Soczewki jednodniowe czy miesięczne – jak wybrać?

porady, wygoda, zdrowie

Soczewki jednodniowe

Soczewki kontaktowe to alternatywa dla okularów przy problemach ze wzrokiem. Na rynku istnieją różne rodzaje soczewek. Mogą to być np. soczewki kontaktowe jednodniowe albo soczewki kontaktowe miesięczne. Kto może ich używać? W jakim przypadku nie jest to wskazane? Jakie korzyści oferują soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe – co to takiego?

Soczewki kontaktowe są cienkimi wytworami zrobionymi z tworzywa sztucznego. Przy użyciu umieszcza się je na rogówce oka. Ściślej rzecz ujmując na filmie łzowym pokrywającym rogówkę. Soczewki kontaktowe mogą mieć różne zastosowanie. Po pierwsze są stosowane w przypadku wad wzroku takich jak krótkowzroczność, starczowzroczność, astygmatyzm, czy dalekowzroczność. Soczewki kontaktowe jednodniowe używa się również w celach diagnostycznych. Soczewki do diagnostyki mają wbudowany mikroprocesor, który daje możliwość monitorowania ciśnienia wewnątrzgałkowego przez całą dobę. 

Soczewki kontaktowe – jakie pełnią funkcje?

Poza funkcją diagnostyczną soczewki kontaktowe często używane są również w celach kosmetycznych. Na rynku dostępne są soczewki kontaktowe, dzięki którym możliwa jest zmiana koloru tęczówki. Można również używać soczewek, które powodują zmianę kształtu źrenicy. Niezależnie od tego w jakim celu mają zostać użyte soczewki warto przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem okulistą. 

Soczewki kontaktowe – rodzaje

Soczewki kontaktowe można podzielić na kilka rodzajów. Powszechnie stosuje się podział na soczewki miękkie i twarde. Soczewki kontaktowe można również podzielić na soczewki kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe, soczewki kontaktowe miesięczne oraz roczne. Czym się charakteryzują poszczególne rodzaje?

Soczewki kontaktowe jednodniowe i dwutygodniowe – czym się charakteryzują?

Soczewki kontaktowe jednodniowe jak sama nazwa wskazuje mogą być używane tylko jeden dzień. Po tym czasie konieczna jest ich wymiana. Soczewki dwutygodniowe należy wymienić dopiero po 14 dniach od rozpoczęcia użytkowania.

Soczewki kontaktowe miesięczne i roczne – czym się charakteryzują?

Soczewki kontaktowe miesięczne to soczewki korekcyjne, które charakteryzują się tym, że muszą zostać wymienione maksymalnie po 30 dniach od ich założenia. Soczewki roczne mogą być stosowane przez rok i dopiero po tym czasie muszą zostać wymienione na nowe. 

Soczewki kontaktowe miesięczne, czy jednodniowe – które wybrać?

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na to pytanie. Podstawowa różnica w ich użytkowaniu jest taka, że soczewki kontaktowe miesięczne muszą zostać wymienione dopiero po 30 dniach, natomiast jednodniowe praktycznie po każdym użyciu. Soczewki miesięczne po każdym zastosowaniu należy dezynfekować specjalnym płynem. Płyn ten może powodować alergie, więc nie dla każdego soczewki wielorazowego użytku są dobre. Generalnie rzecz ujmując soczewki jednodniowe charakteryzują się większą higieną oraz komfortem, gdyż nie wymagają dodatkowej pielęgnacji. W związku z ich krótkim okresem użytkowania są również cieńsze od miesięcznych, co sprawia, że są wygodniejsze w noszeniu. Soczewki jednodniowe zwykle są droższe od miesięcznych i nie można w nich spać. Soczewki kontaktowe miesięczne mogą być stosowane całodobowo, jeżeli na opakowaniu jest taki zapis. 

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Materiały Edukacyjne do Druku: Narzędzie dla Nauczycieli i Rodziców

Materiały Edukacyjne do Druku: Narzędzie dla Nauczycieli i Rodziców

W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do internetu, edukacja przechodzi dynamiczne zmiany. Coraz częściej sięgamy po materiały edukacyjne do druku, które stanowią świetne wsparcie zarówno dla nauczycieli, jak i rodziców. Drukowane zasoby edukacyjne umożliwiają prowadzenie ciekawych zajęć i rozwijanie umiejętności dzieci w różnym wieku. W artykule omówimy, dlaczego warto korzystać z takich materiałów, jakie są ich główne zalety oraz jakie konkretnie zasoby warto mieć w swoim arsenale.

Pięć kluczowych zalet ładowaczy czołowych w branży budowlanej

Pięć kluczowych zalet ładowaczy czołowych w branży budowlanej

Ładowarki kołowe odgrywają ważną rolę w branży budowlanej, skutecznie przenosząc materiały i sprzęt na placach budowy. Te potężne maszyny łączą w sobie wysoką wydajność, zwrotność i łatwość obsługi. W tym artykule przyjrzymy się pięciu kluczowym zaletom ładowarek czołowych i ich ważnej roli w budownictwie.