Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ciekawostki

ciekawostki, góry

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to polskie stowarzyszenie zajmujące się ratownictwem górskim na obszarze polskich Tatr.

Utworzone zostało 29 października 1909 roku.

Ostatnia aktualizacja: 2024-04-29 13:54:31

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ciekawostki


1. 8 lutego 1909 roku zginął zasypany przez lawinę polski kompozytor i dyrygent – Mieczysław Karłowicz. To tragiczne wydarzenie przyśpieszyło powstanie organizacji ratownictwa górskiego na terenie Tatr.

2. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zarejestrowane zostało 29 października 1909 roku we Lwowie.

3. Pierwszą siedzibą TOPR-u był Dworzec Tatrzański.

4. 6 sierpnia 1910 roku zginął pierwszy polski ratownik górski – Klemens Bachleda. Próbował uratować rannego taternika – Stanisława Szulakiewicza.

5. W czasie II wojny światowej TOPR funkcjonował pod nazwą “Freiwillige Tatra Bergwacht”.

6. W 1963 roku przeprowadzono pierwszą akację ratunkową przy użyciu śmigłowca. Przetransportowano turystę ze złamaną nogą z Doliny Pięciu Stawów do Zakopanego.

7. W 1974 roku do TOPR-u dołączył pierwszy licencjonowany pies lawinowy “Cygan”.

8. 28 stycznia 2003 roku miał miejsce najtragiczniejszy wypadek lawinowy w polskich Tatrach. Zginęło 8 licealistów z Tychów.

9. W 2021 roku TOPR przeprowadził 969 działań ratunkowych. 849 z nich to wypadki turystów. Łącznie udzielono pomocy 1 109 osobom. Zginęło 13 osób.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostkęTatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe pytania


Jakie umiejętności należy posiadać aby zostać ratownikiem TOPR-u?

Wymagane są praktyczne umiejętności w dziedzinie wspinania, narciarstwa, speleologii, ratownictwa i autoasekuracji. Trzeba również znać topografie Tatr.

Ile trwa okres próbny ratownika TOPR-u?

Okres próbny trwa od 1,5 do 3 lat.

Ilu ratowników liczy TOPR?

281 (2020 rok).

Gdzie znajduje się siedziba TOPR-u?

W Zakopanem przy ulicy Piłsudzkiego 63a.

Dodaj pytanie / odpowiedź

21 ciekawostek o oceanach

21 ciekawostek o oceanach

Oceany to olbrzymie “cmentarzysko” wraków statków. Szacuje się, że jest ich ponad 3 miliony. Ponad 97% wody w oceanach jest słona. 94% zwierząt występujących na Ziemi żyje w oceanach.

28 ciekawostek o Afryce

28 ciekawostek o Afryce

Afryka jest to drugi pod względem wielkości kontynent na świecie. Powierzchnia Afryki, populacja, najwyższy szczyt, największe jezioro, rzeka, państwo, miasto. Rekordy temperatur, ilość państw

24 ciekawostki o Niemczech

24 ciekawostki o Niemczech

Niemcy to kraj znajdujący się w środkowej Europie, sąsiadujący m.in. z Polską, Francją i Danią. Jaki w tym kraju jest najwyższy szczyt? Największa rzeka, jezioro? Ilu mieszka Polaków? Jaka jest średnia wieku mieszkańców? Jaka płaca minimalna? Gęstość zaludnienia?

51 ciekawostek o wężach

51 ciekawostek o wężach

Czy w Polsce żyją węże? Co jedzą węże? Czy wąż ma powieki? Żmija zygzakowata jest wężem? Ile żyją węże? Jakiej długości są węże? Dlaczego wąż ma rozszczepiony język?

Kategorie

Zwierzęta: