we Lwowie.
3. Pierwszą siedzibą TOPR-u był Dworzec Tatrzański.
4. 6 sierpnia 1910 roku zginął pierwszy polski ratownik górski – Klemens Bachleda. Próbował uratować rannego taternika – Stanisława Szulakiewicza.
5. W czasie II wojny światowej TOPR funkcjonował pod nazwą „Freiwillige Tatra Bergwacht”.
6. W 1963 roku przeprowadzono pierwszą akację ratunkową przy użyciu śmigłowca. Przetransportowano turystę ze złamaną nogą z Doliny Pięciu Stawów do Zakopanego.
7. W 1974 roku do TOPR-u dołączył pierwszy licencjonowany pies lawinowy „Cygan”.
8. 28 stycznia 2003 roku miał miejsce najtragiczniejszy wypadek lawinowy w polskich Tatrach. Zginęło 8 licealistów z Tychów.
9. W 2021 roku TOPR przeprowadził 969 działań ratunkowych. 849 z nich to wypadki turystów. Łącznie udzielono pomocy 1 109 osobom. Zginęło 13 osób.
Autor: Mati
Dodaj ciekawostkę
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe pytania
Jakie umiejętności należy posiadać aby zostać ratownikiem TOPR-u?
Wymagane są praktyczne umiejętności w dziedzinie wspinania, narciarstwa, speleologii, ratownictwa i autoasekuracji. Trzeba również znać topografie Tatr.
Ile trwa okres próbny ratownika TOPR-u?
Okres próbny trwa od 1,5 do 3 lat.
Ilu ratowników liczy TOPR?
281 (2020 rok).
Gdzie znajduje się siedziba TOPR-u?
W Zakopanem przy ulicy Piłsudzkiego 63a.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
Najpopularniejsze paczki wiedzy z kategorii: Nauka
- 65 ciekawostek o Ziemi
- 38 ciekawostek o Marsie
- 35 ciekawostek o Słońcu
- 25 ciekawostek o Księżycu
- 16 ciekawostek o Układzie Słonecznym
zobacz wszystkie paczki wiedzy o kosmosie
- 54 ciekawostki o mózgu
- 19 ciekawostek o oczach
- 15 ciekawostek o wątrobie
- 13 ciekawostek o skórze
- 21 ciekawostek o języku
zobacz wszystkie paczki wiedzy o anatomii
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.