Odzież robocza – kiedy powinieneś ją nosić?

bezpieczeństwo, praca

odzież robocza

Hurtownia odzieży roboczej to miejsce, gdzie powinien pojawić się każdy pracodawca, którego pracownicy w pracy nie powinni nosić swoich prywatnych ubrań. Wbrew pozorom dotyczy to bardzo wielu zawodów. Odzież robocza nie jest jednak tożsama z odzieżą ochronną.

Odzież robocza – dla kogo?

W odzież roboczą pracowników firmy należy wyposażyć w dwóch przypadkach. Zgodnie z prawem pracodawca ma taki obowiązek, jeśli w trakcie wykonywania pracy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu. Chodzi tutaj zarówno o nieodwracalne zniszczenie, jak i trwałe zabrudzenie. Drugim czynnikiem wymuszającym na pracodawcy zakup odzieży roboczej jest występowanie szczególnych wymogów technologicznych, sanitarnych, higieny pracy, a także bezpieczeństwa. Odzież roboczą noszą więc zarówno mechanicy w warsztacie samochodowym, jak i osoby pracujące przy produkcji żywności, fryzjerzy i pielęgniarki, magazynierzy i ogrodnicy. Warto zwrócić uwagę, że często odzież robocza jest także znakiem rozpoznawczym danego zawodu (np. fartuchy pielęgniarskie i lekarskie). Odzież robocza jest wykorzystywana w bardzo wielu zawodach, zarówno by chronić prywatne ubranie pracownika, jak i by zapewniać odpowiedni poziom czystości np. na hali produkcyjnej i ograniczyć poziom wnoszonych tam zanieczyszczeń.

Odzież robocza – rodzaje

Hurtownia odzieży roboczej Centrum BHP proponuje bardzo zróżnicowane modele odzieży roboczej. W zależności od warunków pracy pracownikom można zakupić:

  • koszulki,
  • koszule,
  • bluzy,
  • kurtki,
  • spodnie,
  • ogrodniczki,
  • fartuchy,
  • kamizelki,
  • buty robocze,
  • rękawiczki,
  • czapki.

Najczęściej kupuje się bluzy i spodnie robocze. Pamiętać jednak trzeba, że odzież robocza nie jest odzieżą ochronną. Ta ostatnia również wykorzystywana jest jako alternatywa dla prywatnego ubrania pracownika, tyle tylko że dodatkowo chroni go ona jednocześnie przed zagrożeniami wynikającymi ze specyfiki pracy (np. wysokimi, niskimi temperaturami, kontaktem ze środkami chemicznymi itp.). W Centrum BHP znajdziesz np. okulary ochronne, hełmy, nauszniki, maski, rękawice termoodporne. Wszystkie te elementy nie należą jednak do odzieży roboczej, a ochronnej. Obowiązek zakupienia odzieży ochronnej, jak i roboczej reguluje Kodeks pracy, natomiast w przypadku odzieży roboczej pracodawca ma prawo wypłacić pracownikowi ekwiwalent za strój roboczy. W przypadku odzieży ochronnej nie ma takiej możliwości i pracodawca jest zobowiązany do zakupienia certyfikowanej odzieży i obuwia, które będą chronić pracownika podczas wykonywanych w ramach pracy działań.

materiał zewnętrzny

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Sprawdź, co mówią na temat pracy w ubezpieczeniach!

Sprawdź, co mówią na temat pracy w ubezpieczeniach!

Praca agenta ubezpieczeniowego często wiąże się z wieloma trudnościami. Niemniej jednak, pomimo swoich obowiązków, zawód ten oferuje wiele satysfakcji i perspektyw rozwoju. Kariera ta zyskuje na popularności ze względu na szybki rozwój rynku ubezpieczeniowego. Sprawdź, jak wygląda wynagrodzenie agenta ubezpieczeniowego oraz jakie są możliwości rozwoju kariery!

Jak zostać psychoterapeutą?

Jak zostać psychoterapeutą?

Praca psychoterapeuty to nie tylko zawód, ale także misja pomagania innym w przezwyciężaniu trudności emocjonalnych, zdobywaniu samopoczucia i budowaniu lepszego jutra. Jeżeli kierujesz się empatią, zrozumieniem i chęcią pomocy, droga do zostania psychoterapeutą może być niezwykle satysfakcjonująca. Co zrobić, by zostać psychoterapeutą? Jakie wyzwania towarzyszą tej fascynującej drodze zawodowej?

Szkolenie z prowadzenia rekrutacji – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Szkolenie z prowadzenia rekrutacji – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Branża HR przechodzi niemałą rewolucję! A w związku z tym również rynek rekrutacji dynamicznie się zmienia. Pasywne sposoby poszukiwania pracowników przynoszą coraz mniejsze rezultaty, pojawiają się coraz to nowocześniejsze i zaawansowane technologicznie sposoby selekcji, a rozmowy rekrutacyjne przeniosły się do świata online. Jak do takiej sytuacji powinni przygotować się rekruterzy? Na jakie szkolenia powinni się wybrać? Podpowiadamy – zapraszamy do artykułu.