Największe niebezpieczeństwa w internecie

bezpieczeństwo, Internet, porady

internet

Zagrożenia w internecie to jeden z najszerzej dyskutowanych tematów w obszarze bezpieczeństwa. Internet jest popularnym narzędziem pracy i rozrywki dla rosnącej liczby ludzi, jednak częstotliwość użytkowania nie zawsze idzie w parze ze zrozumieniem mechanizmów jego działania. Ponadto sieć tworzy niewyczerpane pokłady pomysłów na różnorakie oszustwa dla przestępców, żerujących na niewiedzy i zgubnych przyzwyczajeniach użytkowników.

Poniżej omówimy kilka z takich problemów. Świadomość ich istnienia może niejednego czytelnika uchronić przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Wirusy

Wirusy to typ złośliwego oprogramowania, które rozprzestrzenia się pomiędzy komputerami, powodując uszkodzenia lub utratę danych, a także defekty oprogramowania. To, czy sprzęt został zainfekowany, czy nie, można rozpoznać po kilku symptomach:

  • spowolnienie działania;
  • niespodziewanie wyskakujące okienka;
  • programy zamykają się bez wydania polecenia;
  • samoczynne wyłączenie systemu.

Mniej popularnymi oznakami obecności wirusa jest automatyczne wylogowanie się z aplikacji, zmiany zachodzące na pulpicie czy wysyłanie masowych wiadomości bez wiedzy użytkownika.
Aby obronić się przed infekcjami systemu warto rozważyć instalację odpowiedniego programu antywirusowego, a przede wszystkim przyglądać się uważnie otwieranym mailom.

Zapisane hasła

O ile zapisywanie haseł do kont w mediach społecznościowych czy innych serwisach, jest wygodne i pozwala użytkownikom nie zawracać sobie głowy zapamiętywaniem wielu słów dostępu. Zgoda na zapisanie hasła niesie jednak za sobą pewne niebezpieczeństwo – w przypadku zagubienia sprzętu stawia właściciela konta w sytuacji dużego zagrożenia. Obecnie wiele osób udostępnia informacje na swój temat w mediach społecznościowych, korzysta z bankowości internetowej czy korzysta z hasłowanych stron w pracy. Istotne jest zatem dbanie o regularną zmianę haseł, postępowanie zgodnie ze wskazówkami tworzenia nowych.

Treści nieodpowiednie dla najmłodszych

Dzieci bardzo szybko uczą się korzystania z technologii. Często są w tym lepsze, niż rodzice i opiekunowie. Ta biegłość ma niestety swoją ciemną stronę – niejednokrotnie młodzi użytkownicy potrafią zdobyć dostęp do stron, których nie powinni odwiedzać. W sieci funkcjonuje wiele stron o charakterze pornograficznym, zawierających przemoc, promujących używki czy zrzeszających osoby podżegające do podejmowania ryzykownych działań.
Na szczęście, istnieje wiele sposobów zabezpieczenia dzieci przed niepożądanym działaniem internetu. Przede wszystkim należy rozmawiać i uświadamiać użytkowników o konsekwencjach nieodpowiedniego wykorzystania sieci. Trzeba ustalić zasady, limit czasu poświęcanego na surfing oraz sankcje, obowiązujące po ich złamaniu. Dodatkowo na rynku jest dostępnych wiele programów, wspomagających rodziców w kontrolowaniu aktywności dzieci.

Naruszenie prywatności

Zagadnienie prywatności w sieci jest od dłuższego czasu przedmiotem intensywnych debat. Zostawiamy po sobie coraz więcej śladów w internecie, dlatego tak ważne jest, aby umieszczane przez nas dane pozostały poufne. Choć za bezpieczeństwo naszych prywatnych informacji odpowiadają w znacznym stopniu właściciele serwerów, to jednak zdarzają się ataki hakerskie czy innego rodzaju techniczne trudności, przez które nasze dane mogą dostać się w niepowołane ręce. Dlatego warto jest poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z polityką prywatności stron oraz z prawami przysługującymi rejestrującym się.

Najwyraźniej wielkie okazje niosą za sobą ogromne zagrożenia. Jednak z odpowiednią dozą rozsądku, nowoczesnymi rozwiązaniami oraz uważnością możemy zapobiec wielu niebezpieczeństwom, czyhającym na przeciętnych użytkowników internetu.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Co wyróżnia serię Ponad słowami?

Co wyróżnia serię Ponad słowami?

Seria książek przeznaczona jest do języka polskiego. Podręczniki dla liceum ogólnokształcącego oraz technikum są skonstruowane tak, żeby w jak najlepszy sposób przekazać materiał. Seria rozwija umiejętności humanistyczne w młodych umysłach.

Odkryj kosmiczne zestawy klocków!

Odkryj kosmiczne zestawy klocków!

Klocki LEGO® Star Wars wyróżnia się przede wszystkim ciekawą formą. Utworzone przez posiadacza, któregoś z zestawów konstrukcje wyglądają, jak wprost wyjęte z gwiezdnych Wojen, a jednocześnie prezentują się w sposób niezwykle estetyczny. Fani kultowych, a zarazę oryginalnych klocków LEGO® doceniają też ich wytrzymałość i najwyższą jakość wykonania. Dzięki temu mogą oni cieszyć się z posiadanego zestawu przez lata, a nawet przekazywać je kolejnym pokoleniom. Wybudowane konstrukcje mogą stanowić niesamowitą dekorację w pokoju osoby będącej kolekcjonerem gadżetów utrzymanych w klimacie science-fiction lub typowo ozdób nawiązujących do Gwiezdnych Wojen.

Z jakimi objawami należy udać się do urologa?

Z jakimi objawami należy udać się do urologa?

Zaburzenia mikcji, ból w okolicach pęcherza lub w trakcie oddawania moczu, parcie na pęcherz – to objawy, których nie wolno bagatelizować. Mogą świadczyć o rozwoju chorób układu moczowo-płciowego. Kiedy warto wybrać się do urologa?

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, czyli dlaczego warto czytać dzieciom?

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, czyli dlaczego warto czytać dzieciom?

Czytanie książek – w zależności od ich rodzaju – może być zarówno kształcące, jak i emocjonujące czy odprężające. Ten rodzaj rozrywki posiada cały szereg zalet przy znikomej ilości wad. Czytanie rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, pamięć, wpływa na efektywność pracy mózgu i wzbogaca nasze słownictwo. A co ze słuchaniem książek? Czy ono także wywiera korzystny wpływ na odbiorcę danej lektury? Zdecydowanie tak, zwłaszcza, jeśli wspomnianym słuchaczem jest dziecko. Oto 3 korzyści płynące z czytania najmłodszym.