Kto opłaca notariusza przy zakupie mieszkania?

dom - porady, księgowość, prawo

notariusz

Zakup mieszkania to duże przedsięwzięcie, do którego warto dobrze się przygotować. Jednym z ważniejszych zadań jest wizyta u notariusza. Każde nabycie nieruchomości musi być dopełnione taką wizytą, postępuje się wówczas zgodnie z obowiązującym prawem. Notariusz przed wypisaniem odpowiednie aktu notarialnego sprawdza dokładnie, czy wszystkie złożone dokumenty są prawdziwe, wyjaśnia także, jakie prawa i obowiązki mają zbywający nieruchomość i ją zyskujący.

Uiszczanie odpowiednich opłat podczas kupowania mieszkania

Niezależnie od tego, czy nabywa się nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego, trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Warto od razu uwzględnić w tych wyliczeniach koszty notarialne. Najczęściej notariusza opłaca ta osoba, która nabywa mieszkanie. Płaci ona między innymi za: pracę urzędnika, podatki, a także opłaty sądowe. W zależności od kwoty nieruchomości koszty takie mogą się różnić. Wysokość wynagrodzenia notariusza też jest często ustalana indywidualnie, nierzadko to sam urzędnik podaje kwotę, którą pobiera za swoje usługi.

Ostateczna kwota pobierana w kancelarii notariusza

Kupujący mieszkanie często jest zdezorientowany ilością pobieranych od niego opłat. Warto zmierzyć się z nimi wcześniej, dowiedzieć, jakie kwoty zostały ustalone na daną nieruchomość. O wynagrodzeniu notariusza również można zapytać przed podpisaniem aktu notarialnego, nie może on przekraczać pewnej kwoty, ustalonej przez prawo. Takie regulacje mogą poprawnie zabezpieczyć interesy klienta. Podczas płacenia, jeśli mieszkanie było kupione z rynku wtórnego, nie można zapominać także o podatku od nieruchomości, jest to kwota 2 procent od danej kwoty kupionego właśnie mieszkania.

Na kupującym spoczywa wiele obowiązków, zwłaszcza tych z pilnowaniem takich opłat. Często takie płatności są także kwestią indywidualnych rozmów. Z reguły to kupujący pokrywa takie opłaty, można jednak dogadać się ze sprzedającym i zapłacić po połowie. W przypadku rynku pierwotnego deweloper nierzadko idzie kupującego na rękę i pokrywa pewne koszty.

Nieopisana zasada, która całkiem dobrze funkcjonuje

W przypadku niektórych opłat na przykład podatków nie można zdecydować się na przeprowadzanie negocjacji. Jeśli chodzi o wynagrodzenie urzędnika wykonującego akt notarialny, występuje tutaj już większa dowolność. Każda taka sprawa notarialna to kwestia indywidualnych ustaleń. Jeśli do takich negocjacji nie dojdzie, wynagrodzenie notariusza pokrywa przyszły właściciel mieszkania. Przepisy nie ustaliły dokładnie, kto powinien płacić za takie usługi, ustalono to więc na innej zasadzie.

Osoba, która zna swoje prawa, często decyduje się na przeprowadzenie negocjacji. Jest to dobre posunięcie zwłaszcza w tej sytuacji, gdy wynagrodzenie notariusza jest zbyt obciążającą portfel kupującego kwotą. Możliwość podzielenia kosztów wydaje się niezwykle atrakcyjne. Trzeba to ustalić przed podpisaniem aktu notarialnego, tak żeby mieć dostatecznie dużo przygotowanych na ten cel pieniędzy. Informacja ta jest zawarta później w takich notarialnych dokumentach, kto i ile zapłacił.

Więcej informacji znajdziesz na http://notariuszgdynia.pl/

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Profile PVC – czym są i w jakim celu się je stosuje?

Profile PVC – czym są i w jakim celu się je stosuje?

Tworzywa sztuczne to nieodłączny element naszego życia. Choć w niektórych przypadkach ich produkcja powinna być ograniczona, a sam proces recyklingu bardziej powszechny, to wciąż nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie funkcjonowania wielu branż bez tych materiałów. Do tej pory nie udało się wynaleźć alternatywy, która równie tanim kosztem produkcji zagwarantuje lepsze właściwości.

Stojak na ubrania – praktyczne porady

Stojak na ubrania – praktyczne porady

Stojący wieszak na ubrania to świetny sposób na przechowywanie i eksponowanie ulubionych strojów. Takie rozwiązanie jest również pożądanym elementem wystroju minimalistycznie urządzonych wnętrz – daje wiele możliwości dekoracyjnych i organizacyjnych. W artykule tym przedstawimy kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę wybierając wieszak na ubrania.

Płytki z cegły rozbiórkowej – dlaczego warto się nią zainteresować

Płytki z cegły rozbiórkowej – dlaczego warto się nią zainteresować

Płytki z cegły rozbiórkowej to ciekawa propozycja dla każdego, kto nie lubi nudy we wnętrzach. Cegła doda im nowoczesnego, fabrycznego wyglądu. Doskonale wpasuje się także w styl loftowy oraz industrialny. Znakomicie prezentują się one także w aranżacjach klasycznych i rustykalnych. To jednak dopiero początek zalet tego wyjątkowego materiału. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

W czym może Ci pomóc kancelaria frankowicza?

W czym może Ci pomóc kancelaria frankowicza?

Jeszcze kilka lat temu kredyt we frankach powszechnie uznawany był za bardzo korzystny. W praktyce okazało się jednak, że u takowych osób pojawiły się poważne problemy finansowe. Gdzie frankowicze powinni szukać wsparcia? Jak rozpoznać dobrą kancelarię frankową? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.