Kto opłaca notariusza przy zakupie mieszkania?

dom - porady, księgowość, prawo

notariusz

Zakup mieszkania to duże przedsięwzięcie, do którego warto dobrze się przygotować. Jednym z ważniejszych zadań jest wizyta u notariusza. Każde nabycie nieruchomości musi być dopełnione taką wizytą, postępuje się wówczas zgodnie z obowiązującym prawem. Notariusz przed wypisaniem odpowiednie aktu notarialnego sprawdza dokładnie, czy wszystkie złożone dokumenty są prawdziwe, wyjaśnia także, jakie prawa i obowiązki mają zbywający nieruchomość i ją zyskujący.

Uiszczanie odpowiednich opłat podczas kupowania mieszkania

Niezależnie od tego, czy nabywa się nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego, trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Warto od razu uwzględnić w tych wyliczeniach koszty notarialne. Najczęściej notariusza opłaca ta osoba, która nabywa mieszkanie. Płaci ona między innymi za: pracę urzędnika, podatki, a także opłaty sądowe. W zależności od kwoty nieruchomości koszty takie mogą się różnić. Wysokość wynagrodzenia notariusza też jest często ustalana indywidualnie, nierzadko to sam urzędnik podaje kwotę, którą pobiera za swoje usługi.

Ostateczna kwota pobierana w kancelarii notariusza

Kupujący mieszkanie często jest zdezorientowany ilością pobieranych od niego opłat. Warto zmierzyć się z nimi wcześniej, dowiedzieć, jakie kwoty zostały ustalone na daną nieruchomość. O wynagrodzeniu notariusza również można zapytać przed podpisaniem aktu notarialnego, nie może on przekraczać pewnej kwoty, ustalonej przez prawo. Takie regulacje mogą poprawnie zabezpieczyć interesy klienta. Podczas płacenia, jeśli mieszkanie było kupione z rynku wtórnego, nie można zapominać także o podatku od nieruchomości, jest to kwota 2 procent od danej kwoty kupionego właśnie mieszkania.

Na kupującym spoczywa wiele obowiązków, zwłaszcza tych z pilnowaniem takich opłat. Często takie płatności są także kwestią indywidualnych rozmów. Z reguły to kupujący pokrywa takie opłaty, można jednak dogadać się ze sprzedającym i zapłacić po połowie. W przypadku rynku pierwotnego deweloper nierzadko idzie kupującego na rękę i pokrywa pewne koszty.

Nieopisana zasada, która całkiem dobrze funkcjonuje

W przypadku niektórych opłat na przykład podatków nie można zdecydować się na przeprowadzanie negocjacji. Jeśli chodzi o wynagrodzenie urzędnika wykonującego akt notarialny, występuje tutaj już większa dowolność. Każda taka sprawa notarialna to kwestia indywidualnych ustaleń. Jeśli do takich negocjacji nie dojdzie, wynagrodzenie notariusza pokrywa przyszły właściciel mieszkania. Przepisy nie ustaliły dokładnie, kto powinien płacić za takie usługi, ustalono to więc na innej zasadzie.

Osoba, która zna swoje prawa, często decyduje się na przeprowadzenie negocjacji. Jest to dobre posunięcie zwłaszcza w tej sytuacji, gdy wynagrodzenie notariusza jest zbyt obciążającą portfel kupującego kwotą. Możliwość podzielenia kosztów wydaje się niezwykle atrakcyjne. Trzeba to ustalić przed podpisaniem aktu notarialnego, tak żeby mieć dostatecznie dużo przygotowanych na ten cel pieniędzy. Informacja ta jest zawarta później w takich notarialnych dokumentach, kto i ile zapłacił.

Więcej informacji znajdziesz na http://notariuszgdynia.pl/

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?

Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?

Wady wzroku można bez przesady nazwać chorobą cywilizacyjną numer jeden. Dlatego najmniejsze kłopoty z ostrym widzeniem z bliska lub z daleka, zmęczenie oczu przy pracy z komputerem, problemy z bólami głowy i równowagą powinny nakłonić nas do skontrolowania wzroku w gabinecie okulistycznym.

Jak stosować kolagen w proszku?

Jak stosować kolagen w proszku?

Kolagen w proszku to produkt, który okaże się bardzo pomocny przy niejednej dolegliwości. Jego korzystne właściwości pozwalają między innymi utrzymać gładkość i elastyczność skóry, przyspieszyć gojenie się ran, czy też wyeliminować dolegliwości bólowe ze strony stawów. Kto powinien zdecydować się na jego zakup i jak, konkretnie, działa kolagen w proszku?

Psie zęby pod kontrolą

Psie zęby pod kontrolą

Zdrowe, mocne zęby u psa mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie za pomocą zębów pies rozdrabnia pokarm, a od tego zależy prawidłowa praca układu trawiennego. Pies nie jest w stanie sam umyć sobie zębów, o to musi zadbać właściciel. Jak pielęgnować zęby u czworonoga? Co zrobić, gdy pojawią się problemy?

Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

Jakimi schorzeniami w praktyce najczęściej zajmuje się reumatolog i z jakimi symptomami się do niego zgłaszać? Czy tylko z bólem reumatycznym?