Kto opłaca notariusza przy zakupie mieszkania?

dom - porady, księgowość, prawo

notariusz

Zakup mieszkania to duże przedsięwzięcie, do którego warto dobrze się przygotować. Jednym z ważniejszych zadań jest wizyta u notariusza. Każde nabycie nieruchomości musi być dopełnione taką wizytą, postępuje się wówczas zgodnie z obowiązującym prawem. Notariusz przed wypisaniem odpowiednie aktu notarialnego sprawdza dokładnie, czy wszystkie złożone dokumenty są prawdziwe, wyjaśnia także, jakie prawa i obowiązki mają zbywający nieruchomość i ją zyskujący.

Uiszczanie odpowiednich opłat podczas kupowania mieszkania

Niezależnie od tego, czy nabywa się nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego, trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Warto od razu uwzględnić w tych wyliczeniach koszty notarialne. Najczęściej notariusza opłaca ta osoba, która nabywa mieszkanie. Płaci ona między innymi za: pracę urzędnika, podatki, a także opłaty sądowe. W zależności od kwoty nieruchomości koszty takie mogą się różnić. Wysokość wynagrodzenia notariusza też jest często ustalana indywidualnie, nierzadko to sam urzędnik podaje kwotę, którą pobiera za swoje usługi.

Ostateczna kwota pobierana w kancelarii notariusza

Kupujący mieszkanie często jest zdezorientowany ilością pobieranych od niego opłat. Warto zmierzyć się z nimi wcześniej, dowiedzieć, jakie kwoty zostały ustalone na daną nieruchomość. O wynagrodzeniu notariusza również można zapytać przed podpisaniem aktu notarialnego, nie może on przekraczać pewnej kwoty, ustalonej przez prawo. Takie regulacje mogą poprawnie zabezpieczyć interesy klienta. Podczas płacenia, jeśli mieszkanie było kupione z rynku wtórnego, nie można zapominać także o podatku od nieruchomości, jest to kwota 2 procent od danej kwoty kupionego właśnie mieszkania.

Na kupującym spoczywa wiele obowiązków, zwłaszcza tych z pilnowaniem takich opłat. Często takie płatności są także kwestią indywidualnych rozmów. Z reguły to kupujący pokrywa takie opłaty, można jednak dogadać się ze sprzedającym i zapłacić po połowie. W przypadku rynku pierwotnego deweloper nierzadko idzie kupującego na rękę i pokrywa pewne koszty.

Nieopisana zasada, która całkiem dobrze funkcjonuje

W przypadku niektórych opłat na przykład podatków nie można zdecydować się na przeprowadzanie negocjacji. Jeśli chodzi o wynagrodzenie urzędnika wykonującego akt notarialny, występuje tutaj już większa dowolność. Każda taka sprawa notarialna to kwestia indywidualnych ustaleń. Jeśli do takich negocjacji nie dojdzie, wynagrodzenie notariusza pokrywa przyszły właściciel mieszkania. Przepisy nie ustaliły dokładnie, kto powinien płacić za takie usługi, ustalono to więc na innej zasadzie.

Osoba, która zna swoje prawa, często decyduje się na przeprowadzenie negocjacji. Jest to dobre posunięcie zwłaszcza w tej sytuacji, gdy wynagrodzenie notariusza jest zbyt obciążającą portfel kupującego kwotą. Możliwość podzielenia kosztów wydaje się niezwykle atrakcyjne. Trzeba to ustalić przed podpisaniem aktu notarialnego, tak żeby mieć dostatecznie dużo przygotowanych na ten cel pieniędzy. Informacja ta jest zawarta później w takich notarialnych dokumentach, kto i ile zapłacił.

Więcej informacji znajdziesz na http://notariuszgdynia.pl/

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zima jest bardzo trudnym okresem dla naszego organizmu. Czapki i szale uszkadzają troskliwie pielęgnowane włosy. Szaruga i słota za oknami sprawiają, że mamy mniej energii i z trudem wchodzimy w kolejne dni. Odczuwamy wiele drobnych dolegliwości, takich jak przeziębienia, bóle stawów czy kłopoty z zatokami. Jak można sobie pomóc w nierównej walce z siłami natury?

Strach przed dentystą – skąd to się bierze?

Strach przed dentystą – skąd to się bierze?

Teoretycznie mogłoby nam się wydawać, że strach przed dentystą to nic złego – to normalne i na pewno z wiekiem minie. Tak często podchodzą do tego rodzice, ale nie powinni jednak tak na to patrzeć. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli dziecko w młodości faktycznie zacznie panicznie obawiać się takich wizyt to w przyszłości może również dalej unikać tego za wszelką cenę. A zdajemy sobie na pewno sprawę z tego, jakie mogą być tutaj konsekwencje – próchnica, ubytki w zębach, kamień i późniejsza konieczność poważnego leczenia stomatologicznego.

Kiedy jest za późno na leczenie ortodontyczne?

Kiedy jest za późno na leczenie ortodontyczne?

Chociaż żyjemy w czasach, gdzie ludzie mają bardzo łatwy dostęp do różnego rodzaju informacji – o wielu rzeczach dalej po prostu nie wiemy lub nawet nie próbujemy się dowiadywać. Panuje na przykład błędne przekonanie, iż ortodonta może pomóc tylko i wyłącznie osobom bardzo młodym. Myślimy sobie, że jeżeli nie założyliśmy aparatu na zęby jako dzieci lub nastolatkowie to teraz przestało być to dla nas już możliwe. Czy faktycznie tak jest? Oczywiście, że nie.