Skup i proces recyklingu katalizatorów

motoryzacja, narzędzia, porady

katalizator

Katalizatory samochodowe teoretycznie są elementem, który powinien służyć przez całe życie pojazdu. W praktyce, często wymaga wymiany po przejechaniu około 250-300 tysięcy kilometrów. Potrafią się uszkodzić nawet w wyniku drobnych błędów użytkownika, jak choćby jazda z niewyregulowaną instalacją gazową czy…wjechania w głęboką kałużę!Bez sprawnego katalizatora silnik Twojego auta nie będzie jednak w stanie optymalnie pracować. Jeżeli masz zatem podejrzenia, że ten element uległ uszkodzeniu, to lepiej skonsultuj to z mechanikiem. Zwłaszcza wtedy, gdy widzisz typowe objawy niesprawnego katalizatora – takie jak te, które opisujemy poniżej!

Jak rozpoznać awarię katalizatora?

Gdy zrozumiemy do czego służy katalizator, będzie nam łatwiej określić czy właśnie nastąpiło jego naturalne zużycie. Funkcją tej części jest oczyszczanie spalin w samochodzie. Reaktor katalityczny, jak fachowo określa się ten element, ma za zadanie neutralizować produkty spalania powstające w wyniku pracy silnika samochodowego. Należą do nich na przykład tak szkodliwe dla ludzkiego zdrowia substancje, jak:

 • tlenek węgla
 • tlenek azotu
 • węglowodory

Układy oczyszczania spalin we współczesnych samochodach są tak skonstruowane, aby jakiekolwiek niesprawności katalizatora (lub dowolnego innego elementu), było łatwo wykryć.Nawet nie posiadając wiedzy mechanicznej możesz łatwo to zauważyć! Do najczęściej występujących objawów zużycia katalizatora należą:

 • wzrost zużycia paliwa
 • “szarpanie” w trakcie przyspieszania
 • grzechotanie podczas jazdy
 • pojawienie się kontrolki silnika 

Zużyty katalizator a zużycie paliwa

W dużym uproszczeniu rolą katalizatora jest wykorzystanie dosłownie każdej kropli paliwa w maksymalnie efektywny sposób. Jeżeli jednak pojawi się jakakolwiek niesprawność tego elementu, to wydajność spada, bo zużyte katalizatory nie są w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu przepływu. 

Nierównomierne rozwijanie mocy

Twoje auto nagle zaczęło “poszarpywać”? Zarówno w trakcie przyspieszania, jak i podczas zwykłej jazdy? To też może być objaw awarii katalizatora!Jest to efektem tego, że niesprawny katalizator blokuje spaliny. Skutkiem tego jest nieprawidłowy ich przepływ. Dla kierowcy oznacza to właśnie wyżej wymienione objawy! 

Zapala się kontrolka silnika

Fakt faktem, pojawienie się tak zwanego check’a nie musi być zawsze związane z katalizatorem. Jednak – tu nie ma co na siłę zgadywać, tylko jak najprędzej odwiedzić mechanika! W warsztacie wykonana zostanie diagnostyka komputerowa, która pozwoli potwierdzić przyczynę zapalenia się kontrolki. Dłuższa jazda ze świecącą się kontrolką silnika może doprowadzić do uszkodzenia kolejnych podzespołów.

Jedziemy do warsztatu!

Jeżeli zauważysz którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, warto jak najprędzej odwiedzić serwis samochodowy. Nie musi specjalizować się w marce Twojego auta – ważne, aby mechanik dysponował przynajmniej podstawowym sprzętem do diagnostyki komputerowej.
A co masz zrobić w sytuacji, gdy okaże się że katalizator w Twoim samochodzie jest uszkodzony? Zła wiadomość jest taka, że wymiana tej części potrafi być dosyć kosztowna! Powoduje to budowa katalizatora, a dokładniej zawarte w nim pierwiastki szlachetne. To właśnie one windują ceny tych części. Na szczęście, możesz sobie przynajmniej część tych kosztów odrobić, oddając zużyte katalizatory na skup.Jak wygląda recykling katalizatorów? Opisujemy poniżej!

Proces recyklingu katalizatora – krok po kroku

Po tym, gdy zużyte katalizatory trafią do firmy która zajmuje się ich recyklingiem, ma miejsce proces identyfikacji części. To bardzo istotny krok, bo pozwala określić jakie metale szlachetne znajdują się w konkretnym katalizatorze.

W jakim celu jest to robione?

Mogłoby się wydawać, że zużyte katalizatory oraz ich skład dosyć łatwo można ocenić na podstawie ich numeru seryjnego. Tak, to prawda, tylko że…w trakcie eksploatacji zwyczajnie mogło dojść do degradacji tego elementu. W rezultacie, część nie będzie miała takiej struktury jak wynikałoby to z jej fabrycznej specyfikacji.

Recykling katalizatora – badanie

Ocena stanu tego elementu odbywa się przy użyciu spektrometru. Takie narzędzie pozwala na ocenę, jakie pierwiastki szlachetne znajdują się w danej części.Po zakończeniu tego procesu, ma miejsce odzysk monolitu. I w zależności od tego jakie materiały znalazły się w katalizatorze, może on przybrać formę jednego z dwóch procesów

 • wypłukiwanie
 • rozdrabnianie

Na czym polega każde z tych działań?

