Jakie przyrządy geodezyjne ułatwiają pracę? Sprawdzamy!

porady, praca

przyrządy geodezyjne

Praca geodety to ogromna odpowiedzialność. Fachowiec musi dysponować sporą dawką wiedzy, by wykonywać każdą czynność prawidłowo. W miarę rozwoju nauki i innowacyjnych technologii pojawiają się coraz bardziej nowoczesne pomoce i sprzęt. By praca była naprawdę precyzyjna, geodeci muszą być wyposażeni w specjalne przyrządy geodezyjne. Oprócz tych podstawowych i niezbędnych, na liście znajdują się też te poboczne. Jakie? Czytaj dalej, sprawdzimy to razem!

Standardowe przyrządy geodezyjne

Jakie czynności wykonuje geodeta? Cóż, do jego podstawowych obowiązków należy pomiar powierzchni ziemskiej. Geodeta sporządza również dokumentację geodezyjno-kartograficzną z wykonanego pomiaru. Kluczowa będzie tu precyzja, a ta w dużej mierze zależy właśnie od przyrządów geodezyjnych. Wśród podstawowego sprzętu można wyróżnić tachimetr, niwelator czy teodolit. Coraz chętniej używa się również sprzętu GPS. Z jego pomocą w geodezji można szybko i sprawnie rozgraniczyć nieruchomość lub wznowić granice działki. 

geodeta

Tachimetr

Ten niezbędny przyrząd geodezyjny wykorzystywany jest do pomiaru odległości. Jest również nieoceniony podczas mierzenia kątów poziomych i pionowych w terenie. Sprzęt jest bardzo uniwersalnym i dokładnym narzędziem. Dziś chętnie stosuje się wersje elektroniczne, które podają precyzyjny wynik według najnowszych metod pomiarowych. 

Niwelator

Kolejny na liście obowiązkowych przyrządów geodezyjnych jest niwelator. To niewielkie urządzenie wyglądem przypomina kamerę. Do czego służy? Niwelator wykorzystuje się do pomiarów różnicy wysokości między poszczególnymi punktami w terenie. Podstawą jest tradycyjny model optyczny. Do kompletu nie może zabraknąć klasycznej łaty pomiarowej. Obecnie geodeci nierzadko sięgają po niwelatory laserowe. Taki sprzęt umożliwia wykonanie odczytu bez czynnego udziału pomocnika. 

Teodolit

Teodolit to jeden z podstawowych sprzętów w ekwipunku geodety. Służy on do pomiaru kątów poziomych oraz pionowych. 

Sprzęt poboczny ma znaczenie, czyli pomocnicze przyrządy geodezyjne 

Niwelator, teodolit czy tachimetr to absolutna podstawa w pracy geodety. Jednak należy pamiętać, że każdy z tych przyrządów geodezyjnych musi mieć solidne podparcie. Jakie akcesoria okażą się więc przydatnymi dodatkami? Czytaj dalej!

Statywy — przyrządy geodezyjne zapewniające stabilne podparcie

Prym wiodą sprzęty przeznaczone do pomiarów, to jasne. Jednak statyw stanowi niezbędne wyposażenie każdego urządzenia. Jest dodatkiem, który przydaje się w 90% prac. Charakterystyczny trójnóg może być wykonany z drewna. Jednak znacznie bardziej praktyczny okazuje się statyw aluminiowy. Nadaje się on do pracy z niwelatorem optycznym lub laserowym. Sprzęt przyda się także podczas wykonywania zdjęć czy kamerowania. Łatwy w transporcie i lekki, zapewnia stabilne podparcie dla umieszczonego na nim urządzenia. Wygodne, składane warianty przyrządów geodezyjnych oferuje sklep Eka-techniczny. 

Tyczki geodezyjne

Tyczki rozporowe znajdą zastosowanie w codziennej pracy każdego geodety. Służą do mocowania pryzmatu geodezyjnego lub odbiornika GPS. Można zamocować na nich również dedykowany laser. Przedmiot jest stabilny ze względu na kształt trójnogu. Aluminiowe tyczki są lekkiej konstrukcji, co ułatwia ich przenoszenie i pracę specjalisty. 

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Jak zapisać się na kurs elektryka?

Jak zapisać się na kurs elektryka?

Kurs elektryka to jedno z najpopularniejszych szkoleń zawodowych w Polsce, a po jego ukończeniu można zdobyć uprawnienia elektryczne pozwalające na podjęcie pracy w branży energetycznej. Sprawdź, jak zapisać się na kurs elektryka już dzisiaj!

Tłumacz polsko-holenderski

Tłumacz polsko-holenderski

Z każdym kolejnym rokiem coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu szansy na lepsze życie. Często wybieranym kierunkiem jest Holandia, która kusi dużo wyższymi zarobkami niż można otrzymać w Polsce. Przenosiny do nowego kraju na stałe wiążą się z wieloma urzędowymi sprawami. Aby mieć pewność, że wszystkie formalności zostały wykonane prawidłowo, potrzebny jest doświadczony tłumacz polsko holenderski.

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Jeśli zastanawiasz się intensywnie nad rozpoczęciem kariery grafika komputerowego, z pewnością przychodzi Ci do głowy wiele pytań. Chciałbyś przede wszystkim dowiedzieć się, jak zostać grafikiem komputerowym i ile Ci to zajmie czasu. Oprócz tego, ciekawi Cię, co robi grafik komputerowy w swojej codziennej pracy i jakie są podstawowe umiejętności, które musi opanować.
Na wszystkie te pytania odpowiemy w tym artykule!

Zbiorniki na wodę – zbieranie i wykorzystywanie deszczówki

Zbiorniki na wodę – zbieranie i wykorzystywanie deszczówki

W Polsce ponad 95% słodkiej wody pochodzi z opadów atmosferycznych dlatego najlepszym sposobem na ograniczenie jej zużycia jest zbieranie deszczówki. To nie tylko wspieranie środowiska naturalnego, ale również świetny sposób na obniżenie rachunków. Sprawdź dlaczego warto zbierać wodę deszczową i jak ją wykorzystać oraz jakie są rodzaje zbiorników wodnych.