Kogo w Polsce dotyczy obowiązek niszczenia dokumentów?

księgowość, porady, praca

dokumenty

Wbrew powszechnemu przekonaniu, proces niszczenia i utylizacji dokumentacji zawierającej dane osobowe często jest skomplikowany — i wymaga porad profesjonalisty. Wiele osób nie rozumie, które dokumenty należy zniszczyć ze względu na ich dezaktualizację i jak przeprowadzić niszczenie dokumentów zgodnie z prawem. W tym artykule wyjaśnimy, kogo w Polsce dotyczy obowiązek niszczenia dokumentów i po jakim okresie należy zutylizować tego typu dane.

Kto jest zobowiązany do ochrony i niszczenia dokumentów?

Dane osobowe to wszelkie dane, dzięki którym można zidentyfikować wskazaną osobę. Od wielu lat mówiło się o prawie do prywatności i w Unii Europejskiej przeforsowano rozporządzenie nakłaniające firmy przetwarzające dane osobowe do jak najkrótszego ich przechowywania. 

Zgodnie z Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), zarówno instytucje publiczne (takie jak szkoły, szpitale czy urzędy), jak i firmy prywatne, które przetwarzają dane osobowe, zobowiązane są do niszczenia i utylizacji dokumentacji zawierającej takie wrażliwe dane. Z obowiązku zwolnione są osoby prywatne — co może mieć spore znaczenie w wypadku np. jednoosobowych działalności gospodarczych.

Naruszenie zasad ochrony danych osobowych może skutkować grzywnami w wysokości do 20 milionów euro lub 4% rocznych przychodów firmy, w zależności od tego, która z tych kwot jest wyższa. Doświadczenie naruszenia ochrony danych osobowych może również prowadzić do utraty zaufania klientów, co może mieć znacznie większe konsekwencje dla dobrobytu firmy niż kary finansowe

Niszczenie dokumentów — kiedy i jak?

Dokumenty, których termin ważności upłynął, należy zniszczyć i zutylizować. Dalsze przechowywanie takich dokumentów zwiększa ryzyko wycieku danych osobowych i dostania się ich w niepowołane ręce. Więcej dowiesz się tutaj: https://www.destroy.pl/niszczenie-dokumentow/. RODO nie określa dokładnego czasu przechowywania danych — należy je zniszczyć, gdy przestaną być niezbędne — na przykład po zakończeniu procesu rekrutacji. 

W przypadku wielu firm okres przechowywania jest określony przez obowiązujące przepisy. Na przykład dokumenty dotyczące kwestii podatkowych powinny być przechowywane przez 5 lat, a dokumenty dotyczące pracowników przez 10 lat (choć od tej zasady istnieją wyjątki). Więcej o przechowywaniu i niszczeniu dokumentów księgowych dowiesz się tu: https://www.destroy.pl/baza-wiedzy/kiedy-mozna-niszczyc-dokumenty-ksiegowe/ 

Warto zauważyć, że zasady niszczenia dokumentów dotyczą nie tylko dokumentacji papierowej. Wraz z nadejściem ery cyfrowej coraz większa ilość danych osobowych jest przechowywana na nośnikach elektronicznych, takich jak płyty CD, DVD, dyski twarde i pamięci flash. Gdy dane te stają się nieaktualne, należy je również odpowiednio zniszczyć.

Ponieważ cała procedura może być skomplikowana, warto skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm oferujących usługi niszczenia dokumentów. Firma https://www.destroy.pl dostarcza zamawiającemu bezpieczne zaplombowane pojemniki do gromadzenia dokumentacji. Po napełnieniu pojemników są one bezpiecznie transportowane do wyznaczonej lokalizacji, gdzie dokumentacja jest niszczona. Dyski magnetyczne są demagnetyzowane, a następnie rozdrabniane tak, by nie dało się odtworzyć zniszczonych danych — i łatwo jest zachować

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Jak zatrudnić pracownika sezonowego? Przewodnik krok po kroku

Jak zatrudnić pracownika sezonowego? Przewodnik krok po kroku

Zatrudnianie pracowników sezonowych może być ważnym elementem dla wielu branż, zwłaszcza tych związanych z turystyką, handlem detalicznym i rolnictwem. Wraz z nadchodzącym sezonem wzrasta zapotrzebowanie na dodatkową siłę roboczą, aby sprostać większej liczbie klientów i zwiększonemu zapotrzebowaniu na produkty i usługi. W tym przewodniku krok po kroku dowiesz się, jak skutecznie zatrudnić pracownika sezonowego i zagwarantować płynne funkcjonowanie Twojego biznesu.

Jak dobrać frezy do rodzaju wykonywanych prac?

Jak dobrać frezy do rodzaju wykonywanych prac?

Frezy są stosowane do obróbki różnorodnych materiałów, w tym drewna, betonu, metalu i tworzyw sztucznych. Istnieje wiele rodzajów frezów, z których każdy jest przeznaczony do specyficznych zadań. Właściwy dobór narzędzia jest zatem kluczowy. W niniejszym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni frez.

Zalety wyboru metalowych regałów – dlaczego warto

Zalety wyboru metalowych regałów – dlaczego warto

Wybór mebli przeznaczonych do pomieszczeń socjalnych, warsztatów, bibliotek, zakładów pracy czy obiektów sportowych nie jest łatwy. Takie meble powinny wyróżniać się szczególnie wysoką odpornością na zniszczenia, uderzenia czy wilgoć. Intensywnie użytkowane miejsca wymagają bardzo trwałych i wytrzymałych mebli, do których z całą pewnością zaliczyć można te wykonane z metalu.

Oświetlenie sali weselnej. Jakie lampy i oprawy wybrać?

Oświetlenie sali weselnej. Jakie lampy i oprawy wybrać?

Ślub oraz towarzyszące mu przyjęcie weselne to prawdziwie wyjątkowe chwile dla pary młodej, dlatego też wszystko w tym dniu powinno zostać dopięte na ostatni guzik. Nie da się ukryć, że planowania i załatwiania jest mnóstwo, przez co niekiedy ciężko obyć się bez wedding plannera.