Proces przetwarzania katalizatorów zużytych – wypłukiwanie

Procedura ta ma miejsce w przypadku usuwania platyny z katalizatora. w tym przypadku, część umieszcza się w ciekłych metalach. Krążą one w zamkniętym obiegu, a w rezultacie usuwa się z katalizatora platynę.
Odzyskiwanie platyny z katalizatorów w ten sposób ma 2 zalety: 

 1. część nie jest podgrzewana do wysokich temperatur.
 2. pierwiastki szlachetne nie są rozdrabniane, tylko odzyskiwane w całości 

Proces przetwarzania katalizatorów zużytych – rozdrabnianie

W tym przypadku stosuje się specjalne młyny kulkowe. Ta metoda pozwala na recykling platyny z katalizatora, ale także wkładu ceramicznego. 

Dlaczego odzysk monolitu jest tak ważny?

Zasoby pierwiastków szlachetnych, takich jak platyna, rod czy pallad, stale się kurczą. A warto pamiętać, że wiele z nich jest szeroko wykorzystywane w przemyśle – przykładowo, rod to pierwiastek, który jest niezbędny do wytwarzania narzędzi chirurgicznych. Recykling katalizatorów pozwala odzyskać przynajmniej kilka gram tych szlachetnych pierwiastków. Wiadomo, nie są to ilości przemysłowe, ale biorąc pod uwagę fakt, że proces recyklingu katalizatora obejmuje zwykle kilka ton tych części naraz, to ilości pierwiastków szlachetnych potrafią robić wrażenie! Reasumując – jeżeli oddajesz zużyty katalizator do skupu, robisz coś dobrego dla planety!

Skup katalizatorów – korzyści finansowe dla Ciebie

Aspekt ekologiczny to nie wszystko. Pamiętaj, że odzysk katalizatorów może być całkiem niezłym sposobem na odzyskanie przynajmniej części pieniędzy zainwestowanych w wymianę tego elementu. W zależności od modelu i wersji silnikowej auta, za zużyte katalizatory otrzymać można od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych!
Chcesz dowiedzieć się ile warty jest zużyty katalizator z Twojego samochodu? Kwota jaką otrzymasz na skupie nie zależy tylko od modelu, ale także od wagi części. A ściślej – od zawartości metali szlachetnych. To będzie w stanie ocenić pracownik skupu. Tylko to automatycznie tworzy pytanie – gdzie szukać firmy, która realizuje recykling zużytych katalizatorów?

Oferta skupu katalizatorów dostępna tutaj https://catalystrecycling.pl/.

Dokąd oddać katalizatory samochodowe?

Przede wszystkim sprawdź, czy konkretne przedsiębiorstwo działa legalnie. Nie warto kusić się na podejrzanie atrakcyjne oferty z portali ogłoszeniowych. Zużyte katalizatory są aktualnie sporo warte, dlatego nie brakuje na rynku nielegalnie działających firm. 

Dlaczego nie zalecamy korzystania z ich usług?

Bo zwykle po tym jak już zakończy się odzysk monolitu, mniej warte elementy trafiają na dzikie wysypiska. Zaśmiecają potem krajobraz, a przy tym mogą być wręcz niebezpieczne dla środowiska! Legalnie działające w tej branży firmy dbają o to, aby cały proces recyklingu katalizatorów był 100% bezpieczny dla środowiska.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Świat bez ławek, czyli jak by to wyglądało, gdyby nie meble miejskie!

Świat bez ławek, czyli jak by to wyglądało, gdyby nie meble miejskie!

Ludzie codziennie spędzają sporo czasu w przestrzeni miejskiej. Nie tylko dojeżdżają do pracy czy szkoły, lecz również załatwiają różnego rodzaju sprawy, spacerują czy uprawiają sport. Aby funkcjonowanie w terenie zurbanizowanym było bezpieczne, istotne jest zastosowanie pewnych elementów tworzących meble w przestrzeni miejskiej. Spełniają one funkcję ochronną, a dodatkowo rekreacyjną i dekoracyjną. Na co dzień rzadko zwracają uwagę, lecz po zastanowieniu się można dojść do wniosku, że poruszanie się po mieście pozbawionym tych elementów byłoby bardzo utrudnione.

Amazon FBA – czy warto skorzystać?

Amazon FBA – czy warto skorzystać?

Sprzedaż na Amazon łączy w sobie wiele wyzwań marketingowych, logistycznych i podatkowych. Otwiera za to ogrom możliwości, umożliwiając ekspansję na nowe rynki i nowych odbiorców. Wysyłka towarów z Polski do krajów UE następuje zgodnie z dwiema metodami: FBA i FBM. Dzisiaj skupimy się na modelu FBA (Fulfillment by Amazon), czyli sytuacji, kiedy towar zostaje wysłany z magazynów Amazon. Na czym polega FBA i czy warto wybrać tę formę logistyki?

Studia za granicą – od czego zacząć?

Studia za granicą – od czego zacząć?

Studia za granicą to temat coraz bardziej popularny wśród licealistów. Edukacja na jednej z uczelni w Danii, Holandii, Niemczech, czy Wielkiej Brytanii daje niezastąpione doświadczenie studiowania w obcym kraju, doskonale przygotowuje uczniów do wejścia na późniejszy rynek pracy poprzez praktyczne podejście do zajęć, a także jest niezapomnianą przygodą z przyjaźniami trwającymi całe życie. Od czego zacząć swoje przygotowania?