ebooki – też książki!

elektronika, Książki, porady

ebooki

Co oznacza słowo ebook? Jest to elektroniczny format książki, odpowiadający jej papierowej wersji. Podobnie jak wersja drukowana posiada okładkę oraz ilustracje. Zastępczo ebook znany jest pod nazwą e-book, e-książka lub książka elektroniczna. Publikacja może być zapisana w różnych formatach, które należy dopasować do urządzenia, na którym planujecie czytać. Nie wiesz jaki rodzaj pliku wybrać, wydaje Ci się to skomplikowane? Nic bardziej mylnego. 

PDF – jeszcze kilka lat temu był to jeden z najpopularniejszych formatów, jednak obecnie coraz częściej wydawnictwa odchodzą od niego. Posiada sztywny podział na strony i nie można w nim zmieniać fontu. Świetnie sprawdzi się jednak do czytania na komputerze oraz w publikacjach, w których znajduje się dużo wykresów i tabelek. Jego zaletą jest to, że działa na każdym urządzeniu. 

EPUB – w rozwinięciu oznacza „elektroniczną publikację”. W przeciwieństwie do PDFu, EPUB nie ma podziału na strony. Czytnik sam dzieli książkę w zależności od tego jaki jest rozmiar czcionki oraz wielkość wyświetlacza. Jego dużą zaletą jest możliwość robienia notatek oraz zakładek. 

MOBI – został stworzony przez potentata książek elektronicznych, czyli firmę Amazon. Dopasowuje się do ustawień ekranu, działa na podobnych zasadach jak EPUB. Niestety obsługiwany jest jedynie przez aplikacje oraz urządzenia marki Kindle. 

Jak widzisz wybór odpowiedniego formatu książki elektronicznej jest łatwy. Dlatego nie pozostaje Ci nic innego, jak korzystać z oferty księgarń internetowych bądź aplikacji i czytać ulubionych autorów. 

Książki ebooki – wygodne rozwiązanie w czasie podróży i nie tylko

 

Jeszcze nie tak dawno wiele osób nie wyobrażało sobie czytania książek elektronicznych. Przecież książki trzeba dotknąć, powąchać, postawić na półce i podziwiać ładne okładki. Niektórzy nie tylko nie chcieli przestawić się na ebooki, ale również uważali, że jest to mniej wartościowa powieść. Stąd też pojawił się w mediach społecznościowych hashtag #ebooktezksiazka (podobna wersja istnieje dla audiobooków #audiobooktezksiazka). Na szczęście coraz więcej osób zmienia swoje negatywne nastawienie do ebooków. 

Jak wspomnieliśmy na początku, ebook to cyfrowy format książki, który w 100% pokrywa się z wersją drukowaną. Nie jest to żadne skrócone wydanie. Posiada okładkę, wszystkie ilustracje i zdobienia stron, spis treści oraz stronę tytułową. Dlaczego zatem miałby być traktowany gorzej niż papierowy egzemplarz powieści? Jest pełnowartościowym odpowiednikiem drukowanej książki, w dodatku posiada wiele zalet, na które warto zwrócić uwagę. 

Przede wszystkim ebook jest lekki, waży tylko tyle, ile urządzenie na którym czytasz. A ilość posiadanych książek elektronicznych nie zwiększa wagi czytnika! Dlatego nie musisz się ograniczać w ilości zapisanych powieści i możesz wziąć je wszystkie ze sobą na wakacje, obojętnie czy jedziesz własnym samochodem czy też lecisz samolotem i masz ograniczony bagaż. 

Kolejną zaletą ebooków jest możliwość zmiany rozmiaru czcionki, co z pewnością przypadnie do gustu osobom, które narzekają na zbyt małe literki w książkach drukowanych. Możliwość powiększenia czcionki sprawia, że nawet osoby z gorszym wzrokiem mogą cieszyć się lekturą. Jeśli już mówimy o wygodzie czytania, to warto podkreślić, że współczesne czytniki mają ekrany, które są bezpieczne dla oczu. Dzięki temu wzrok nie męczy się nawet podczas długich godzin spędzonych przy książce. 

Jednym z ważnych aspektów, na które większość osób zwraca uwagę, jest cena. Niestety nie zawsze jest ona dużo niższa niż książek papierowych, ponieważ wciąż trzeba opłacić chociażby prawa autorskie, pracę korektora bądź ilustratora. Na szczęście jednak dostępne są specjalne platformy, które umożliwiają wykupienie abonamentu i korzystanie w nieograniczonej ilości z ebooków i audiobooków. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które bardzo dużo czytają. 

Pamiętaj, radość czytania to najważniejsza sprawa, nieważne czy decydujesz się na zakup książki papierowej czy elektronicznej. 

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Gadżety ekologiczne – prężnie rozwijająca się gałąź branży reklamowej

Gadżety ekologiczne – prężnie rozwijająca się gałąź branży reklamowej

Ekologia oraz zrównoważony rozwój w przedsiębiorstwach to coraz popularniejszy temat umożliwiający kształtowanie znacznie lepszych wyników sprzedażowych, ale naturalnie po pewnej optymalizacji. Gadżety ekologiczne odgrywają bardzo ważną rolę w promocji przedsięwzięć EKO i zachęcają grupy docelowe do testowania produktów lub usług. Dlaczego gadżety ekologiczne to tak szybko rozwijająca się pozycja w branży reklamowej? Jakie zyski przynoszą przedsiębiorstwom nastawionym na zrównoważony rozwój? Czy faktycznie podnoszą wyniki sprzedażowe? Poniżej kilka praktycznych wyjaśnień.

5 kreatywnych gadżetów biurowych, które ułatwią pracę na home office

5 kreatywnych gadżetów biurowych, które ułatwią pracę na home office

Praca w warunkach domowych, całkowicie zdalna zdobywa coraz większe uznanie wśród specjalistów różnych szczebli, nawet zwykłych pracowników administracyjnych przenoszonych do domu ze względu na możliwość obniżenia kosztów prowadzenia działalności. Organizacja pracy w domu to trudne wyzwanie na początku, ponieważ wymaga utrzymania sporej samodyscypliny, czystego biurka, grafiku. Praca zdalna w niektórych przypadkach nie różni się, aż tak bardzo od wizyty w biurze, ale zapewnia po prostu nieco bardziej swojski klimat wykonywania obowiązków zawodowych. Jakie gadżety biurowe sprawdzą się najlepiej po przeniesieniu na pracę zdalną i jakie akcesoria pomogą w zarządzaniu zawodową rutyną? Kilka praktycznych wskazówek w poniższym artykule.

Jak zrobić plakat reklamowy, aby przyciągał uwagę odbiorców?

Jak zrobić plakat reklamowy, aby przyciągał uwagę odbiorców?

Marketing jest dynamiczną dziedziną. Jeszcze kilkanaście lat wstecz reklama bazowała w dużej mierze na tradycyjnych nośnikach tj. broszury i ulotki. W dzisiejszych czasach skupia się głównie na mediach społecznościowych i świecie wirtualnym. W dobie rozwoju pewne formy reklamy pozostają jednak kluczowe. Wśród nich znajduje się plakat reklamowy. Jak zaprojektować go, aby stał się atrakcyjny dla odbiorcy?