Mobilny aparat rentgenowski – gdzie znajduje zastosowanie?

anatomia, porady, zdrowie

zdjęcie rentgenowskie

Zdjęcie rentgenowskie nadal jest jedną z najpowszechniejszych metod obrazowania, która jest niezbędna do prawidłowej diagnostyki, zwłaszcza w obrębie ortopedii czy chorób płuc. Dzisiaj specjaliści mają do dyspozycji nowoczesne skanery, które przy coraz mniejszych dawkach promieniowania, pozwalają na wykonanie badania szybciej, wygodniej i bezpieczniej. Wśród nich znajdują się także mobilne aparaty rentgenowskie. I to na nich się skupimy. Gdzie są one zastosowanie i jakie zalety płyną z ich kompaktowej konstrukcji?

Mobilny aparat rentgenowski – zalety

Największą zaletą, jaką posiada mobilny aparat rentgenowski, jest jego mobilna i kompaktowa konstrukcja. W praktyce pozwala ona na wygodny transport urządzenia i jego swobodne przemieszczanie. Przy zachowaniu wysokich parametrów technicznych i niewielkich rozmiarów jest on bowiem również wyposażony w kółka i elektryczne wspomaganie sterowaniem. Równocześnie niewielkie wymiary mobilnego aparatu rentgenowskiego pozwalają na jego wykorzystanie w mniejszych gabinetach czy pomieszczeniach.

Izba przyjęć w szpitalu

Miejscem, gdzie mobilne aparaty rentgenowskie sprawdzają się szczególnie dobrze, są izby przyjęć. Taki aparat pozwala na błyskawiczne wykonanie badania już na pierwszym etapie hospitalizacji pacjenta. Przyjmowanej osoby nie trzeba transportować do pracowni radiologicznej, co z jednej strony angażuje personel potrzebny do jego przewiezienia, a z drugiej wiąże się często z koniecznością czekania w kolejce.

mobilny aparat rentgenowski

Bardzo często jest bowiem tak, że ze szpitalnej pracownie RTG korzystają nie tylko pacjenci przyjmowania do szpitala, ale także ci, którzy mają wykonywane badania już wcześniej umówione. Tym samym aparat mobilny na wyposażeniu izby przyjęć pozwala na wykonywanie badania tylko i wyłącznie osobom, które są przyjmowane na oddział.

Mobilny aparat rentgenowski w prywatnych klinikach

Aparaty mobilne RTG to także świetne rozwiązanie dla mniejszych klinik, które z różnych względów nie mogą lub nie mają warunków na to, aby otworzyć oddzielną pracownię rentgenowską wyposażoną w sprzęt stacjonarny. A równocześnie chcą zapewnić swoim pacjentom dostęp do szerokiego spektrum badań. Mobilny aparat rentgenowski może być wykorzystywany zarówno przez ortopedów, jak i pulmonologów w diagnostyce chorób płuc.

Gabinety ortopedyczne i pulmonologiczne

Podobnie jak w przypadku klinik, także prywatne i niezależne gabinety ortopedyczne czy pulmonologiczne z powodzeniem mogą wykorzystywać w diagnostyce obrazowej aparaty mobilne RTG. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że zmieszczą się one w najmniejszych gabinetach.

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zima jest bardzo trudnym okresem dla naszego organizmu. Czapki i szale uszkadzają troskliwie pielęgnowane włosy. Szaruga i słota za oknami sprawiają, że mamy mniej energii i z trudem wchodzimy w kolejne dni. Odczuwamy wiele drobnych dolegliwości, takich jak przeziębienia, bóle stawów czy kłopoty z zatokami. Jak można sobie pomóc w nierównej walce z siłami natury?

Strach przed dentystą – skąd to się bierze?

Strach przed dentystą – skąd to się bierze?

Teoretycznie mogłoby nam się wydawać, że strach przed dentystą to nic złego – to normalne i na pewno z wiekiem minie. Tak często podchodzą do tego rodzice, ale nie powinni jednak tak na to patrzeć. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli dziecko w młodości faktycznie zacznie panicznie obawiać się takich wizyt to w przyszłości może również dalej unikać tego za wszelką cenę. A zdajemy sobie na pewno sprawę z tego, jakie mogą być tutaj konsekwencje – próchnica, ubytki w zębach, kamień i późniejsza konieczność poważnego leczenia stomatologicznego.

Kiedy jest za późno na leczenie ortodontyczne?

Kiedy jest za późno na leczenie ortodontyczne?

Chociaż żyjemy w czasach, gdzie ludzie mają bardzo łatwy dostęp do różnego rodzaju informacji – o wielu rzeczach dalej po prostu nie wiemy lub nawet nie próbujemy się dowiadywać. Panuje na przykład błędne przekonanie, iż ortodonta może pomóc tylko i wyłącznie osobom bardzo młodym. Myślimy sobie, że jeżeli nie założyliśmy aparatu na zęby jako dzieci lub nastolatkowie to teraz przestało być to dla nas już możliwe. Czy faktycznie tak jest? Oczywiście, że nie.