Wycieczka na Zanzibar – wybierz atrakcje dla aktywnych!

Afryka, podróż, wypoczynek

plaża na Zanzibarze

W ostatnich latach turyści pokochali Zanzibar: pocztówkowe plaże, lazurową wodę, luksusowe hotele, afrykański klimat i kulturę, dostępne od ręki świeże, tropikalne owoce i atmosferę miejsca. Życie na Zanzibarze płynie zgodnie z filozofią „pole pole”, czyli powolutku. Wakacje w tym miejscu będą zderzeniem europejskiej kultury pośpiechu i niecierpliwości, ze spokojnym i wyluzowanym podejściem lokalnych mieszkańców.

Gwarantujemy, że po kilku dniach takiego „spowolnienia” weźmiecie głęboki oddech i poczujecie, że bardzo potrzebowaliście takich wakacji na chillu. Dlaczego warto polecieć na Zanzibar?

Dla kogo jest Zanzibar?

Wakacje na Zanzibarze to doskonała opcja przede wszystkim dla wszystkich osób, które potrzebują wypoczynku i gorącego słońca, by naładować baterie. Kilometry piaszczystych plaż, gaje palmowe i przestrzeń – czyli zupełna zmiana codziennego krajobrazu na rajski klimat dobrze zrobi pracoholikom i osobom, które dochodzą do siebie po wyczerpujących wydarzeniach. Rezerwując na urlop na Zanzibarze standardowe 14 dni, pierwsze 3-4 dni bez wyrzutów sumienia spędźcie wylegując się na plaży, pływając w morzu i delektując się pysznymi drinkami. Najlepsze do tego miejsce znajdziecie na wschodnim lub północnym wybrzeżu: w Nungwi, Kendwie, Jambiani, Paje, Bwejuu czy Dongwe.

Można tu liczyć na luksusowe hotele w europejskim standardzie, ale afrykańskim klimacie – połączenie idealne. Zanzibar to też dobre miejsce dla rodzin z dziećmi, podróż poślubną czy urlop w grupie znajomych. Spotkacie tu ludzi z całego świata, i tych wypoczywających, i tych, którzy postanowili spędzić tu kilka lat swojego życia, otwierając hotel lub szkołę nurkową. Wybierając się na Zanzibar trzeba się jednak liczyć z cenami „dla białego turysty”, co bardzo często występuje w popularnych turystycznych kierunkach w Afryce czy Azji. Dobrym pomysłem jest obeznanie się w cenach produktów, które Was interesują wcześniej, i targowanie się.

mężczyźni z łódka na Zanzibarze

Atrakcje turystyczne dla aktywnych

Poza leżeniem na plaży i korzystaniem z pogody, na Zanzibarze można zrobić naprawdę sporo. Atrakcji dla aktywnych nie brakuje, zaczynając od wypożyczenia rowerów i zwiedzenie w ten sposób okolicy, przez wycieczki do dżungli i blue safari, aż po zwiedzanie zabytków lub tradycyjnych afrykańskich wiosek. Zacznijmy od blue safari, czyli snorkelingu! Zanzibarskie wybrzeża charakteryzują się szybkimi cyklami przypływów i odpływów (nawet do 2-3 razy dziennie), więc aby snorkelować trzeba wybrać się na otwarte morze z potrzebnymi akcesorami.

Blue safari najlepiej zabookować u lokalnych mieszkańców, którzy doskonale znają najlepsze miejsca. Zwykle w pakiecie wycieczkowym zawarty jest sprzęt do snorkelingu, lekki posiłek i kilka godzin pływania w lazurowej wodzie i podziwiania rafy koralowej. Woda na Zanzibarze, w szczególności w lagunach, jest ciepła, a wręcz gorąca, a pływanie to prawdziwa przyjemność. Ceny blue safari różnią się w zależności od popularności danego miejsca – dlatego warto wcześniej zrobić krótki reaserch i wybrać najlepszą dla siebie opcję. Jeśli nie macie na to ochoty lub czasu, powierzcie tę kwestię biurowi podróży organizującemu Waszą luksusową podróż. Kolejną atrakcją na Zanzibarze jest słynne miasto Stone Town.

