System NoFrost w lodówkach oraz jego zalety i wady

AGD, dom - porady, oszczędzanie

system NoFrost

Zanim systemy NoFrost rozpowszechniły się w lodówkach i chłodziarkach, to ich ścianki przypominały igloo. Już kilkumilimetrowa warstwa szronu nie tylko zmniejszała dostępne wewnątrz miejsce, ale dodatkowo powodowała zwiększone zapotrzebowanie na energię. A pozbyć się jej można było wyłącznie poprzez rozmrażanie, co szczególnie latem nie było wygodnym rozwiązaniem, a niekiedy kończyło się nawet koniecznością wyrzucenia niektórych produktów żywnościowych. Obecnie coraz większa ilość urządzeń jest wyposażona w ten system, warto zatem wiedzieć, czym się on charakteryzuje i jakie ma zalety i wady.

Na czym polega system NoFrost

System NoFrost opiera się na specjalnie zaprojektowanym systemie obiegu powietrza wewnątrz komory chłodzenia, który umożliwia odprowadzenie wilgoci na zewnątrz i zapobiega osadzaniu się szronu na ściankach. Wykorzystuje się do tego celu specjalne wentylatory, które wymuszają cyrkulację powietrza w odpowiedni sposób. Wilgotne powietrze z wewnątrz kierowane jest do skraplacza, i zastępowane suchym, pochodzącym z zewnątrz. Dzięki temu wilgotność cały czas utrzymywana jest na niskim poziomie, a zwiększona ilość pary wodnej po prostu jest eliminowana, zamiast osadzać się w środku. Jak widać w tym artykule, systemy NoFrost instalowane są zarówno w komorach chłodzących jak również zamrażalnikach, w różnych modelach można spotkać różne rozwiązania. Niektórzy producenci w każdej części urządzenia umieszczają niezależny układ, u innych występuje on tylko w jednej części. Bardzo różne też jest nazewnictwo, dlatego warto dokładnie sprawdzić, co konkretne określenie oznacza.

Zalety systemu NoFrost

System NoFrost został przede wszystkim stworzony po to, żeby nie trzeba było co dwa miesiące rozmrażać lodówki. Ta zaleta jest nie do przecenienia, każdy, kto musiał w środku lata walczyć ze ścianką szronu doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Ale system ten, dzięki ograniczeniu wilgoci w środku ma jeszcze kilka innych pozytywnych cech. Brak szronu wpływa znacząco na zużycie energii, a tym samym oszczędności. Zaoszczędzone kilkanaście procent na rachunkach bardzo szybko zrekompensuje wydatek związany z nieco wyższą ceną zakupu. Urządzenie jest także znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości. Zabrudzenia nie przywierają do warstwy lodu i szronu, dzięki czemu są znacznie łatwiejsze do usunięcia przy zwykłym sprzątaniu. W zamrażalniku brak wilgoci oznacza też to, że poszczególne produkty nie sklejają się ze sobą i łatwiej się je zamraża. Niektóre produkty spożywcze nie lubią przy przechowywaniu wilgoci, gdyż szybciej się psują. Dzięki zastosowaniu systemu NoFrost można na dłuższy okres czasu zachować ich świeżość.

Wady systemu NoFrost

Użytkownicy lodówek wyposażonych w NoFrost zwracają uwagę na kilka drobnych wad, jakie ten system posiada. Suche powietrze w środku z jednej strony przedłuża świeżość produktów żywnościowych, ale z drugiej może spowodować ich zbytnie wysuszenie. Dlatego takie rzeczy jak sery czy wędliny należy przechowywać szczelnie zapakowane. Niektóre modele mają też podwyższony poziom głośności, ze względu na dodatkowo pracujący wentylator.

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Jak nie przepłacać za parkowanie?

Jak nie przepłacać za parkowanie?

Parkometry stanowią obecnie stały element miejskiego krajobrazu. Korzystanie z nich to niejednokrotnie konieczność, niemniej sposób naliczania opłat za parkowanie wzbudza sporo kontrowersji. Czy kierowcy naprawdę muszą przepłacać?

Czy antyramy matowieją i się rysują?

Czy antyramy matowieją i się rysują?

Antyramy są bardzo popularną metodą oprawy zdjęć, plakatów, grafik, map oraz obrazów z puzzli. Choć mogłoby się wydawać, że w przypadku braku tradycyjnej ramki nie musimy przejmować się procesem decyzyjnym, warto wiedzieć, jaką antyramę wybrać, by uniknąć późniejszych problemów. Czy wszystkie antyramy matowieją i się rysują?

Drewniane ramy do luster – powrót stylu Art Deco

Drewniane ramy do luster – powrót stylu Art Deco

Drewniane ramy do luster to powracający trend, coraz częściej nawiązujący do stylu Art Deco. Drewniana rama może być ciekawym dodatkiem nadającym wnętrzu wyjątkowego charakteru i sprawiającym, że lustro poza walorem funkcjonalnym będzie również estetyczną ozdobą. Drewniane akcenty są charakterystyczne między innymi dla stylu skandynawskiego, boho czy Art Deco. Od charakteru oraz wykończenia ramy zależy, który styl zagości w naszym wnętrzu.

Aplikacja czy arkusz kalkulacyjny do planowania domowego budżetu?

Aplikacja czy arkusz kalkulacyjny do planowania domowego budżetu?

Budżet domowy. Część z nas o nim słyszała, część nie. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz warto go prowadzić ze względu na wynikające z tego korzyści. W poniższym tekście postaramy się doradzić dlaczego warto prowadzić budżet domowy i jak się do niego zabrać, aby wszedł na stałe na listę naszych codziennych czynności?