Soczewki jednodniowe czy miesięczne – jak wybrać?

Soczewki kontaktowe to alternatywa dla okularów przy problemach ze wzrokiem. Na rynku istnieją różne rodzaje soczewek. Mogą to być np. soczewki kontaktowe jednodniowe albo soczewki kontaktowe miesięczne. Kto może ich używać? W jakim przypadku nie jest to wskazane? Jakie korzyści oferują soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe – co to takiego?
Soczewki kontaktowe są cienkimi wytworami zrobionymi z tworzywa sztucznego. Przy użyciu umieszcza się je na rogówce oka. Ściślej rzecz ujmując na filmie łzowym pokrywającym rogówkę. Soczewki kontaktowe mogą mieć różne zastosowanie. Po pierwsze są stosowane w przypadku wad wzroku takich jak krótkowzroczność, starczowzroczność, astygmatyzm, czy dalekowzroczność. Soczewki kontaktowe jednodniowe używa się również w celach diagnostycznych. Soczewki do diagnostyki mają wbudowany mikroprocesor, który daje możliwość monitorowania ciśnienia wewnątrzgałkowego przez całą dobę.
Soczewki kontaktowe – jakie pełnią funkcje?
Poza funkcją diagnostyczną soczewki kontaktowe często używane są również w celach kosmetycznych. Na rynku dostępne są soczewki kontaktowe, dzięki którym możliwa jest zmiana koloru tęczówki. Można również używać soczewek, które powodują zmianę kształtu źrenicy. Niezależnie od tego w jakim celu mają zostać użyte soczewki warto przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem okulistą.
Soczewki kontaktowe – rodzaje
Soczewki kontaktowe można podzielić na kilka rodzajów. Powszechnie stosuje się podział na soczewki miękkie i twarde. Soczewki kontaktowe można również podzielić na soczewki kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe, soczewki kontaktowe miesięczne oraz roczne. Czym się charakteryzują poszczególne rodzaje?
Soczewki kontaktowe jednodniowe i dwutygodniowe – czym się charakteryzują?
Soczewki kontaktowe jednodniowe jak sama nazwa wskazuje mogą być używane tylko jeden dzień. Po tym czasie konieczna jest ich wymiana. Soczewki dwutygodniowe należy wymienić dopiero po 14 dniach od rozpoczęcia użytkowania.
Soczewki kontaktowe miesięczne i roczne – czym się charakteryzują?
Soczewki kontaktowe miesięczne to soczewki korekcyjne, które charakteryzują się tym, że muszą zostać wymienione maksymalnie po 30 dniach od ich założenia. Soczewki roczne mogą być stosowane przez rok i dopiero po tym czasie muszą zostać wymienione na nowe.
Soczewki kontaktowe miesięczne, czy jednodniowe – które wybrać?
Nie ma jednej prostej odpowiedzi na to pytanie. Podstawowa różnica w ich użytkowaniu jest taka, że soczewki kontaktowe miesięczne muszą zostać wymienione dopiero po 30 dniach, natomiast jednodniowe praktycznie po każdym użyciu. Soczewki miesięczne po każdym zastosowaniu należy dezynfekować specjalnym płynem. Płyn ten może powodować alergie, więc nie dla każdego soczewki wielorazowego użytku są dobre. Generalnie rzecz ujmując soczewki jednodniowe charakteryzują się większą higieną oraz komfortem, gdyż nie wymagają dodatkowej pielęgnacji. W związku z ich krótkim okresem użytkowania są również cieńsze od miesięcznych, co sprawia, że są wygodniejsze w noszeniu. Soczewki jednodniowe zwykle są droższe od miesięcznych i nie można w nich spać. Soczewki kontaktowe miesięczne mogą być stosowane całodobowo, jeżeli na opakowaniu jest taki zapis.
materiał zewnętrzny
Wybieg dla psów – jakie musi mieć elementy?
Coraz więcej miast i osiedli w Polsce decyduje się na stworzenie specjalnych wybiegów dla psów. To miejsca, gdzie czworonogi mogą swobodnie się wybiegać, pobawić, a także socjalizować z innymi psami. Jednak aby wybieg spełniał swoją funkcję i był bezpieczny, powinien być odpowiednio zaprojektowany. Jakie elementy powinien zawierać idealny wybieg dla psów? Sprawdźmy!
Jakie korzyści przynosi automatyczna kalibracja w nowoczesnych drukarkach 3D?
Odkryj, jak automatyczna kalibracja usprawnia funkcjonowanie drukarek 3D, zwiększając precyzję i oszczędzając czas zarówno dla profesjonalistów, jak i hobbystów.
Serwis Land Rovera po zimie. Czas na wiosenne porządki w Twoim aucie!
Zima to wymagający okres dla każdego samochodu, a już zwłaszcza dla pojazdów terenowych, takich jak Land Rover. Śnieg, sól drogowa, wilgoć i niskie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na stan techniczny auta. Wraz z nadejściem wiosny warto dokładnie sprawdzić pojazd i przeprowadzić niezbędne czynności serwisowe, aby uniknąć awarii i cieszyć się pełną sprawnością samochodu w cieplejszych miesiącach.
Kantar: Nie tylko ozdoba, ale i niezbędny element wyposażenia konia.
Kantar to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego konia. Choć nie pełni funkcji służącej do jazdy, jak ogłowie czy siodło, jego znaczenie jest nie do przecenienia. Wiele początkujących osób, może traktować kantar wyłącznie jako ozdobny gadżet, tymczasem jest to rzecz, która ma bardzo praktyczne zastosowanie i jest niezbędne w codziennej obsłudze konia.