8 ciekawostek o keczupie
Keczup to sos pomidorowy, serwowany na zimno, występujący w różnych odsłonach – od łagodnego, do ostrego.
Keczup jest serwowany do kanapek, mięs, frytek, dań typu fast food.
Ostatnia aktualizacja: 2024-05-17 15:56:06
Keczup ciekawostki
1. Najpopularniejszym kolorem keczupu jest czerwień w różnych odcieniach, jednak istnieją również odmiany zielone.
2. Pierwszy spisany przepis na keczup pochodzi z Chin, z roku 544.
3. W pierwszym przepisie słowa „ke-tchup” używano do opisu sosu, powstałego z jelit, pęcherza i żołądka barweny i rekina. Mieszanka musiała dojrzewać w słońcu – latem około 20 dni, w mniej słonecznie pory między 40 a 100 dni.
4. Angielscy żeglarze chcieli przysmak przyrządzać u siebie, na wyspach, jednak nie mieli skąd wziąć soi, bardzo ważnej w jego produkcji.
5. John Cook Bennett, lekarz, okrzyknął keczup w 1834 roku lekiem na wszystko, od niestrawności, po cholerę.
6. Liczba 57 w logo keczupu Heinz pochodzi od szczęśliwych cyfr założyciela (5) i jego żony (7).
7. Keczup jest bogaty w likopen, który łączy się z minimalizowaniem ryzyka powstawania nowotworów.
8. Przeciętny Amerykanin zjada przeszło 30 kilogramów keczupu rocznie.
Autor: Paulina
Dodaj ciekawostkę
Keczup pytania
Ile kalorii w 100 g ma keczup?
Około 110.
Kto jako pierwszy przyrządził keczup z pomidorów?
Amerykański ogrodnik, James Mease.
W którym roku miało miejsce pierwsze udokumentowane użycie pomidorów do produkcji keczupu?
W 1812 roku.
Dlaczego keczup został uznany za niebezpieczny?
Producenci rozpoczęli dodawać doń ogromne ilości konserwantów. Posunięto się nawet do korzystania ze smoły, jako składnika.
Jaka jest największa butla keczupu, jaka kiedykowiek powstała?
Największa butelka keczupu mierzy prawie 52 metry, powstała w 1949 roku i zajmuje miejsce w Collinsvillem, w stanie Illinois.
Dodaj pytanie / odpowiedź

Autor paczki wiedzy: Pasjonat
Mam na imię Mateusz, swoją przygodę z ciekawostkami rozpocząłem ponad 20 lat temu zbierając najróżniejsze czasopisma popularno-naukowe. Świat jest pełen tajemnic, które uwielbiam poznawać. Dzięki paczce wiedzy, mogę się nimi z Wami dzielić. Moje główne zainteresowania to: geografia, historia, sport i muzyka.
21 ciekawostek o polatuchach
Polatucha to mały gryzoń należący do rodziny wiewiórkowatych, znany przede wszystkim ze swojej zdolności do szybowania. Występuje głównie w północnych lasach Eurazji – od Skandynawii przez Rosję aż po Japonię. Jej łacińska nazwa to Pteromys volans, co oznacza dosłownie „latająca skrzydlata mysz” – choć z myszami ma niewiele wspólnego.
24 ciekawostki o porach
Por to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnione z cebulą i czosnkiem. Charakteryzuje się długą, białą łodygą (w rzeczywistości jest to zgrubiała pochwa liściowa) oraz zielonymi liśćmi tworzącymi wachlarz.
21 ciekawostek o piłce wodnej
Piłka wodna to zespołowy sport wodny rozgrywany w basenie, w którym dwie siedmioosobowe drużyny rywalizują o zdobycie większej liczby bramek. Zasady gry przypominają nieco połączenie piłki ręcznej i pływania.
22 ciekawostki o amerykańskim tygodniku Time
„Time” to jeden z najbardziej wpływowych tygodników informacyjnych na świecie. Od początku jego celem było podawanie obiektywnych i zwięzłych informacji dla zapracowanego amerykańskiego czytelnika. Przez dekady pełnił rolę intelektualnego barometru amerykańskiego życia publicznego i międzynarodowego, będąc nie tylko źródłem informacji, ale również formą komentowania rzeczywistości przez okładki, felietony i coroczne zestawienia.