Świat bez ławek, czyli jak by to wyglądało, gdyby nie meble miejskie!

dekoracje, wygoda

meble miejskie

Ludzie codziennie spędzają sporo czasu w przestrzeni miejskiej. Nie tylko dojeżdżają do pracy czy szkoły, lecz również załatwiają różnego rodzaju sprawy, spacerują czy uprawiają sport. Aby funkcjonowanie w terenie zurbanizowanym było bezpieczne, istotne jest zastosowanie pewnych elementów tworzących meble w przestrzeni miejskiej. Spełniają one funkcję ochronną, a dodatkowo rekreacyjną i dekoracyjną. Na co dzień rzadko zwracają uwagę, lecz po zastanowieniu się można dojść do wniosku, że poruszanie się po mieście pozbawionym tych elementów byłoby bardzo utrudnione.

Meble miejskie – przykłady elementów, które tworzą architekturę małą

Aby dostrzec meble miejskie, wystarczy tylko wyjść z domu i rozejrzeć się dookoła. Czasami są to niewielkie elementy, jak na przykład niezwykle przydatne kosze na śmierci czy stojaki rowerowe. Także ławki w parkach, na których można przysiąść i poczytać ciekawą lekturę, uciąć sobie z kimś pogawędkę czy po prostu odpocząć, zaliczają się do nich. Niekiedy jednakże tworzą one większe konstrukcje stalowe. Są wykorzystywane w tworzeniu barierek oraz jako wygrodzenia i przęsła ogrodzeniowe. Dbałość o każdy element sprawia, że idealnie współgrają z otoczeniem i wkomponowują się w nie. Pomysłowo zaprojektowane meble mogą stać się wizytówką miasta czy regionu.

Meble miejskie – funkcjonalność i estetyka

Ze względu na swoje właściwości meble te są odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne, na które są narażone – wysokie i niskie temperatury, intensywne opady czy wilgotność. Aby służyły przez lata, warto zabezpieczyć je też przed korozją. Co więcej, stalowe konstrukcje, które tworzą architekturę małą, spełniają też funkcję dekoracyjną. Często wykorzystuje się je w tworzeniu kwietników i wszelkiego typu ozdobnych kompozycji. Można łączyć je z elementami wykonanymi z innych materiałów, na przykład z drewnem.

Jeżeli w przestrzeni nie istniałyby tego rodzaju meble, przemieszczanie się w terenie zurbanizowanym byłoby o wiele trudniejsze, a także mniej bezpieczne.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Co to jest pompa ciepła – koszt, opinie, rodzaje.

Co to jest pompa ciepła – koszt, opinie, rodzaje.

Pompy ciepła są rozwiązaniem, którego popularność z roku na rok wzrasta. Wśród wielu zalet jakie posiadają, nie można nie wymienić ich wysokiej kultury pracy, a także stosunkowo niskich kosztów, wiążących się z ich eksploatacją. Oczywiście, na uwagę zasługuje także fakt, że są to urządzenia, które chronią klimat i około 75% energii niezbędnej do swojej pracy pobierają ze środowiska. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak działają pompy ciepła, jakie koszty się z nimi wiążą, ale nie tylko, koniecznie czytaj dalej. W tym artykule wyjaśnimy Ci wszystko od A do Z.

Nadawanie paczki w paczkomacie – czy się opłaca?

Nadawanie paczki w paczkomacie – czy się opłaca?

Chcesz nadać paczkę, ale nie masz czasu odwiedzić poczty w godzinach jej otwarcia, a na przybycie kuriera do domu także nie możesz poczekać? W takich sytuacjach z pomocą przychodzi paczkomat. Zawsze gdzieś znajdziesz maszynę, w której możesz nadać przesyłkę. Ale czy to się opłaca?

Jak nie przepłacać za parkowanie?

Jak nie przepłacać za parkowanie?

Parkometry stanowią obecnie stały element miejskiego krajobrazu. Korzystanie z nich to niejednokrotnie konieczność, niemniej sposób naliczania opłat za parkowanie wzbudza sporo kontrowersji. Czy kierowcy naprawdę muszą przepłacać?

Klapki Chebello – włoski szyk na gorące dni

Klapki Chebello – włoski szyk na gorące dni

W ostatnich latach klapki zdecydowanie wróciły do łask i przeżywają swój najprawdziwszy renesans. A to dlatego, że coraz chętniej sięgamy po luźne elementy garderoby, lubimy czuć się komfortowo i swobodniej. Podobnie jest z butami, szczególnie, gdy początki wiosny dawno już za nami, a za oknem coraz częściej świeci upalne słońce. Dla pań, które uwielbiają uczucie nieskrępowania i wolności powstały świetne, wygodne i prześliczne buty na wiosnę i lato – klapki Chebello. Z radością sięgną po nie kobiety, które nie chcąc rezygnować z blichtru i elegancji, stawiają na swobodę i prawdziwy letni luz.