Profile PVC – czym są i w jakim celu się je stosuje?

dom - porady, materiały, przemysł

Profile PVC

Tworzywa sztuczne to nieodłączny element naszego życia. Choć w niektórych przypadkach ich produkcja powinna być ograniczona, a sam proces recyklingu bardziej powszechny, to wciąż nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie funkcjonowania wielu branż bez tych materiałów. Do tej pory nie udało się wynaleźć alternatywy, która równie tanim kosztem produkcji zagwarantuje lepsze właściwości.

Bardzo popularnym wśród tworzyw sztucznych materiałem jest PCV. Wykorzystujemy go do produkcji różnorodnych profili, rur bądź innych elementów budowlanych i instalacyjnych. Sprawdźmy, czym cechują się profile uzyskiwane na zasadzie ekstruzji polichlorku winylu oraz ustalmy, do czego się je wykorzystuje.

Czym jest PVC i jakie posiada właściwości?

Polichlorek winylu (inaczej PVC, PCW, PCV) to polimer syntetyczny, należący do grupy termoplastów. Oznacza to, że pod wpływem odpowiednio wysokiej temperatury i ciśnienia zmienia swój stan skupienia na półpłynny. To z kolei wpływa na możliwość jego dowolnego formowania i precyzyjnego wytłaczania.

Materiał ten może być wykorzystywany do wszelakich czynności. Powodem tego jest przede wszystkim jego gęstość i wytrzymałość. Dana substancja jest jedną z najgęstszych, jeśli mówimy o tworzywach sztucznych. W ten sposób, po wyschnięciu i uformowaniu uzyskujemy produkt o niskiej elastyczności, ale wysokiej odporności na uderzenia mechaniczne. Co więcej, dostęp do tego materiału jest bardzo łatwy, a sam proces produkcji nie składa się ze zbytnio skomplikowanych etapów.

Jak tworzone są profile PVC?

Niemal każdy profil, niezależnie od użytego tworzywa, jest wykonywany w bardzo podobny sposób. Sama produkcja profili odbywa się na zasadzie ekstruzji, czyli potocznie mówiąc wytłaczania. Istotne w tym wypadku jest precyzyjne określenie i zwymiarowanie pola przekroju takiego elementu. Po wprowadzeniu projektu pola przekroju do systemu, maszyny w sposób laserowy wycinają go na metalowej głowicy formującej.

Gotową głowicę mocuje się na linii produkcyjnej, wzdłuż drogi przepływającego, roztopionego termoplastu. W momencie styku obydwu elementów, tworzywo przechodzi wyłącznie przez otwór w głowicy, co po prostu nadaje mu odpowiedni kształt. Późniejszym etapem jest jedynie pozbycie się niedoskonałości w kalibratorach i osuszenie. W zależności od życzenia klienta, profile mogą zostać skierowane na dodatkowe procesy upiększające bądź umacniające sam wyrób.

Profile PVC

Czym profile PVC wyróżniają się na tle innych materiałów?

Nie wszyscy o tym wiedzą, jednak listwy z polichlorku winylu znajdują się już praktycznie w każdym domu. Głównie mamy tutaj na myśli okna. Ramki i ościeżnice okien plastikowych są stworzone właśnie z takich tworzyw. Dzięki sporej wytrzymałości, nieprzepuszczalności dźwięku i nie poddawaniu drganiom, to właśnie ten materiał został wybrany jako idealny dla jakże ważnych elementów we wszystkich obiektach budowlanych.

Co więcej, same profile z tworzyw sztucznych mogą posłużyć nam w wielu branżach, jak chociażby medycyna, energetyka czy motoryzacja. W zależności od branży, mają tam za zadanie pełnić funkcje jedynie estetyczne bądź niekiedy bardzo odpowiedzialne. Można więc śmiało powiedzieć, że materiał ten jest bardzo wszechstronny.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Płytki z cegły rozbiórkowej – dlaczego warto się nią zainteresować

Płytki z cegły rozbiórkowej – dlaczego warto się nią zainteresować

Płytki z cegły rozbiórkowej to ciekawa propozycja dla każdego, kto nie lubi nudy we wnętrzach. Cegła doda im nowoczesnego, fabrycznego wyglądu. Doskonale wpasuje się także w styl loftowy oraz industrialny. Znakomicie prezentują się one także w aranżacjach klasycznych i rustykalnych. To jednak dopiero początek zalet tego wyjątkowego materiału. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Rodzaje wężów pneumatycznych – jak wybrać odpowiedni przewód?

Rodzaje wężów pneumatycznych – jak wybrać odpowiedni przewód?

Przewody pneumatyczne odgrywają bardzo istotną rolę w układach pneumatycznych. Ich zadaniem jest transportowanie sprężonego powietrza do odbiornika, którym może być siłownik lub też narzędzie pneumatyczne. Ze względu na konkretne zastosowanie, przewody różnią się średnicą, budową, a także materiałem wykonania. Aby węże pneumatyczne dobrze wywiązywały się ze swoich obowiązków, należy uwzględnić określone parametry pracy.

Efektownie, zmysłowo i nowocześnie – tapeta w kwiaty 3D

Efektownie, zmysłowo i nowocześnie – tapeta w kwiaty 3D

Po latach sławy i chwilach zapomnienia, fototapety znów powróciły na salony i dumnie zdobią nasze wnętrza! Bogaty wybór wzorów, deseni, motywów i kolorów sprawia, że ten typ dekoracji sprawdza się w każdego rodzaju wnętrzu, bez względu na jego funkcję czy styl aranżacji.

Terminal Wagowy WTX110

Terminal Wagowy WTX110

Tensometr wagowy WTX110-A to doskonały przykład połączenia najważniejszych cech technicznych oraz prawnych urządzeń zaliczanych do nowoczesnej elektroniki wagowej, które można określić jako sprzęty przyszłości. Niezależnie od tego na jaką wersję obudowy się zdecydujemy, można liczyć na wysoki stopień ochrony IP69K. To z kolei przekłada się na ogromne możliwości wykorzystania, nawet w bardzo trudnych warunkach.