To bardzo ciekawe połączenie, które tworzy postkolonialna architektura i afrykański rozgardiasz, przyciąga wielu turystów. Stone Town to zupełnie inne miasto, niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Europie – bywa tu chaotycznie, nikt nie zwraca uwagi na kurz i upływ czasu, a życie biegnie swoim tempem. Najważniejszymi zabytkami w mieście są m.in. Dom Cudów – pierwszy budynek na Zanzibarze, do którego doprowadzono prąd elektryczny i bieżącą wodę, a także zamontowano tu windę, Stary Fort – najstarszy budynek w mieście, zbudowany w XVII wieku przez Arabów z Omanu i rozbudowany przez Portugalczyków, Dom Freddiego Mercurego – a właściwie to muzeum gwiazdora, stworzone w iście afrykańskim stylu.

Okazuje się jednak, że nigdzie nie jest potwierdzone, że rzeczywiście w tym domu mieszkał te legendarny piosenkarz. W każdym razie, wizyta w Domu Freddiego to punkt obowiązkowy dla wszystkich fanów muzyki Queen. Spacerując po Stone Town co chwilę ma się ochotę zatrzymać i zrobić zdjęcie – zdobione drzwi budynków, setki kramików wypełnionych kolorowymi owocami i warzywami czy zapomniane zakątki tworzą niezwykły klimat. Wieczorem warto wybrać się na nocny targ i zjeść w którejś z zatłoczonych knajpek. Co więcej, ze Stone Town można popłynąć promem do Tanzanii kontynentalnej (konkretnie do Dar Es Salam), więc jeśli lubicie takie przygody, warto uwzględnić to w programie.

Zanzibarskie plaże

Wybrzeże Zanzibaru jest zróżnicowane i często bywa tak, że odkrywa się szeroką i piaszczystą plażę w miejscu, którego się zupełnie nie spodziewacie, a kolejnego dnia znika – ze względu na swoisty cykl przypływów i odpływów. Na zanzibarskich przybrzeżach spotkacie plantacje alg, które uprawiają lokalne kobiety i sprzedają. W szczególności polecamy wybrać się w kierunku Jambiani i Bwejuu w poszukiwaniu rajskich plaż.

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Czy jesteś odpowiedzialnym turystą?

Czy jesteś odpowiedzialnym turystą?

Turystyczne szlaki wiodą nie tylko wygodnymi drogami w idealnych warunkach atmosferycznych, ale także krętymi, wyboistymi ścieżkami pełnymi niespodzianek. Na drodze mogą pojawić się np. kamieniste przejście przez rzekę, wisząca kładka na wysokości budzącej w wielu osobach grozę – nie tylko tych cierpiących na lęk wysokości czy też piaszczyste wzniesienie. Planując podróż, warto więc sprawdzić prognozę pogody oraz zabrać wygodne ubranie oraz obuwie. O czym jeszcze należy pamiętać? Sprawdźmy!

Co zawiera w sobie pismo kobiece?

Co zawiera w sobie pismo kobiece?

Chwila relaksu z gazetą w ręku i ciepłą herbatą, to wytchnienie w ciągu dnia lub wieczorny odpoczynek. Tak wiele spraw pochłania nas przez cały dzień, że czasem zapominamy o tej chwili oddechu, jaką daje czytanie czy wertowanie stron kobiecego czasopisma.

Afryka ciekawostki – część 2

Afryka ciekawostki – część 2

W Republice Południowej Afryki znajduje się najgłębsza na świecie kopalnia – Mponeng Gold Mine (4 000 m głębokości). W Egipcie znajduje się największy basen na świecie – Citystars Sharm El Sheikh. Ma on powierzchnię 96 800 m².