drewno na elewacje grafika

Jakie drewno na elewacje wybrać?

Drewniane elewacja to coraz modniejszy element wykończenia budynków. Nowoczesne aranżacje wykorzystują ten naturalny materiał do podkreślenia designu budynku i nadania mu określonego charakteru. Wybór desek na elewacje jest całkiem spory. Produkty różnią się stylistyką i gatunkiem drewna. Sprawdźmy, co najczęściej wybierają polscy inwestorzy.

Jakie gatunki drewna stosuje się na elewacje?

Deska elewacyjna pełni głównie funkcję dekoracyjną. W niektórych lekkich konstrukcjach spore znaczenie ma także jej grubość i parametry izolacyjne. Deski elewacyjne nie przenoszą znacznych obciążeń. Są narażone gównie na wilgoć i mniej lub bardziej przybierające na sile podmuchy wiatru. Dlatego do tego typu zastosowań można z powodzeniem stosować popularne gatunki iglaste, jak i drewno liściaste czy egzotyczne.

Jako popularniejsze gatunki drewna iglastego stosowanego na elewacje można wymienić:

  • Świerk,
  • Sosna,
  • Sosna Skandynawska,
  • Modrzew Syberyjski.

Wśród gatunków liściastych dominuje Jesion Amerykański, bardzo popularne jest też egzotyczne Okume oraz Meranti. Warto dodać, że drewno egzotyczne wydaje się idealne do tego zastosowania, głównie za względu na wysoką odporność na wilgoć.

Parametry techniczne drewna na elewacje

Wybierając drewno na elewacje, warto wiedzieć więcej na temat parametrów, jakie powinien spełniać surowiec tego typu. Deski przeznaczone do montażu na zewnątrz budynku powinny charakteryzować się niską wilgotnością. Dzięki temu uzyskuje się bardzo dobrą trwałość wymiarową deski. Oznacza to, że taki produkt nie zmienia wymiarów w czasie eksploatacji i jest stosunkowo odporny na typowe usterki drewna wynikające z jego ekspozycji na zmieniające się warunki atmosferyczne. Chodzi tu głównie o pękanie i skręcanie desek.

Wilgotność desek elewacyjnych powinna wynosić pomiędzy 10 a 15%. To idealne parametry dla drewna do zastosowań zewnętrznych. Odpowiednie zabezpieczenie elewacji drewnianej umożliwia zachowanie naturalnej kolorystyki drewna lub utrzymanie nadanej mu barwy w całym okresie eksploatacji. Suszone drewno dodatkowo zabezpieczone przed wilgocią powinno zachować swoje parametry użytkowe przez okres dłuższy niż 20 lat. Ważną cechą elewacji z desek drewnianych jest to, że można je okresowo odświeżać i zmieniać ich barwę. Dzięki temu każda elewacja może zostać łatwo odnowiona, bez kosztownych inwestycji.

Design desek elewacyjnych

Rozważając montaż elewacji z desek drewnianych, można wybierać spośród wielu rodzai profili desek. Do najpopularniejszych na rynku należą deski stylizowane na:

  • pół bala,
  • deski z profilem klasycznego prostokąta,
  • deski o przekroju diagonalnym,
  • deski o przekroju rombu.

Kupując deski na elewacje, warto wybrać wyroby z krawędziami sfrezowanymi lub zaokrąglonymi. Mają one dużo większą wytrzymałość niż deski o ostrych nieobrobionych krawędziach.

Warto też mieć świadomość, że deska elewacyjna powinna mieć odpowiednią szerokość. Dobre deski na ściany powinny mierzyć przynajmniej 15 cm szerokości. Przy takim wymiarze i odpowiedniej wilgotności produkt staje się bardziej odporny na skręcanie i odkształcenia.

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce


Kalendarz wydarzeń